Jak urządzić małą sypialnię?
Niewielkie pomieszczenia często przysparzają problemów z aranżacją i zagospodarowaniem ograniczonej przestrzeni. Szafy, łóżka i stoliki, które są niezbędnym wyposażeniem każdej sypialni, zajmują sporo miejsca, w efekcie czego część wolna od mebli nie pozostawia wystarczającej swobody ruchów. Tymczasem urządzenie małej sypialni wcale nie musi być kłopotliwe...
22.02.2017 12:26
Niewielkie pomieszczenia często przysparzają problemów z aranżacją i zagospodarowaniem ograniczonej przestrzeni. Szafy, łóżka i stoliki, które są niezbędnym wyposażeniem każdej sypialni, zajmują sporo miejsca, w efekcie czego część wolna od mebli nie pozostawia wystarczającej swobody ruchów. Tymczasem urządzenie małej sypialni wcale nie musi być kłopotliwe...
Odbiór przestrzeni i funkcjonalność sypialni zależą zarówno od rodzaju i ustawienia wyposażenia, jak i od kolorystyki oraz odpowiednio dobranych dekoracji. Poznaj triki, które sprawią, że mała sypialnia stanie się bardziej przestronna.
Aby zapewnić sobie dogodne miejsce do spania i spędzania czasu, należy wybrać taki model szafy i łóżka, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli robionych na wymiar. Niektórzy producenci, oprócz sprzedaży mebli o uniwersalnych wymiarach, oferują również ich modyfikacje, które umożliwią dopasowanie do każdego wnętrza.
Najwięcej problemów w małej sypialni przysparza zakup łóżka. Musi ono mieć odpowiednią długość i szerokość, aby osoba na nim śpiąca mogła wygodnie odpocząć. Producenci trzymają się standardowych wymiarów, jest jednak rozwiązanie sytuacji, w której nie wszystkie elementy wyposażenia mieszczą się w niewielkiej przestrzeni. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się łóżka piętrowe i antresole. Ich niezaprzeczalną zaletą jest przestrzeń, jaką pozostawiają poniżej miejsca do spania. W przeciwieństwie do tradycyjnych łóżek, pod wyżej osadzonym materacem można umieścić biurko lub szafkę, oszczędzając tym samym miejsce w innej części sypialni. Jeśli jednak nie chcesz spać na takim łóżku, możesz postawić na tradycyjny model, tyle że z szufladami, które będą dodatkowym miejscem do przetrzymywania pościeli, kocy itp.
- W łóżkach z szufladami materac umieszczony jest na wysokości 50 cm od podłogi. Pojemne szuflady umieszczone po obu stronach łóżka pomieszczą zarówno bieliznę pościelową, jak i inne rzeczy, nawet ważące nieco więcej. Łóżka wykonane z twardego drewna, np. bukowego, są bowiem stabilne i trwałe - tłumaczy Mariola Kacprzak z firmy Visby.
Co prawda takie łóżko potrzebuje nieco więcej przestrzeni niż piętrowe, ponieważ aby wysunąć szuflady, musisz mieć na to miejsce, jednak dzięki nim zyskuje się potrzebną powierzchnię. Przedmioty, które schowałbyś do szafy stojącej przy łóżku, możesz teraz umieścić w jego wnętrzu. Dodatkowa szafa nie będzie ci potrzebna.
Innym praktycznym rozwiązaniem są pawlacze. Chociaż w mieszkaniach wykorzystuje się je coraz rzadziej mieszkaniach, nadal stanowią doskonałą formę przechowywania przedmiotów. Dzięki nim zyskujesz wolną przestrzeń - nie trzeba schodzić do piwnicy po składowane tam przedmioty. Ponadto rzeczy trzymane w pawlaczu nie są narażone na działanie wilgoci, która występuje w piwnicach, nie trzeba się zatem martwić, że ulegną zniszczeniu.
Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, w doborze koloru farb na ściany sypialni nie kieruj się tylko własnymi upodobaniami. Pokój wyda się bardziej przestronny, gdy zostanie pomalowany jasnymi kolorami. Tej zasady trzymają się osoby aranżujące mieszkania zgodnie ze stylem skandynawskim. Dominuje w nich biel i jasne, pastelowe odcienie, które sprawiają wrażenie większej, nieograniczonej niczym przestrzeni. Posługując się takimi zabiegami kolorystycznymi, możesz łatwo wydłużyć optycznie sypialnię. Wystarczy, że ścianę naprzeciw drzwi i tę przeciwległą do niej pomalujesz jasną farbą. Wówczas odległość od wejścia do drugiego końca sypialni wyda się większa.
Aby urozmaicić nieco jasną sypialnię, warto udekorować ją kilkoma ciemnymi dodatkami, np. roślinami w brązowych lub granatowych donicach. - Skandynawia słynie z wykorzystywania naturalnych materiałów w aranżacji pomieszczeń. Nadzwyczaj często w domach urządzonych w północnym klimacie można znaleźć drewniane dodatki, nawet w nieprzetworzonej formie - informuje Mariola Kacprzak. Nie należy jednak przesadzać z liczbą i wielkością dodatków. Ich nadmiar przyniesie bowiem efekt odwrotny do zamierzonego.
Nawet w najmniejszej sypialni możesz zyskać cenną przestrzeń i poczuć się w niej całkiem swobodnie - wystarczy odrobina kreatywności.
Foto: Boho Studio, mdizajn.pl, customnest.com