Jak urządzić łazienkę funkcjonalnie i nowocześnie?
Łazienka, z racji funkcji, jaką pełni w domu, powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a więc zaprojektowana tak, by korzystanie z niej dawało poczucie wygody i komfortu. Jak urządzić łazienkę, która - mimo niewielkiej powierzchni - będzie sprzyjać relaksowi?
18.12.2013 17:28
Łazienka, z racji funkcji, jaką pełni w domu, powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a więc zaprojektowana tak, by korzystanie z niej dawało poczucie wygody i komfortu. Jak urządzić łazienkę, która - mimo niewielkiej powierzchni - będzie sprzyjać relaksowi?
W funkcjonalnej łazience należy przede wszystkim zaplanować układ, rodzaj i charakter armatury, oświetlenia oraz pozostałego wyposażenia. Łazienka ma bowiem zapewniać swobodę użytkowania, ale także tworzyć przestrzeń estetyczną.
Projekt łazienki: ograniczenia
Idealną sytuacją jest możliwość zaprojektowania łazienki od A do Z. Mamy z nią jednak do czynienia w zasadzie tylko w przypadków domów. Mieszkania zazwyczaj narzucają jej wielkość i układ. Pamiętajmy, że piony kanalizacyjne determinują zarówno położenie wanny/prysznica, jak i sedesu. Wprawdzie możliwe są pewne przeróbki, ale są one kosztowne i nie zawsze możliwe do wykonania. Dla przykładu odległość toalety od pionu kanalizacyjnego nie może być większa niż 1 m.
Projekt łazienki: szczupła powierzchnia
W przypadku małej łazienki trzeba dokładnie przemyśleć jej funkcje. Dobrym rozwiązaniem jest myślenie o dostępnej przestrzeni w kategoriach stref: kąpieli, toalety osobistej, czynności fizjologicznych, przechowywania rzeczy oraz wykonywania innych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych.
W projekcie łazienki należy uwzględnić liczbę użytkowników, ich wiek, płeć oraz osobiste preferencje. Dla przykładu wybór między wanną a kabiną prysznicową nie musi wynikać tylko z kubatury, ale także ze stylu życia i potrzeb.
Bardzo ważne w małej łazience jest oświetlenie. To dzięki niemu dodamy jej dodatkowej przestrzeni. By optycznie ją powiększyć, zrezygnujmy z jednego źródła światła na rzecz kilku źródeł doświetlających daną strefę. Ze światłem dobrze współgrają duże lustra, które dublując niejako przestrzeń, sprawiają, że wydaje się ona większa.
Dodatkową przestrzeń w małej łazience można uzyskać, rezygnując z umywalki stojącej oraz kaloryfera - można go zastąpić na przykład ogrzewaniem podłogowym. Z umiarem należy także stosować glazurę i terakotę. W zasadzie wielkość płytek nie ma dziś aż tak wielkiego znaczenia - można je kupić zarówno w dużych, średnich, jak i małych formatach, które świetnie się sprawdzają w małych łazienkach.
Projekt łazienki: sprzęty, meble i wystrój
Jeśli istnieje możliwość ustawienia pralki w kuchni, warto ją wziąć pod uwagę, bowiem nawet w małej łazience musimy mieć poczucie swobody. W przypadku braku takiej możliwości wybierzmy pralkę o mniejszych rozmiarach, którą można zabudować. Dzięki temu poprawimy efekt wizualny i zyskamy cenne miejsce na przechowywanie kosmetyków oraz ręczników.
Wybierając meble do małej łazienki, należy zwrócić szczególną uwagę na ich kolorystykę (im ciemniejsza, tym bardziej łazienka będzie się zmniejszać optycznie) oraz materiały (unikać należy masywnych mebli stalowych). Dość dobrze w małych łazienkach sprawdzają się meble z wykonane z jasnego drewna, wikliny bądź plastikowe. Warto także unikać krzykliwej, znacznej wielkości ornamentyki, która również będzie niekorzystnie wpływać na efekt wizualny i nasze samopoczucie.