SalonJak urządzić mały salon? Aranżacje

Jak urządzić mały salon? Aranżacje

Jak urządzić mały salon? Aranżacje

Niewielki metraż, nietypowy kształt pokoju czy brak pomysłów na aranżację nieustawnego salonu to najczęstsza zagwozdka mieszkaniowa. Tymczasem wystarczy zastosować kilka aranżacyjnych sztuczek, by zmienić nieciekawe wnętrze w modny i praktyczny salon. Co zrobić, by mieszkanie mimo wielu mankamentów urządzone było stylowo i funkcjonalnie?

Niewielki metraż, nietypowy kształt pokoju czy brak pomysłów na aranżację nieustawnego salonu to najczęstsza zagwozdka mieszkaniowa. Tymczasem wystarczy zastosować kilka aranżacyjnych sztuczek, by zmienić nieciekawe wnętrze w modny i praktyczny salon. Co zrobić, by mieszkanie mimo wielu mankamentów urządzone było stylowo i funkcjonalnie?
Pokój dzienny jak z ekskluzywnego katalogu to marzenie wielu z nas. Przeglądając zdjęcia różnych aranżacji, mamy głowę pełną inspiracji i pomysłów. Gdy jednak przychodzi czas na remont mieszkania, które jest małe i nieustawne, a dodatkowo znajduje się w starym budownictwie lub kamienicy, aranżacyjne fantazje znikają w mgnieniu oka. Czy faktycznie dla takich mieszkań nie ma już ratunku?

1 / 6

Mały metraż - i wszystko jasne

Obraz
© j2studio.pl

- Złotą zasadą każdego architekta jest zastosowanie w małych pomieszczeniach jasnych kolorów, które optycznie powiększają przestrzeń, stwarzając wrażenie lekkości, a jednocześnie dając poczucie klasycznej elegancji. W tego typu pomieszczeniach jasny kolor może być wykorzystany niemal wszędzie, jednak najlepszy efekt uzyskasz, malując ściany na biało lub perłowo - komentuje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz firmy Komandor. - Zastosowanie klasycznych, niekrzykliwych barw automatycznie wypełni salon światłem, a całemu mieszkaniu nada poczucie świeżości - dodaje.

2 / 6

Mały salon - duża szafa

Obraz
© KAEEL.GROUP Architekci

Remontując mały salon, zadbaj także o właściwą stylistykę mebli - w tym przypadku również nie obędzie się bez jasnych barw. W niewielkim pokoju dziennym powinna się znaleźć spora szafa, która wykorzysta całą przestrzeń od podłogi do sufitu. Dzięki temu zyskasz na przechowywanie rzeczy cenne, wcześniej niedostępne centymetry mieszkania. Szafa - najlepiej wnękowa, która zatuszuje pewne niedoskonałości i wgłębienia w ścianach, nie powinna przytłaczać wnętrza, dlatego warto dopasować jej front do kolorystyki ścian w salonie. Taka aranżacja pozwoli zrezygnować z różnego rodzaju meblościanek i komód, które w rzeczywistości zabierają sporą przestrzeń oraz niepotrzebnie zagracają małe pomieszczenie. Za sprawą podobnej kolorystyki ścian i mebli mieszkanie zachowuje spójną stylistykę i równowagę.

3 / 6

Mały salon - moc dodatków

Obraz
© Fabrykanastroju.pl

Diabeł tkwi w szczegółach - przysłowie to nabiera znaczenia w momencie urządzania małego mieszkania. To właśnie detale nadają mu indywidualny i stylowy charakter. W jasnych pomieszczeniach zastosuj kolorowe elementy, które nadadzą wnętrzu przytulny klimat. Wszechobecny surowy jasny kolor idealnie przełamią akcenty o czerwonym lub niebieskim odcieniu. Warto też na stonowanej, jasnej sofie umieścić kolorowe poduszki, na ścianie zawiesić obrazek, a w rogu ustawić stylową lampę - takie szczegóły przełamią nudę, wypełniając wnętrze czarującą atmosferą. Należy jednak pamiętać, że "co za dużo, to niezdrowo" i zachować umiar - unikniesz dzięki temu przytłoczenia nadmiarem detali. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych to pierwszy krok do tego, żeby optycznie pomniejszyć mieszkanie.

4 / 6

Mały salon - sofa narożna

Obraz
© Meblościanka Studio

Nieustawny pokój to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonego architekta. Ogromny problem może sprawić nie tylko właściwe ustawienie mebli, ale także odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, szczególnie wtedy, gdy salon połączony jest z jadalnią lub kuchnią. W takiej sytuacji pokój raz zaaranżowany trudno wyobrazić sobie w innym układzie. W przypadku salonu, który kształtem przypomina trapez, ważne jest właściwe rozmieszczenie mebli wypoczynkowych oraz odpowiednie dobranie ich rozmiaru do wielkości pomieszczenia. - Jeśli salon jest niewielki, a w dodatku niefunkcjonalny, najlepiej sprawdzi się w nim nieduży narożnik o delikatnej, jasnej fakturze. Sofa, która łączy w sobie wiele udogodnień, powinna stać się obowiązkowym elementem każdego minisalonu. Półki czy kieszenie wbudowane w oparcie czy praktyczne schowki w podłokietnikach to tylko kilka z całej gamy przydatnych rozwiązań. W ostatnim czasie niezwykle modne są kanapy modułowe, z których można ułożyć komfortowy narożnik, a w razie potrzeby sofę z kilkoma
pufami. Tego rodzaju meble pozwalają kreatywnie urządzić salon o niestandardowym układzie - podpowiada Monika Szczęsny, projektantka wnętrz firmy Komandor.

5 / 6

Wąski salon - triki optyczne

Obraz
© Vacu-dsgn.pl

Odpowiednio dobrane meble wypoczynkowe niestety nie wystarczą w przypadku wąskiego pokoju. W jego aranżacji mogą pomóc proste sztuczki, które optycznie poszerzą pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach dwóch kolorów - ciemniejszym pomaluj ścianę krótszą, szerszą natomiast pokryj kolorem jasnym, dzięki czemu uzyskasz optyczne skrócenie przestrzeni. Z kolei pokrycie krótszej ściany tapetą w szerokie, horyzontalne pasy automatycznie wydłuża wąski pokój oraz idealnie komponuje się z lustrem lub jasną, lakierowaną płytą pokrywającą całą dłuższą ścianę. Tego typu tworzywa nadają mieszkaniu lekkość, a poprzez lustrzane odbicie optycznie poszerzają przestrzeń.

6 / 6

Mały salon - telewizor

Obraz
© Evoluxury Design

Aranżując wąski salon, pomyśl również o podwieszanym na ścianie telewizorze. W ten sposób nie tylko oszczędzasz powierzchnię, unikając konieczności umieszczania we wnętrzu specjalnej szafki na sprzęt RTV, ale także nadajesz mu nowoczesny i elegancki wymiar.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)