Jak urządzić małe mieszkanie typu studio?

Jak urządzić małe mieszkanie typu studio?

30.03.2015 16:22

Skromna kawalerka może przybrać formę wygodnego i kompaktowego lokum - wystarczy dobrze przemyśleć jej aranżację. Dobrym rozwiązaniem w małym mieszkaniu jest otwarte studio, gdzie we wspólnej przestrzeni przenikają się różne funkcje użytkowe przy jednoczesnej minimalizacji wyraźnych podziałów.

Nieduża kawalerka może przybrać formę wygodnego i kompaktowego lokum, wystarczy dobrze przemyśleć jej aranżację. Dobrym rozwiązaniem jest otwarte studio.
Mieszkanie typu studio charakteryzuje się przenikaniem funkcji użytkowych i minimalizacją wyraźnych, całkowitych podziałów. Nadrzędnym celem jest uzyskanie komfortowego wnętrza o praktycznym układzie. Mieszkanie, choć nieduże, powinno być dostosowane zarówno do wypoczynku, gotowania i spożywania posiłków, jak też do pracy oraz realizacji hobby.
W kawalerce pokój dzienny i nocny to jedna przestrzeń, która powinna płynnie przyjmować potrzebną w danej chwili funkcję. Zatem w małym metrażu najczęściej wypoczynek w formie kanapy czy narożnika nocą staje się łóżkiem. Innym rozwiązaniem są materace maskowane w zabudowie meblowej. Mogą być wysuwane w postaci szuflad, co pozwala tworzyć różnice poziomów w mieszkaniu. Daje to możliwość posiadania większej liczby przydatnych schowków. Równocześnie jest to dobry pomysł na symboliczne zaznaczenie funkcji w wnętrzu. Wyniesiony może być gabinet, miejsce pracy, biurko z komputerem lub kuchnia.

1 / 6

Aranżacja kawalerki typu studio

Obraz
© Blackandmill.co.uk

Materac łóżka może być chowany pionowo. Jego stelaż po postawieniu będzie pełnił funkcję oblicówki ściennej. Rozbudowany może być wyposażony w praktyczne półki.
W salonie przyda się stół. Dobrym rozwiązaniem do małego mieszkania typu studio będzie mebel o regulowanej wysokości. Dzięki temu sprawdzi się jako stolik kawowy i jadalniany. Składany blat pozwoli przechowywać stół pod ścianą.

2 / 6

Aranżacja kawalerki typu studio

Obraz
© Urbanoasis-la.com

Studio to miejsce, w którym najlepiej sprawdzają się meble wielofunkcyjne. Takie jak choćby pufy ze schowkiem, dwustronne półki tworzące niski regał (a jednocześnie funkcjonalną przesłonę dzielącą strefy funkcjonalne) lub mobilne lampy o regulowanym kącie padania światła.

3 / 6

Aranżacja kawalerki typu studio

Obraz
© Blackandmill.co.uk

W kuchni typu studio zestawy naczyń mogą być wyeksponowane na otwartych półkach, które jednocześnie bywają suszarkami. Dzięki temu umyta zastawa będzie zawsze pod ręką, a ociekacz nie zajmie dodatkowego miejsca na blacie. Od strony pokoju dobrze jest z kolei maskować półki, aby ich zawartość nie zdominowała wnętrza. Gładkie fronty szafek mogą być pozbawione uchwytów dzięki zamykaniu zatrzaskowym - stworzą w ten sposób jednolitą ścianę meblową.

4 / 6

Aranżacja kawalerki typu studio

Obraz
© Allen-killcoyne.com

Ciąg kuchenny warto wykorzystywać jako wielofunkcyjne blaty. Osiągniemy to dzięki deskom maskującym zlew oraz nakładanym na płytę kuchenki. Jeśli zastosujemy składaną armaturę, mamy szansę po zakończeniu gotowania uzyskać jednolitą, równą powierzchnię. Wówczas wnęka kuchenna automatycznie powiększa strefę dzienną. W zależności od potrzeb może stać się choćby przedłużeniem gabinetu lub miejscem spożywania posiłków. Dzięki takim rozwiązaniom kuchnia będzie pełnić dwie funkcje.

5 / 6

Aranżacja kawalerki typu studio

Obraz
© Wagnerstudioarchitecture.com

Jedynym pomieszczeniem wyraźnie odizolowanym od reszty studia powinna być łazienka, która wymaga intymności. Tu też gromadzi się większość wilgoci, dlatego istotne jest, by była wyposażona w drzwi łazienkowe i efektywną wentylację. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem dla niewielkich przestrzeni jest prysznic. Aby nie zajmował wiele miejsca, warto zrezygnować z kabiny. Wystarczy wyłożona kafelkami wnęka z odpływem w posadzce oraz forma osłony w postaci prysznicowej zasłony na prowadnicach lub lekkich drzwi ze szkła czy pleksi.

6 / 6

Aranżacja kawalerki typu studio

Obraz
© proj. Julie Nabucet i Marc Baillargeon. Fot. Sylvie Durand/julienabucet.com

Jeśli umywalka w łazience zajmuje zbyt dużo miejsca, można wyizolować ją z przestrzeni pomieszczenia i umieścić w holu lub przy kuchni. Wystarczy wykonać lekką ażurową przesłonę, która odgrodzi umywalnię. Według gustu można wybrać prostą białą ceramikę czy stalową, pasującą do wystroju, tak by wtopiła się w otoczenie. Dla przeciwnego efektu zainstalujmy wyrazistą, ozdobną np. kamienną, szklaną lub malowaną na wzór marokański. Do tego typu umywalki będzie pasować mocno zarysowana, efektowna armatura.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)