Jak urządzić kuchnię z nutą afrykańską?
Nowoczesne stylizacje inspirowane motywami etnicznymi to hit sezonu, który sprawdzi się także w kuchni. Klimat gorącej ekspresji można uzyskać poprzez umiejętny dobór odcieni i faktur. Sprawdź, jak urządzić nowoczesną kuchnię z afrykańskim charakterem.
22.02.2017 08:45
Nowoczesne stylizacje inspirowane motywami etnicznymi to hit sezonu, który sprawdzi się także w kuchni. Klimat gorącej ekspresji można uzyskać poprzez umiejętny dobór odcieni i faktur. Sprawdź, jak urządzić nowoczesną kuchnię z afrykańskim charakterem.
Czarny Ląd od zawsze inspirował designerów do tworzenia śmiałych projektów wnętrz. Afrykę cechuje bardzo duże zróżnicowanie, dlatego podsuwa ona wiele możliwości aranżacyjnych. Sztuka Czarnego Lądu jest pełna pierwotnych motywów zdobniczych oraz głębokich, gorących tonów kolorystycznych. We wnętrzach inspirowanych nurtami afrykańskimi bardzo ważną rolę odgrywają dodatki. Nie może w nich zabraknąć dekoracji nawiązujących do sztuki plemiennej, a także czarnych, lśniących powierzchni przywodzących na myśl jeden z największych skarbów Afryki, jakim jest heban. Stylizacje etniczne można najczęściej spotkać w salonie i sypialni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić nieco dzikich motywów także do kuchni. Taka ekspresyjna aranżacja kuchni stanie się inspiracją do wielu podróży kulinarnych.
Aranżacja kuchni z afrykańskim rodowodem: gra gorących tonów
Afryka oferuje przede wszystkim bogactwo intensywnych kolorów. Wśród nich znajdują się głównie brązy, ciepłe odcienie słońca, pomarańczu i ceglastej czerwieni. Aby przenieść dzikie motywy do kuchni, warto wykonać zabudowę z egzotycznego drewna, np. merbau (łączącego kolory rubinu i brązu) czy z jatoby (ten gatunek ma piękną, wiśniowo-brązową barwę). Drewno egzotyczne charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, a dodatkowo ma wiele walorów estetycznych. Doskonale odnajduje się we wnętrzach inspirowanych kulturą Czarnego Lądu, nadając im nieco tajemniczy charakter.
Nutkę nowoczesnej elegancji wniosą blaty z lśniącego konglomeratu nawiązujące do czarnego hebanu. W zależności od natężenia światła mają one lekko matową powierzchnię lub lśnią tysiącem iskier. Głęboka czerń idealnie komponuje się z czerwonymi i rdzawymi odcieniami drewna, tworząc wraz z nimi ciepłą, a przy tym intrygującą kompozycję.
Jak urządzić kuchnię inspirowaną Czarnym Lądem? Afrykański design
Istotną rolę we wnętrzach zaaranżowanych w afrykańskim stylu odgrywają dodatki nawiązujące do sztuki plemiennej ludów Czarnego Lądu.
Wśród elementów dekoracyjnych powinny znaleźć się porcelanowe lub drewniane wazony i figurki. Ważne, aby na dodatkach pojawiały się motywy zdobnicze, takie jak pasy lub cętki. Fot. Technistone.
Wzór, który występuje na wazonach, można powielić również na szklanych elementach mebli. Urządzając wnętrze nawiązujące do stylistyki Afryki, należy jednak pamiętać o tym, że sztuka tego regionu jest bardzo ekspresyjna, więc liczba ozdób powinna być wyważona. Aby afrykański design zachwycał przez wiele lat, warto zwrócić uwagę także na dobór materiałów. Drewno egzotyczne cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia związane z działaniem czynników chemicznych i biologicznych - merbau i jatoba są niezwykle gęste, co przekłada się na ich wysoką twardość.