Trwa ładowanie...

Jak urządzić łazienkę? 4 kroki do sukcesu

Jak urządzić łazienkę? 4 kroki do sukcesuŹródło: Shutterstock
dy1agnn
dy1agnn

Urządzanie łazienki od podstaw pozwala na swobodę działania i realizację nawet najbardziej śmiałych pomysłów, a jednocześnie stanowi wyzwanie wymagające przemyślanej koncepcji i sporych nakładów finansowych. Jak opracować projekt łazienki, aby służyła nam przez lata? Podpowiadamy, jak od początku do końca urządzić pokój kąpielowy.

Urządzając łazienkę, dużą wagę przywiązujemy do estetyki pomieszczenia i wybranego wyposażenia. Odpowiednie dopasowanie płytek ceramicznych, sanitariatów, armatury i mebli oraz dbałość o detale i dodatki pozwala na zachowanie spójnego wystroju wnętrza. Tymczasem o funkcjonalności łazienki i długotrwałym komforcie użytkowania przesądzają zwykle sprawne instalacje i parametry wyposażenia dostosowane do potrzeb domowników. Jak zachować równowagę pomiędzy atrakcyjnością wnętrza a jego ergonomią? Kluczem do sukcesu jest stworzenie dokładnego planu działania uwzględniającego przygotowanie projektu łazienki, wybór wyposażenia, sporządzenie dokumentacji technicznej, prace instalacyjne oraz wykończenie i montaż urządzeń. O czym pamiętać, by realizacja każdego z tych etapów przebiegała pomyślnie?

**

  1. Projekt łazienki i wybór wyposażenia**
dy1agnn

Wstępny projekt łazienki to próba zwizualizowania początkowych koncepcji i pomysłów. Na tym etapie dokonujemy umownego podziału na strefę mokrą (sanitarno-kąpielową) i suchą (wypoczynkową), uwzględniając tym samym punkty, które będą wymagały dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią.

Pierwszy z obszarów, obejmujący umywalkę, WC, bidet i prysznic, z racji częstego użytkowania lokalizujemy zwykle najbliżej wejścia. Specyfika wykonywanych czynności i ryzyko zachlapania determinują konieczność wykorzystywania w tym miejscu materiałów odpornych na działanie wody. W strefie suchej znajdują się natomiast szafki z kosmetykami, sprzętem elektronicznym i ręcznikami, kosz na pranie czy pralka.

Wstępne rozplanowanie umiejscowienia urządzeń i sanitariatów ułatwi późniejsze prace instalacyjne oraz zakup wyposażenia. Z uwagi na intensywną eksploatację sprzętów łazienkowych warto gruntownie przemyśleć ich wybór. – Zarówno w wypadku ceramiki, armatury, jak i mebli istotne jest dopasowanie pojedynczych elementów do całości wystroju. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup całej kolekcji z oferty jednego producenta, co wyeliminuje ryzyko niedopasowania wymiarów sprzętów lub kolorystyki – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

– Warto także zwrócić uwagę na trwałość wykorzystywanych materiałów. W produkcji mebli łazienkowych chętnie wykorzystywana jest odporna na wilgoć płyta MDF. Umywalki i WC ze szkliwionej ceramiki sanitarnej charakteryzują się wytrzymałością na działanie substancji chemicznych. Mosiężna armatura z ceramicznym regulatorem będzie natomiast dobrym rozwiązaniem zarówno w strefie umywalkowej, jak i wannowej – dodaje.

2. Dokumentacja techniczna

Precyzyjne zaprojektowanie rozkładu łazienki ułatwi przeprowadzenie późniejszych prac, takich jak montaż ciągów wodnych i innych podłączeń. Dokumentacja techniczna pozwala również na ograniczenie ryzyka popełnienia błędów powstałych w wyniku niedoinformowania osób wykonujących zlecenie. Do stworzenia dobrego projektu przydatna może okazać się znajomość wymiarów, które zapewnią wygodne korzystanie z łazienkowych sprzętów. - Przestrzeń przed sanitariatem w strefie umywalkowej powinna mieć minimum 110 cm długości i 65 cm szerokości. Optymalna wysokość zawieszenia ceramiki, w zależności od jej kształtu, to 75-95 cm – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

dy1agnn

– W przypadku WC ważne, aby pozostawić wolny obszar (60x60 cm), który ułatwi wygodne siadanie i wstawanie. Górna krawędź sedesu powinna znajdować się ok. 40 cm ponad podłogą – dodaje ekspert. Zapewnienie swobody ruchu to także ważna kwestia przy montowaniu kabiny prysznicowej. Zadbaj o to, aby przestrzeń służąca do przebierania się i wycierania miała wymiary minimum 70x90 cm. Utrzymanie takich wielkości zapewni funkcjonalność nawet w małej łazience.

**

  1. Instalacje w łazience**
dy1agnn

Jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych konieczne jest podjęcie ostatecznej decyzji co do wyposażenia. Niektóre sprzęty - sanitariaty podwieszane, armatura podtynkowa czy panele prysznicowe - wymagają odpowiedniego przygotowania. Rodzaj prac montażowych zdeterminowany jest również przez wybrany sposób ogrzewania. Inaczej trzeba podejść do instalacji ogrzewania podłogowego, inaczej do tradycyjnego grzejnika. Na tym etapie warto rozważyć również konieczność zamontowania dodatkowej wentylacji. Znajdzie ona zastosowanie szczególnie w małych, często użytkowanych łazienkach.

Najwięcej wątpliwości wzbudza jednak układ elektryczny i jego późniejsze funkcjonowanie w trudnych warunkach pomieszczenia. W tej kwestii konieczne jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty, który przeanalizuje układ pomieszczenia pod kątem stref największego zagrożenia i dopasuje parametry oraz stopień ochrony instalacji.

**4. Aranżacja łazienki

**

dy1agnn

Etap prac wykończeniowych to moment, w którym twoja wizja przybiera realny kształt. Płytki ceramiczne, gres, kamień naturalny, a nawet drewno – wybór materiału pozwoli na urządzenie łazienki w konkretnym stylu. I tu pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu przed negatywnym działaniem wilgoci, które wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również poziom bezpieczeństwa. Jeszcze przed ułożeniem płytek na ścianie należy nałożyć warstwę ochronną w postaci zaprawy izolacyjnej, folii w płynie lub masy uszczelniającej. Warto także sprawdzić stopień nasiąkliwości wybranego przez nas materiału wykończeniowego. W przypadku płytek ściennych wynosi ona zwykle ok. 10%, przy wariantach podłogowych sprawdzą się te o nasiąkliwości mieszczącej się w granicach od 3 do 6%. Ostatnim etapem prac jest zamontowanie wyposażenia i dobranie dodatków oraz elementów dekoracyjnych.

dy1agnn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy1agnn