Trwa ładowanie...

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkania w kamienicy cieszą się rosnącą popularnością - coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup takiego lokum, rezygnując z mieszkania w nowoczesnym budynku. Stanowią oni już 8 proc. wszystkich kupujących, a jeszcze 3 lata temu - niecałe 4 proc.

Share
Jak urządzić mieszkanie w kamienicy?
Źródło: Alvhemmakleri.se
d1zp9jv

Mieszkania w kamienicy cieszą się rosnącą popularnością - coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup takiego lokum, rezygnując z mieszkania w nowoczesnym budynku. Stanowią oni już 8 proc. wszystkich kupujących, a jeszcze 3 lata temu - niecałe 4 proc.

Oczywiście kamienice mają swoje mankamenty. Przede wszystkim są to stare budynki - niejednokrotnie potrzeba sporych nakładów finansowych, aby je odrestaurować. Kolejną kwestią jest brak takich udogodnień jak winda, a do tego niewymiarowe, niewygodne schody charakterystyczne dla kamienic. Często są to także budynki znajdujące się pod opieką konserwatora zabytków, co uniemożliwia swobodne aranżowanie przestrzeni zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Niemniej jednak, pomimo licznych niewygód, z jakimi należy się liczyć, mieszkanie w kamienicy zyskuje coraz większą liczbę zwolenników.

Kamienice godne uwagi

Mieszkania w kamienicach są niestandardowe, nieszablonowe i to właśnie za tę oryginalność ceni je wiele osób, które wybrały kamienicę na swój dom. Przy urządzaniu takiego lokum należy jednak pamiętać o wspomnianym konserwatorze zabytków. Aranżując mieszkanie, trzeba ściśle trzymać się jego wytycznych oraz zakazów, które dotyczą głównie elementów nośnych lokalu.

d1zp9jv

Wysokie futryny drzwi i ponadstandardowe okna dają możliwość niekonwencjonalnej aranżacji, niespotykanej w apartamentach czy luksusowych mieszkaniach. Fakt, że pomieszczenia są wysokie, oznacza więcej przestrzeni w mieszkaniu oraz przeważnie lepsze nasłonecznienie.

Jasne wnętrza - przestrzenne i wielowymiarowe

Takie mieszkanie wcale nie musi być urządzone w duchu dawnych lat, w których powstał budynek. Równie dobrze może być zupełnie nowoczesne. Tradycyjne elementy dobrze jest zaakcentować (na przykład mocnymi kolorami przyciągającymi uwagę), co sprawi, że wnętrza staną się jeszcze bardziej "charakterne".

Ponieważ pomieszczenia w kamienicach są bardzo przestronne, można swobodnie urządzić je zarówno w jasnej, stonowanej, jak również w ciemnej kolorystyce. Stawiając na biel lub pastele, pamiętaj o zachowaniu równowagi. Aby "przeciąć" biel mieszkania i sprawić, że wnętrze stanie się zrównoważone, zadbaj o akcenty. Na tle jasnych ścian i mebli doskonale sprawdzają się ciemne przedmioty: designerskie lampy, czarne, ozdobne donice czy figury z drewna egzotycznego. Zestawienie dominującej bieli z ciemnymi akcentami sprawi, że mieszkanie w kamienicy zyska głębię.

Ciemne wnętrza - wyrafinowane i surowe

Jeśli wolisz ciemną kolorystykę, możliwości masz naprawdę wiele. Od klasycznych połączeń czerni i bieli po drewniane elementy wykończenia. Nowoczesnym i popularnym ostatnio zestawieniem jest połączenie szarości wpadającej w grafit z surowymi materiałami, jak cegła czy beton. Całość może zostać uzupełniona jasnymi elementami, np. białymi drzwiami albo meblami. Dzięki temu mieszkanie w kamienicy zachowa dekoracyjną równowagę, a przy tym będzie nastrojowe i przytulne.

d1zp9jv

W każdym wnętrzu doskonale sprawdza się roślinność: kwiaty czy niewielkie ozdobne drzewa. Niezależnie od tego, czy mieszkanie w kamienicy jest subtelnie jasne, czy utrzymane w nastrojowej ciemnej kolorystyce – rośliny sprawią, że całość wyda się bardziej klimatyczna.

Magdalena Paluch, WGN Nieruchomości

d1zp9jv

Podziel się opinią

Share
d1zp9jv
d1zp9jv