Trwa ładowanie...
d3qcbza

Jak urządzić mieszkanie bez błędów?

Przy aranżacji domu lub mieszkania nie zawsze warto podążać za panującymi trendami czy też bezgranicznie ufać swojej intuicji. Choć dobry projekt powinien uwzględnić styl życia, zainteresowania, pasje oraz charakter właściciela, nie wolno zapominać o jego funkcjonalności. Na co zwrócić uwagę, projektując lub remontując mieszkanie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak urządzić mieszkanie bez błędów?
(Shutterstock)
d3qcbza

Przy aranżacji domu lub mieszkania nie zawsze warto podążać za panującymi trendami czy też bezgranicznie ufać swojej intuicji. Choć dobry projekt powinien uwzględnić styl życia, zainteresowania, pasje oraz charakter właściciela, nie wolno zapominać o jego funkcjonalności. Na co zwrócić uwagę, projektując lub remontując mieszkanie?

Decyzje podejmowane spontanicznie mogą się sprawdzić w przypadku nieplanowanych wyjazdów czy mniejszych zakupów, nie są jednak właściwe w kontekście aranżacji domu lub mieszkania. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa umiejętne planowanie. - Unikaj sytuacji, w której wnętrza aranżujesz „na bieżąco”, wprowadzasz poprawki, konfrontując pomysł z uzyskanym efektem - informuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. Słabe wyniki działań oznaczają nie tylko frustrację - to także strata czasu i pieniędzy. Jak tego uniknąć?

Ważny jest plan

d3qcbza

– Jeśli masz pomysł na wymarzony projekt pokoju dziennego lub kuchni, w pierwszej kolejności stwórz konkretny plan uwzględniający kolejne etapy prac oraz szacujący koszty – podpowiada Katarzyna Drabik z firmy Komandor. Nie warto kupować płytek, podłogi czy choćby farby tylko dlatego, że ci się podobają. Wybrany kolor może się podobać w sklepie, ale nie pasować do pozostałych elementów. Z wyprzedzeniem planuj nawet oświetlenie - pozwoli ci to uniknąć przeładowania.

– Zabawa kolorami, kształtami, fakturami jest jak najbardziej wskazana, ale ważny jest umiar. Przejścia pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami powinny być płynne, bez przeskoków z jednego stylu w inny. Przykładowo, jeśli masz otwartą kuchnię, z góry musisz zaplanować aranżację salonu, gdyż pomieszczenia te zwykle się łączą – dodaje Monika Szczęsny.

Warto pamiętać, aby optycznie wykorzystać daną przestrzeń, stosując lustra i naturalne światło. Na etapie planowania przemyśl, gdzie schowasz rzeczy, jeśli masz ich dużo. W wielu przypadkach dobrym pomysłem jest wygospodarowanie przestrzeni na pomieszczenie gospodarcze, garderobę lub pojemną szafę. Na etapie projektowania i aranżacji sporym błędem jest brak rozeznania w kosztach. Konkretne zakupy zawsze lepiej jest planować, aby łatwo oszacować koszty prac, sprzętów i elementów wyposażenia.

Rozmiar i ważne punkty

Kopiowanie projektów z magazynów lub ekspozycji sklepowych, a następnie traktowanie ich jako szablonów nie przynosi oczekiwanego efektu. – Kuchnia zaplanowana na 20 m² nie będzie dobrze się prezentować na powierzchni o połowę mniejszej. Podobnie w przepadku mebli - jeśli do małego salonu wstawisz wieloczęściowy, masywny zestaw wypoczynkowy z ciemnej skóry, uzyskasz efekt przeciwny do zamierzonego. Pamiętaj o tym, jak ważne są proporcje – dodaje Monika Szczęsny.

d3qcbza

Przy aranżacji pomieszczeń, zwłaszcza tych o większych rozmiarach, warto znaleźć centralny punkt odniesienia. Może być to okno, kominek, stół czy obraz. Względem obranego punktu ustawiamy pozostałe elementy wyposażenia stanowiące harmonijną całość, czyli należące do jednego stylu.

Ważne oświetlenie

Aranżując mieszkanie, nie musisz się znać na połączeniach kolorystycznych, materiałach czy fakturach. W takiej sytuacji warto jednak korzystać z doświadczenia osób specjalizujących się w tego typu działaniach lub poszukać wartościowych materiałów i poradników. Aranżacja powinna mieć charakter ponadczasowy i po prostu podobać się domownikom. Nie zapominaj również o właściwym zaplanowaniu oświetlenia - ma ono duży wpływ na komfort życia. Nieraz potrzebujemy energetycznego światła do pracy, w innych sytuacjach, oświetlenia przy którym możemy odpocząć i się zrelaksować. Przy wyborze lamp należy pamiętać również o ich rozmiarze i rozmieszczeniu. Jedno źródło światła to zdecydowanie za mało!

Oszczędnie, ale z głową

Stosowanie tanich i niedrogich zamienników nie zawsze wychodzi na dobre. Niektóre sprzęty oraz elementy wyposarzenia będziesz eksploatować latami - o ile na malowanie decydujemy się co 2-3 lata, o tyle w przypadku mebli, zwłaszcza tych montowanych na stałe, jest to długofalowa inwestycja. Pieniądze zaoszczędzone przy zakupie zdadzą się na nic, jeśli mebel trzeba będzie stosunkowo szybko wymienić.

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza