Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
22.02.2017 09:25
Styl rustykalny to sposób na aranżację wyjątkowo przytulnego wnętrza. Nic dziwnego, że często jest inspiracją podczas urządzania kuchni, takie wykończenie przyciąga bowiem swym urokiem. W przestrzeni inspirowanej stylem sprzed lat nie tylko chętnie gotujemy, ale też spożywamy posiłki i spędzamy czas przy stole. Nawet jeśli zarzekamy się, że to nie nasz styl, lubimy przesiadywać w rustykalnej kuchni. Dlaczego?
Styl rustykalny to sposób na aranżację wyjątkowo przytulnego wnętrza. Nic dziwnego, że często jest inspiracją podczas urządzania kuchni, takie wykończenie przyciąga bowiem swym urokiem. W przestrzeni inspirowanej wyposażeniem sprzed lat nie tylko chętnie gotujemy, ale też spożywamy posiłki i spędzamy czas przy stole. Nawet jeśli zarzekamy się, że to nie nasz styl, lubimy przesiadywać w rustykalnej kuchni. Dlaczego?
Nie każdy przepada za wnętrzami nawiązującymi do tradycji, sielankowego klimatu i naleciałości rodem z prowincji. W aranżacjach wnętrz zdecydowanie dominuje dziś duch nowoczesności. Jednak styl rustykalny, który wyraźnie czerpie wzorce z architektury znanej dobrze na wsi, znajduje zwolenników nawet wśród osób preferujących awangardowe rozwiązania. Taką siłę zdobywania sympatii i oddziaływania na wszystkie zmysły ma głównie kuchnia. Nie ma chyba bardziej przyjaznego wystroju, który nadałby temu wnętrzu równie przytulny, tradycyjny, ciepły i rodzinny klimat.
Rustykalna kuchnia
W kuchni rustykalnej głos ma przede wszystkim natura i wszystkie elementy, które do niej nawiązują. Wykorzystuje się tu materiały ciepłe w dotyku i ciepłem emanujące. Również barwy są przyjazne. Są to kolory ziemi lub delikatne pastele. Królem wśród materiałów pozostaje drewno. Jego miejsce jest niepodważalne, choć forma może być różnorodna.
Rustykalna kuchnia
W kuchni rustykalnej najczęściej dominuje surowe drewno, pozostawione w swym naturalnym kolorze. Ale równocześnie spotkać tu można meble czy podłogi o powierzchni powleczonej preparatami konserwującymi oraz nadającymi barwne powłoki.
Rustykalna kuchnia
Styl rustykalny wyraźnie wskazuje na swoje prowincjonalne pochodzenie poprzez elementy wystroju mocno zakorzenione w tradycji wiejskich chat i dawnych dworków, gdzie życie toczyło się koło paleniska, jadło się z ceramicznych naczyń, a gotowało w żeliwnych lub miedzianych garnkach. Na klimat wnętrza miał też wpływ urok wypalanej gliny, naturalnego płótna, plecionej wikliny i powszechnie stosowanych motywów roślinnych. Kompilacja elementów wystroju, składająca się na styl rustykalny, tworzy w efekcie kuchnię, w której czujemy się nie tylko swojsko, ale przede wszystkim bezpiecznie.
Rustykalna kuchnia
Wystrój kuchni rustykalnej przede wszystkim powinien nieść spokój i wprowadzać do wnętrza harmonię. Z tego względu meble najczęściej wykonane są z naturalnego, litego drewna lub drewnianych płyt. Fronty mogą być bejcowane, przez co cały rysunek i piękno materiału, z jego sękami, słojami i delikatnymi pęknięciami, zostaje uwydatniony. Drzwiczki mogą być też pokrywane farbą nawierzchniową w kolorze bieli, beżu, błękitu lub rozmytej zieleni.
Rustykalna kuchnia
Malowane na biało kuchenne meble najczęściej są przecierane, przez co nakładana barwa traci swą wyrazistość, nabierając pastelowego, dyskretnego uroku. Szafki, otwarte półki na naczynia czy przyprawy mają we wnętrzu rustykalnym prostą formę.
Rustykalna kuchnia
W kuchni zarówno blat, jak i stół jadalniany powinien być wykonany z drewna. Do zabezpieczenia jego powierzchni stosuje się najczęściej olej, który przyciemnia nieznacznie kolor naturalnego surowca, ale pozostawia powierzchnię miłą w dotyku i odporną na wnikanie wilgoci w głąb włókien. W miejscach, gdzie blaty potrzebują większej odporności na obciążenia i mechaniczne uszkodzenia, stosuje się ceramiczne kafle lub kamień.
Rustykalna kuchnia
Kuchnia rustykalna ozdabiana jest chętnie ceramicznymi dodatkami. Zarówno płytki ścienne lub podłogowe, w naturalnych i ciepłych barwach, mogą mieć nierówne krawędzie i postarzaną powierzchnię. Gałki przy drzwiczkach szafek, rączki przy szufladach, klamki przyjmują najczęściej formę ceramicznych uchwytów. Ich powierzchnia może być malowana. Wśród wzorów dekoracyjnych znajdziesz przede wszystkim motywy roślinne, drobne kwiaty układające się w sielankowe łączki, groszki lub delikatną kratkę.
Rustykalna kuchnia
Dekorację w rustykalnej kuchni stanowią ceramiczne dzbany, misy i kubki. Również wyeksponowane garnki, rondle czy patelnie mogą tu pełnić funkcję ozdobnych, użytkowych detali. Także rękodzieło będzie kluczowym elementem dekoracyjnym. Nieodzowną część rustykalnego wystroju stanowią koronkowe, haftowane i malowane tkaniny, a także suszone zioła i kwiaty.