ŁazienkaJak urządzić małą łazienkę? Radzą architekci

Jak urządzić małą łazienkę? Radzą architekci

Jak urządzić małą łazienkę? Radzą architekci

22.02.2017 12:41

Mała łazienka to duże wyzwanie - niełatwo przechowywać wszystkie domowe akcesoria, gdy ogranicza nas metraż pomieszczenia. Jak urządzić małą łazienkę, w której liczy się każdy centymetr kwadratowy? Przeczytaj podpowiedzi architektów, obejrzyj inspirujące zdjęcia łazienek.

Właściciele mieszkań w bloku często borykają się z małym metrażem i dużą ilością posiadanych rzeczy. Głowią się, gdzie schować wszystkie gadżety, by zawsze były pod ręką. Jednocześnie najcięższe jest zmierzenie się z przestrzenią w łazience. Zwykle jest ona najmniejszym pomieszczeniem, a liczba potrzebnych tam rzeczy przyprawia o zawrót głowy. Niełatwo wygospodarować miejsce do przechowywania akcesoriów oraz kosmetyków. Jeśli układ pomieszczenia jest prosty i łazienka nie ma żadnych możliwych do zabudowy wnęk, najlepszym miejscem pozostaje przestrzeń pod umywalką i nad zabudową WC. Jeżeli jest inaczej, warto wykorzystać naturalne cechy pomieszczenia. W takich miejscach idealnie mieszczą się szafki, a te projektowane na zamówienie pozwalają uzyskać najwięcej miejsca do przechowywania. Ważne, aby pamiętać, by meble nie kolidowały z innymi sprzętami oraz nie utrudniały wykonywania codziennych czynności.
Wiktoria Gawrońska, pracownia Inside Story

1 / 3

Jak sprytnie schować pralkę w łazience?

Obraz
© Pracownia Olivkadesign/Homebook.pl

Jest coraz więcej designerskich pralek, które cieszą oko. Panuje jednak powszechne przekonanie, że pralka nie jest elementem ozdobnym. Większość inwestorów decyduje się na ukrycie pralki w zabudowie. Możliwości jest kilka w zależności od tego układu i powierzchni łazienki. Najczęściej zabudowuje się pralkę pod blatem w jednej linii z umywalką. Do tego celu nadają się pralki pod zabudowę, ale także wolno stojące, jednak w przypadku pralek pod zabudowę blat nad pralką musi być dość szeroki - min. 60 cm. Pralki pod zabudowę mają zwykle ok. 57 cm głębokości. Idealnym rozwiązaniem w małej łazience jest pralka wolno stojąca o gł. 42-45 cm. Można ją ukryć pod blatem szerokim na 48-55 cm. Planując takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o pozostawieniu luzu nad pralką oraz po bokach, aby podczas pracy drgania nie były przenoszone na zabudowę. Decydując się na ukrytą pralkę, nie jesteśmy skazani jedynie na pralki ładowane od frontu. Jeśli łazienka jest większa, można zaprojektować w niej wysoką zabudowę do ukrycia pralki
(nawet tej ładowanej od góry). Przestrzeń nad pralką można wykorzystać na półki na detergenty czy proszki, a także wysuwane kosze.
Anna Łozińska-Herda, pracownia Olivkadesign

2 / 3

Jak składować potrzebne akcesoria w minimalistycznej łazience?

Obraz
© Pracownia Design me too/Homebook.pl

W dzisiejszych czasach łazienki przeważnie są małe, dlatego zasadniczego znaczenia nabierają porządek i system przechowywania. W małej łazience najlepiej sprawdzi się styl minimalistyczny, gdzie wszystkie przedmioty są schowane, a we wnętrzu panuje ład i harmonia. W takich miejscach najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie pojemnych szuflad pod umywalką i wykorzystanie przestrzeni nad zabudową stelaża toalety, gdzie można umieścić funkcjonalną szafkę na środki czystości. Półki znajdujące się wewnątrz usytuowane są stosunkowo wysoko, dzięki czemu dzieci mają utrudniony dostęp do niebezpiecznych chemikaliów. Szafkę tę można sprytnie ukryć, obudowując stelaż WC tym samym materiałem, z którego zrobione są fronty szafki. Starym i dobrze znanym sposobem na schowanie drobnych przedmiotów w łazience jest także szafka za lustrem nad umywalką, która może stanowić również domową apteczkę.
Katarzyna Czechowicz, pracownia Design me too

3 / 3

Czy w łazience ze skosem można znaleźć dobre miejsce na schowek?

Obraz
© Pracownia RedCubeDesign/Homebook.pl

Łazienki na poddaszu zwykle są trudne do zaaranżowania, tym bardziej że powinny one być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Miejsca pod skosem mogą być użyteczną przestrzenią w łazience wykorzystaną np. do zrobienia schowka na ręczniki i chemię - powstaje dzięki temu praktyczna szafka. Doskonałym przykładem zagospodarowania skosów w łazience na poddaszu jest prezentowane obok zdjęcie. Widać na nim, że zabudowa pod skosem spowodowała odsunięcie wanny, a przestrzeń wokół niej jest w pełni dostępna w pozycji wyprostowanej dla osoby dorosłej. Dzięki ustawieniu wanny wzdłuż dłuższej ściany, obok miski WC udało się zmieścić również bidet. Jak widać - skosy w łazience nie muszą być przeszkodą, a mogą wręcz dać większe pole do popisu.
Krystyna Dziewanowska, pracownia RedCubeDesign

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)