ŁazienkaJak urządzić łazienkę piękną i praktyczną? Poradnik

Jak urządzić łazienkę piękną i praktyczną? Poradnik

Wśród domowych pomieszczeń łazienka najsilniej kojarzy się z codzienną pielęgnacją. Dbanie o urodę ułatwi ci wyposażenie z dodatkowymi funkcjami wpływającymi pozytywnie na skórę i samopoczucie. Jakie rozwiązania mogą okazać się przydatne w praktycznej aranżacji łazienki?

Jak urządzić łazienkę piękną i praktyczną? Poradnik
Źródło zdjęć: © Shutterstock

22.02.2017 10:01

Wśród domowych pomieszczeń łazienka najsilniej kojarzy się z codzienną pielęgnacją. Dbanie o urodę ułatwi ci wyposażenie z dodatkowymi funkcjami wpływającymi pozytywnie na skórę i samopoczucie. Jakie rozwiązania mogą okazać się przydatne w praktycznej aranżacji łazienki?

Współczesna łazienka to już nie tylko miejsce codziennej toalety, ale również domowa strefa dbałości o komfort i urodę. Powinna być wygodna i funkcjonalna, bez względu na to, czy w porannym pośpiechu nakładasz makijaż, czy szukasz chwili relaksu po całym dniu pracy. Odpowiednio dobrane wyposażenie łazienki ułatwi szybki dostęp do najpotrzebniejszych akcesoriów, pozwoli zaoszczędzić czas i zwiększy skuteczność zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak urządzić łazienkę? Pielęgnacja przede wszystkim

Jak wynika z raportu "Dove Kobiece Piękno", Polki przeznaczają średnio 31 minut na poranne zabiegi upiększające. Nakładanie makijażu i ułożenie włosów wymaga precyzji i skupienia, w praktyce jednak często wykonujemy je w pośpiechu. W usprawnieniu tych czynności pomoże właściwe zaplanowanie strefy umywalkowej. Aby uniknąć porannego przeszukiwania łazienki w celu znalezienia kosmetyków, warto zastanowić się nad zamontowaniem umywalki o szerokim brzegu lub umiejscowieniem jej bezpośrednio na blacie. W ten sposób uzyskasz dodatkową przestrzeń na akcesoria do włosów czy kremy pielęgnacyjne.

Dla specyfików, które w kontakcie z wilgocią i światłem tracą swoje właściwości, wygospodaruj miejsce w zamkniętych szufladach. – Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu umywalki z dopasowaną do niej szafką – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dzięki wykorzystaniu w produkcji mebla wilgocioodpornych materiałów oraz odpowiednich zabezpieczeń będzie on optymalnym miejscem dla sypkich pudrów i cieni oraz urządzeń elektrycznych takich jak suszarka czy prostownica – dodaje.

Istotną kwestią jest także odpowiednio dobrane światło. W łazienkach pozbawionych dostępu do okna zastosowanie znajdzie oświetlenie punktowe z możliwością regulacji. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu źródła i równomiernemu doświetleniu twarzy wyeliminujesz powstawanie cieni przekłamujących kolor cery.

Jak urządzić łazienkę? Wieczorne odprężenie

Szacunkowy czas, jaki poświęcamy na wieczorną pielęgnację i odpoczynek po męczącym dniu, to ok. 40 minut. Oprócz relaksującej kąpieli czy prysznica nakładamy kremy i odżywki działające dobroczynnie na skórę. Podobne efekty jak w przypadku kosmetycznych specyfików można uzyskać dzięki zastosowaniu wodnych zabiegów. Nawet kilkuminutowy hydromasaż, stosowany regularnie, przyczynia się do poprawy ukrwienia skóry i redukcji cellulitu. Co ciekawe, polecany jest on także w przypadku osób z chorobami stawów lub układu trawiennego.

Wśród sprzętów z hydromasażem wyróżniają się dwa rozwiązania. W małych łazienkach tradycyjny prysznic można zastąpić deszczownią lub kolumną natryskową umożliwiającą dowolną regulację strumienia, od delikatnej mgiełki po intensywne strugi. W pomieszczeniach o dużym metrażu sprawdzą się natomiast specjalne kabiny lub wanny z wbudowanymi dyszami masującymi.

Warto jednak pamiętać, że drugi wariant wymaga wydajnej wentylacji łazienki. Jeśli nie chcesz ingerować w ten system, zastanów się nad zakupem odpowiedniego natrysku, a w przypadku wanny – maty masującej będącej alternatywną dla wbudowanych dysz.

Jak urządzić łazienkę? Weekendowy relaks

Rezultaty codziennej pielęgnacji warto wzmacniać regularnymi sesjami relaksacyjnymi we własnych czterech kątach. Wolny weekendowy wieczór to idealna okazja na aromatyczną kąpiel z wykorzystaniem własnoręcznie robionych peelingów czy soli. W celu odprężenia i ukojenia możesz użyć także odpowiednio dobranych olejków eterycznych. Właściwości uspokajające przypisuje się np. lawendzie, szałwii czy kwiatom pomarańczy. Za relaksujące uznaje się natomiast miętę i geranium. Atmosferę domowego spa dopełnią zapachowe świeczki i nastrojowa muzyka.

Zdjęcie w tekście: Sikora Wnętrza

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)