Jak urządzić kuchnię w dobrym stylu?
22.02.2017 | aktual.: 23.03.2017 14:06
Sprawdź, która ze stylowych kuchni jest ci najbliższa i wzbudza twoją sympatię. Podążając za wytycznymi wybranego stylu, łatwo osiągniesz upragniony efekt we własnych czterech kątach.
Wnętrza, tak jak strój, lubią konsekwencję i styl. Kuchnia należy do takich miejsc, które mogą przyjąć indywidualny charakter, niekoniecznie wynikający z aranżacji dominującej w pozostałych pomieszczeniach. Powinien w niej panować duch, który sprawi, że chętnie będziesz w niej przebywać, a gotowanie da ci maksymalną radość. Styl kuchni powinien współgrać z wrażliwością estetyczną domowników.
Prostota, funkcjonalność, przejrzystość formy i rozświetlone wnętrze to cechy charakterystyczne dla kuchni skandynawskiej. Chcąc urządzić ją w tym klimacie, wystarczy wybrać bielone meble o płycinach wykonanych z drobnych deszczułek. Będą też pasowały kredensy o przeszkleniach wzmocnionych szprosami. Bielone drewno powinno znaleźć się również na posadzce. Jej sterylną barwę ocieplą detale z naturalnego drewna z wyeksponowanym rysunkiem słojów. Ważne jest zastosowanie samych naturalnych materiałów. Dotyczy to także tkanin i elementów dekoracyjnych, które mogą mieć kontrastowe, choć jednolite barwy. Dodatkami powinno być rękodzieło, mile widziane motywy ludowe.
Zobacz koniecznie: Są tanie, ładne i pasują do każdego domu!
Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?
Styl angielski został zaczerpnięty z dawnych kuchni dworskich, gdzie wiele sprzętów było wyeksponowanych na otwartych półkach, relingach i uchwytach umieszczonych nad paleniskiem, kuchnią czy piecem. Zastawa stołowa przechowywana była w drewnianych przegrodach ściennych regałów. Cynowe, miedziane i srebrne naczynia to obowiązkowy element angielskiej kuchni. Takie pomieszczenie jest zdobne i wykwintne. Szafki i zabudowa kuchenna wymagają wysokiej jakości drewna. Drzwiczki przeszklone mogą eksponować wyrafinowaną porcelanę. Konieczne jest ich urozmaicenie szprosami. Białe meble kontrastują tu z ciemnym drewnem blatów i kamieniem. Armatura, oświetlenie i uchwyty szafek powinny być mosiężne, solidne i ciężkie, o skomplikowanymi, zdobnym kształcie. Tkaninowe dodatki powinny mieć sielski wzór i występować w towarzystwie plecionych koszy i koszyków.
Zobacz koniecznie: Są tanie, ładne i pasują do każdego domu!
Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?
Jej klimat przywodzi na myśl zaadaptowane wnętrza przemysłowe, których wizytówką jest chłód wykorzystanych materiałów i ich barw. Biel łączy się z szarością metalu, kamienia i betonu. Surowość wykończenia odbija się też w prostocie linii. Znajdziemy tu kąty proste i konsekwentny minimalizm. Zabudowa kuchenna może być zamaskowana. Szafki najlepiej, aby były bezuchwytowe. Elementy instalacji i sprzętów kuchennych powinny być z całą dosłownością wyeksponowane i maksymalnie techniczne. Nie ma tu miejsca na wielobarwność, nadmiar ozdób i detali. Wnętrze powinno uderzać sterylnością, jaka kojarzy się z wykorzystywaną niejednokrotnie w kuchniach industrialnych stalą chirurgiczną.
Zobacz koniecznie: Są tanie, ładne i pasują do każdego domu!
Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
Styl rustykalny tworzą elementy przyjazne, swojskie, naturalne i przytulne. Z tak urządzonej kuchni bije ciepło wynikające z samej aranżacji. Najważniejszymi elementami wykończeniowymi są drewniane meble i blaty, posadzka z grubych desek, piec lub piekarnik stylizowany na dawny, ceramiczne uchwyty szafek, kamienny czy emaliowany zlewozmywak. Fragmenty aranżacji lub wykończenia mogą być wykonane z tradycyjnej cegły, najlepiej postarzanej lub ręcznie formowanej. Zabudowa nie musi być zaplanowana w jednej linii, bo w kuchni rustykalnej panują płynne przejścia, zaoblone drewniane blaty, pękate naczynia gliniane i tradycyjna zastawa.
Zobacz koniecznie: Są tanie, ładne i pasują do każdego domu!
Jak urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym?
Kuchnię nowoczesną urządzisz, korzystając z praktycznych, wielofunkcyjnych i oryginalnych rozwiązań. Celem jest uzyskanie przestronnej oraz wygodnej przestrzeni, w której panuje lekkość i oddech. Wniosą ją biele i świeża zieleń roślin. Ciepły klimat jest budowany w nowoczesnej kuchni dzięki zastosowaniu pięknych kolorów egzotycznego drewna. Urok naturalnych materiałów można skontrastować z nowoczesnymi tworzywami sztucznymi. Sprawdzają się zarówno w zabudowie, meblach, jak i sprzętach kuchennych. Prostota i maksymalna użyteczność wnętrza przejawia się w tym, że pomieszczenie często pełni funkcje dodatkowe, takie jak jadalnia czy miejsce pracy. W nowoczesnej kuchni ważnym elementem jest zatem wielofunkcyjny blat oraz oświetlenie. Łączy się tu kilka jego rodzajów, w zależności od potrzeb danej strefy.
Zobacz koniecznie: Są tanie, ładne i pasują do każdego domu!
Jak urządzić kuchnię w stylu tradycyjnym?
Jej styl jest ponadczasowy. Zawsze znajdzie swoich zwolenników. Kuchnię tradycyjną wyróżnia konsekwencja zabudowy. Ciąg szafek stojących połączony jest zazwyczaj blatem wykonanym z odpornego i trwałego materiału. Fronty szafek wiszących oraz stojących mają praktycznie jednakowy wygląd. Koniecznie powinny być drewniane, o bogatej formie płycin, na przykład kasetonowej. Kuchenka i sprzęty mogą być wyeksponowane. Nad palnikami powinien zawisnąć wyrazisty okap o tradycyjnym kształcie. Do charakterystycznych elementów można także zaliczyć sposób wykończenia ściany nad blatem. Tak jak on powinna być trwała, odporna na zabrudzenia i wilgoć. Dlatego najczęściej jest pokryta okładziną z niedużych płytek ceramicznych lub mozaiki.
Zobacz koniecznie: Są tanie, ładne i pasują do każdego domu!