Jak urządzić kuchnię, która wcale nie wygląda jak kuchnia?
Jak ciekawie i niebanalnie urządzić kuchnię, jeżeli nie gotujesz zbyt dużo, a strefa przygotowywania posiłków to tylko dodatek w twoim mieszkaniu? W sumie to proste - zaprojektuj ją tak, żeby mimo wielu funkcjonalności nie wyglądała jak kuchnia!
06.10.2016 15:00
Jak ciekawie i niebanalnie urządzić kuchnię, jeżeli nie gotujesz zbyt dużo, a strefa przygotowywania posiłków to tylko dodatek w twoim mieszkaniu? W sumie to proste - zaprojektuj ją tak, żeby mimo wielu funkcjonalności nie wyglądała jak kuchnia!
Najciekawiej będzie, jeżeli planując kuchnię, połączysz niespotykany układ funkcjonalny, zawierający dodatkowo ciekawe rozwiązania techniczne, z zabudową meblową wykonaną z niepowtarzalnych materiałów.
Jak wygląda typowa kuchnia?
Typowa kuchnia to przede wszystkim jednoznacznie kojarząca się zabudowa meblowa stojąca przy ścianie, podzielona na dwa ciągi robocze z szafkami dolnymi oraz szafkami wiszącymi. By oryginalnie ją zaaranżować, można jednak znaleźć inną formę i bardziej urozmaicone rozwiązania funkcjonalne.
Przy innowacyjnej koncepcji kuchni zdecydowanie należy się wystrzegać urządzeń wolnostojących, takich jak widoczny okap, lodówka i zmywarka, zwłaszcza że dostępne są one również w wersji do zabudowy. Koniecznie zastosuj w szafkach system bezuchwytowy w postaci frezowanych nacięć na frontach lub mechanizmów TIP ON. Ciekawym i chętnie wybieranym rozwiązaniem jest wyspą w centrum kuchni. Reszta zabudowy przeznaczona do przechowywania powinna mieć formę wysokich słupków, czyli segmentów, w które należy wkomponować niezbędne do pracy urządzenia typu piekarnik lub ekspres do kawy. Byłoby idealnie, gdyby udało się ukryć wszystkie urządzenia AGD.
Rozwiązania funkcjonalne, materiałowe oraz techniczne
Warto śledzić najnowsze rozwiązania materiałowe oraz techniczne. Często pojawiają się tam interesujące nowości, które wchodzą potem do powszechnego użytku. Na targach w Mediolanie w 2011 roku zostały zaprezentowane po raz pierwszy materiały typu spiek kwarcowy, imitujące kamień, stal pokrytą rdzą lub tkaninę. Spiek jest dziś chętnie wykorzystywany w nowoczesnych kuchniach. To materiał bardzo trwały, a przy tym lekki, ma niewielką grubość, więc idealnie nadaje się na blat, a także fronty szafek. Daje bogate możliwości aranżacyjne – całą kuchnię można obłożyć tym samym materiałem. Przy spieku przypominającym naturalny kamień kuchnia wygląda wówczasjak wykuta z dużego bloku skalnego.
W tej kuchni typowy układ został przełamany rozwiązaniem, w którym wysoka zabudowa jest zgrupowana nietypowo, bo po bokach. Postawiono na wyeksponowanie urządzeń AGD na tle ściany pokrytej cegłą. Stara cegła efektownie kontrastuje z nowoczesnymi urządzeniami wykonanymi ze szkła. W centrum kuchni znajduje się ażurowa wyspa z grubym betonowym blatem, w którym została umieszczona płyta grzewcza oraz zlewozmywak. Wyspa wyglądem bardziej przypomina jednak ogromny stół niż zabudowę kuchenną.
Nowoczesnym materiałem imitującym beton i zaprawy jest Lapitec, który daje możliwość wykonania tego samego wzoru w kilku strukturach. Podobny efekt wizualny można osiągnąć, stosując laminaty HPL, które również występują jako imitacje naturalnych materiałów. Wybierając odpowiedni laminat, możesz również uzyskać imitację stali. Materiały te mają niższą trwałość od spieków, jednak ich dużym atutem jest atrakcyjna cena.
Ciekawą propozycją jest również nowość - ECOmalta. To zmywalna zaprawa idealna do tworzenia powierzchni użytkowych, w pełni ekologiczna oraz wodoodporna. Można ją wykorzystać do pokrycia frontów szafek oraz blatów. Ciekawostką jest możliwość nadania jej niepowtarzalnej struktury, jak choćby wzory roślinne lub przypominające skórę krokodyla.
Interesujące są także nowe rozwiązania techniczne, jak choćby system Hava. Dzięki niemu dwa duże fronty w pozycji zamkniętej tworzą jednolitą powierzchnię i zasłaniają wnętrze szafek. Natomiast po rozsunięciu, otwarciu do kąta 90 stopni oraz przesunięciu do tyłu chowają się w nisze między szafkami. Fronty stają się praktycznie niewidoczne. Takie rozwiązanie jest idealne np. do maskowania urządzeń AGD oraz dużych powierzchni zabudowy z ażurowymi półkami we wnętrzu.
Podobnie pod względem funkcjonalnym prezentuje się system INLINE. Fronty po otwarciu przesuwają się na bok, odpowiednio maskując lub odsłaniając wnętrze szafek. Również ten system daje możliwość ukrycia urządzeń AGD.
Następnym innowacyjnym elementem kuchni, podpatrzonym na tegorocznych targach Euro Cucina w Mediolanie, jest ruchomy, dwupoziomowy blat na wyspie. W pozycji roboczej jest on wysunięty do przodu i tworzy miejsce do jedzenia, a jednocześnie odsłania urządzenia umieszczone na dolnym blacie. W tym położeniu można swobodnie korzystać z AGD w blacie. Po zsunięciu urządzenia są niewidoczne, a dodatkowo wyspa zajmuje o wiele mniej miejsca.
Inne ciekawe rozwiązanie to niewidoczna płyta indukcyjna. Urządzenie jest montowane pod cienkim blatem wykonanym ze spieku kwarcowego. Dzięki jego niewielkiej grubości płyta nie traci swoich walorów grzewczych, a użytkownik zyskuje jednolitą powierzchnię blatu.
Interesującym elementem, który daje duże możliwości zastosowania w nowoczesnej, stylowej kuchni, jest bateria chowana w blacie. Przeważnie takie rozwiązanie wykorzystuje się, jeżeli zlewozmywak trzeba umieścić pod oknem. Dzięki schowanej baterii można wtedy bezkolizyjnie otwierać okno. W przypadku kuchni, która upodabnia się do salonu, taką baterię oraz zlewozmywak umieść we wnęce w blacie. Po zakończonej pracy niszę z baterią można zasłonić deską do krojenia wykonaną z takiego samego materiału jak blat. W ten sposób bateria i zlew stają się niewidoczne.
Co zrobić ze światłem?
W nowoczesnej kuchni, która chce wyglądać równie stylowo jak pozostałe pokoje, idealnie sprawdza się oświetlenie liniowe LED podkreślające detale. Oczywiście LED może występować w różnych kolorach. Możesz również wybrać odpowiedni program, który płynnie je będzie zmieniał.
Dodatkowe smaczki
Obecnie bardzo popularne są panele szklane z nadrukiem imitującym tekstury znane z tapet lub panele, na których nadrukowane są zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. W ten sposób można zindywidualizować swoją kuchnię. Jeżeli podobają ci się grafiki we wnętrzu, zainteresuje cię pomysł podpatrzony na tegorocznych targach Euro Cucina. niecodzienne zastosowanie paneli LCD (monitorów), którymi była obłożona ściana dookoła szafek górnych. Monitory z płynnie zmieniającymi się obrazami zastępowały wzorzyste okładziny ścienne. Taki detal w kuchni to na razie ciekawostka, ale kto wie, czy za kilka lat nie stanie się popularny?
Co zrobić z wentylacją w kuchni?
Jeżeli w kuchni planujesz wyspę z płytą grzewczą, a nie podobają ci się typowe okapy kominowe, wybierz okap - pochłaniacz przypominający lampę. Co prawda nie odprowadzi on oparów z kuchni, tylko je przefiltruje, dlatego jest to rozwiązanie do kuchni, w których gotuje się sporadycznie. Innym godnym uwagi rozwiązaniem jest okap sufitowy, schowany w podwieszanym suficie umieszczonym nad wyspą. Taki okap można podłączyć do wentylacji i odessać opary znad płyty grzewczej. Kolejna propozycja to okap typu down-draft zintegrowany z wyspą, wysuwany z blatu do pracy. Na rynku są również płyty grzewcze z wbudowanym okapem lub z okapem umieszczonym obok płyty.
autor: Piotr Adamiak, Marta Eljasiak
Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl