Trwa ładowanie...
d2w17aj

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Skandynawia kojarzy nam się z naturą, spokojem i harmonią. To surowy klimat, olbrzymie połacie lasów, malownicze fiordy, czyste jeziora, kolorowa zorza polarna i ośnieżone szczyty górskie. Mimo że każdy ma inny gust, w stylu skandynawskim jest coś uniwersalnego, co sprawia, że moda na niego nie przemija i podbija on serca ludzi o różnych zainteresowaniach. W Polsce trafił na wyjątkowo podatny grunt - po latach gnieżdżenia się w małych mieszkaniach zapragnęliśmy przestrzeni, prostoty, funkcjonalności i harmonijnej estetyki. To wszystko można znaleźć właśnie we wnętrzach skandynawskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?
(Porta)
d2w17aj

Skandynawia kojarzy nam się z naturą, spokojem i harmonią. To surowy klimat, olbrzymie połacie lasów, malownicze fiordy, czyste jeziora, kolorowa zorza polarna i ośnieżone szczyty górskie. Mimo że każdy ma inny gust, w stylu skandynawskim jest coś uniwersalnego, co sprawia, że moda na niego nie przemija i podbija on serca ludzi o różnych zainteresowaniach. W Polsce trafił na wyjątkowo podatny grunt - po latach gnieżdżenia się w małych mieszkaniach zapragnęliśmy przestrzeni, prostoty, funkcjonalności i harmonijnej estetyki. To wszystko można znaleźć właśnie we wnętrzach skandynawskich. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim: kolor

Krótkie, mroźne zimowe dni i bardzo długie noce zmotywowały Skandynawów do poszukiwania we wnętrzach odwrotu od depresyjnej północnej pogody. By rozjaśnić otoczenie, wykorzystują oni głównie jasne barwy. Daje to nie tylko dodatkowe światło, ale również wzmacnia wrażenie przestronności i czystości. Głównymi kolorami wnętrz skandynawskich są biel, ecru, szary, jasnoniebieski, różowy czy wrzosowy.

Dla wzmocnienia kontrastu przeważnie pomieszczenia urządzone w stylu skandynawskim równoważone są poprzez dodanie elementów o wyrazistych barwach, takich jak grafit, brąz, czerń czy nawet czerwień. Zabawa kolorami podkreśla temperament gospodarzy mieszkania i nadaje mu indywidualny charakter.

d2w17aj
Podziel się

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim: meble i dodatki

Urządzając dom lub mieszkanie w stylu skandynawskim, warto pamiętać o jego koronnej zasadzie: im mniej, tym więcej. Dopełnieniem charakteru każdego wnętrza są meble oraz dodatki, których nie może zabraknąć. Jasne, drewniane meble wzmocnią efekt „lekkości” w pomieszczeniach. Jako dodatki świetnie sprawdzą się świeże kwiaty, proste świece, lustra czy też zdjęcia w minimalistycznych ramkach. Ponadto, ze stylem skandynawskim idealnie komponują się dodatki tekstylne z naturalnych tkanin (lnu, wełny, bawełny) – poduszki czy narzuty, które nadaj wnętrzu przytulnego charakteru.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim: drzwi

d2w17aj

Do stylu skandynawskiego najlepiej pasują proste, delikatne drzwi w odcieniach szarości, bieli lub beżu. Przy wyborze okleiny trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by pasowała ona do mebli i dodatków zastosowanych we wnętrzach. Jeżeli dobrze się czujesz w spokojnych, harmonijnych pomieszczeniach, możesz się też zdecydować na wybór stolarki oraz podłogi w odcieniu rozbielonego drewna.

*Zobacz też: Jak dobrać drzwi do podłogi i okien *

Oprócz jasnej, naturalnej kolorystyki drewna i doboru kilku minimalistycznych dodatków warto postawić także na przejrzysty układ elementów wyposażenia, funkcjonalność i wygodę, które stanowią podstawę stylu stworzonego przez Skandynawów i decydują o jego niezmiennej popularności.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2w17aj

d2w17aj
d2w17aj