Jak urządzić idealną jadalnię?

Jak urządzić idealną jadalnię?
Źródło zdjęć: © Rinaldi Interior Design

27.06.2017 | aktual.: 27.06.2017 10:37

Nowoczesna jadalnia to rozwiązanie na miarę czasów, w których coraz większą wagę przywiązujemy nie tylko do tego co jemy, ale także jak jemy. Jej ranga znacznie wzrosła – służy pielęgnowaniu relacji, sprzyja życiu towarzyskiemu i rodzinnemu. Dlatego coraz większego znaczenia nabiera jej urządzanie.

Projektowanie jadalni w osobnym pomieszczeniu jest typowe jedynie dla domów o dużych powierzchniach. Jednak jeśli tylko to możliwe, warto ją zaplanować w wyraźnie wydzielonym aneksie. Całkowita lub częściowa izolacja tego pomieszczenia sprzyja budowaniu szczególnej atmosfery podczas posiłków czy rodzinnych lub towarzyskich spotkań.

Takie sformalizowanie i ścisłe określenie roli jadalni jako miejsca służącego tylko do spożywania posiłków może trącić myszką i kojarzyć się z ciężką XIX wieczną atmosferą. Dlatego warto poszerzyć funkcję osobnej jadalni np. o galerię sztuki. Można w niej wyeksponować na ścianach obrazy czy grafiki lub choćby nasze zdjęcia z wakacji i prace plastyczne dzieci. Jeśli jesteśmy kolekcjonerami porcelany i szkła użytkowego, będzie to idealne miejsce, by zaprezentować ich urodę. To także dobra lokalizacja dla zbiorów bibliotecznych.

Wydzielenie w jadalni niewielkiej przestrzeni o innej także relaksującej funkcji wniesie do tego pomieszczenia więcej swobody. Intymność strefy jadalnianej zapewni jej oddzielenie drzwiami przesuwnymi. Taka ruchoma ściana pozwoli na elastyczne traktowanie tego wnętrza.

1 / 4

Elastycznie w strefie dziennej

Obraz
© Sweet Pickins Furniture

Nowoczesne i funkcjonalne gospodarowanie przestrzenią sprawia, że jadalnię najczęściej lokuje się pomiędzy kuchnią a salonem. Coraz bardziej docenia się jej usytuowanie w wykuszu. Taka przestrzeń jest wówczas wyraźnie wydzielona, a liczne okna otwierające to miejsce na ogród, dodatkowo włączają go w budowanie prestiżu i klimatu aneksu jadalnianego.

Na mniejszych metrażach sposobem na zaznaczenie odrębności funkcjonalnej jadalni jest jej wydzielenie niską ścianką lub wyspą kuchenną z barkiem. Zasłonią one kuchenny rozgardiasz, a z perspektywy salonu włączą jadalnię optycznie w orbitę strefy wypoczynkowej. Jadalnia zostanie wówczas mocno powiązana z kuchnią i pokojem wypoczynkowym, a stół między posiłkami może przejmować np. funkcję biurka służącego dzieciom do odrabiania lekcji w towarzystwie mamy przygotowującej obiad. Bliskość kuchni ma jeszcze jedną zaletę – skraca drogę posiłków na stół.

2 / 4

W przyjaznym otoczeniu

Obraz
© Jennifer Simon Design

Urządzając jadalnię, jej wyjątkowy charakter pomogą nam podkreślić posadzki i wykończenie ścian. Jeśli jest ona jednak częścią otwartej strefy dziennej, na podłogę zastosujmy ten sam materiał, którego użyliśmy do wykończenia salonu lub kuchni. Takie rozwiązanie uelastyczni przestrzeń przeznaczoną na stół. W razie konieczności będziemy mogli też poszerzać jej przestrzeń dostawiając kolejny stół i krzesła.

Jadalnia z pewnością będzie przytulna, jeśli zastosujemy w niej okładziny drewniane lub drewnopochodne (panele laminowane, korkowe). Ciepło, które dają i ich naturalne pochodzenie sprawiają, że przyjemnie jest opierać na nich stopy. Wizerunek tego miejsca ogrzeje także ułożony pod stołem dywan. Wybierzmy na tyle duży, by krzesło po odstawieniu od stołu nie wystawało poza jego obręb. Najbardziej funkcjonalny będzie z krótkim włosiem. Jeśli decydujemy się na płytki ceramiczne lub kamienne, warto zainstalować ogrzewanie podłogowe.

Przytulny charakter jadalni stworzy także wykończenie ścian. Z pewnością dłużej zatrzymamy się w tym miejscu, gdy będą tworzyć kameralny nastrój. Taki efekt da ułożenie na nich grubych tapet, modnych fornirów czy boazerii angielskiej. Warto też sięgnąć po farby w jasnych i ciepłych kolorach.

3 / 4

Stół i jego towarzysze

Obraz
© Design Feria

Gdy jadalnia jest usytuowana w otwartej strefie dziennej i jej przestrzeń ogranicza się jedynie do stołu i krzeseł, zadbajmy o ich wyrazisty i szczególny charakter, który będzie podkreślał specyficzną funkcję tego miejsca. Oczywiście nie zapomnijmy przy tym o ich spójnym połączeniu z innymi elementami wyposażenia.

Jeśli miejsca jest więcej lub jadalnia jest zaprojektowana w osobnym pomieszczeniu, warto rozważyć ustawienie kredensu, witryny czy bufetu. Meble nie muszą pochodzić z jednego kompletu. Jednak dobierzmy je według jakiegoś klucza: kolorystycznego, epoki, stylu, motywu przewodniego.

Istotna jest wielkość stołu – najlepiej wybrać rozkładany. Jego wymiary zależą od przestrzeni, jaką możemy przeznaczyć na jego ustawienie wraz z krzesłami. Istotne jest także zaplanowanie miejsca na odstawienie krzesła. Trzeba na nie przeznaczyć co najmniej 80 cm od ściany, a 120 od innych mebli oraz 150 od płyty kuchennej.

Duża płaszczyzna stołu jest bardzo widoczna, dlatego zadbajmy, by wyglądał on zawsze dobrze. Jeśli jest efektowny, nie zasłaniajmy go obrusem, jeśli jednak ma jakieś wady, wybierzmy atrakcyjne nakrycie – korzystajmy z tych, które są wykonane z naturalnych materiałów lub z dużą ich domieszką.

Stół to doskonały obiekt do dekorowania. Wykorzystujmy go więc, jako miejsce ekspozycji kwiatów (ustawionych najlepiej w niskich wazonach lub wazach). Możemy też tworzyć bardziej rozbudowane kompozycje, wykorzystując do tego filiżanki, cukiernicę, patery, owoce, świece i inne dekoracje.

4 / 4

Nastrojowe światło

Obraz
© CGarchitect

Podstawowym narzędziem, które buduje klimat jadalni jest oświetlenie. Najlepiej nad stołem jadalnianym umieścić nisko lampę. Klosz zawieszony nad jego blatem na wysokości 60–90 cm – w zależności od szerokości stołu – sprawi, że światło padające zza niego będzie oświetlać potrawy i zastawę, a ściany pozostaną w delikatnym półmroku. Umieszczenie lampy nad stołem w jadalni powiązanej z kuchnią sprawia również, że wzrok osób siedzących przy nim odwraca się od blatów roboczych, które nie zawsze są w nienagannej czystości.

Rangę strefy jadalnianej często podkreśla się też poprzez użycie kilku lamp wiszących na tej samej wysokości lub na różnych poziomach – taki zabieg stosuje się często w przypadku mniejszych stołów lub modeli okrągłych. W dużych jadalniach wykorzystuje się także wielopunktowe żyrandole. Takie oświetlenie podkreśla wagę miejsca, jednak trudniej uzyskać dzięki niemu kameralny nastrój. Do oświetlania stołu jadalnianego wykorzystujmy także światło świec – jest ono miękkie i migotliwe, doskonale sprawdza się, by podkreślić szczególny charakter spotkania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)