Jak urządzić garderobę, aby była funkcjonalna
Ergonomia powinna być podstawowym kryterium przy urządzaniu garderoby, wziąwszy pod uwagę, że jest to pomieszczenie zamknięte, w którym spędzamy niewiele czasu. Względy estetyczne mogą się w zupełności ograniczyć do wyboru płyty, z której jest wykonana, ewentualnie również tych, a nie innych akcesoriów. Wszystkie inne kwestie powinny być podporządkowane użyteczności – jeżeli tym będziemy się kierować w kwestii aranżacji, szybko odczujemy korzyści wynikające z takiego podejścia.
Punktem wyjścia przy projektowaniu garderoby, ale także innych mebli, jest określenie naszych potrzeb, a co za tym idzie – oczekiwań względem nich. Daje nam to potencjalną gwarancję satysfakcji z ich użytkowania. Należy projektować ją indywidualnie, uwzględniając swoje własne potrzeby. Kolekcjonerka obuwia potrzebowała będzie więcej półek na buty, zaś prezes firmy musi pomieścić większą ilość garniturów, co już w jakimś stopniu determinuje choćby część wyposażenia. Tak więc określenie: co i w jakich ilościach chcemy w niej pomieścić, ułatwi nam dalsze planowanie garderoby.
19.03.2013 13:12
Są dostępne na rynku gotowe zestawy akcesoriów, z których da się stworzyć kompletną garderobę systemową. Czy jednak mając możliwość, nie warto spróbować samemu przemyśleć jej koncepcji i spróbować stworzyć coś „szytego na miarę”? Rzeczy gotowe, uniwersalne, nie zawsze spełniają nasze indywidualne potrzeby i upodobania. Możemy również połączyć gotowe rozwiązania lub koncepcje z własnymi wizjami idealnej garderoby o standardowej konstrukcji.
Tego rodzaju zabudowa najczęściej składa się z korpusu oraz akcesoriów, dodatków, stanowiących wypełnienie. Korpus garderoby nie musi być w każdym module tej samej głębokości – dla rzeczy mniejszych czy półek można go wypłycić, co da nam więcej przestrzeni wewnątrz pomieszczenia. Warto zatem tak zaplanować zabudowę, by korpusy płytsze, z przeznaczeniem np. na półki, znajdowały się na jednej ścianie, głębsze zaś na innej. Zwykle tych głębszych bywa więcej, ponieważ większość akcesoriów, a także szuflady wymaga raczej pełnej głębokości
Jeżeli dysponujemy już garderobą, zazwyczaj nie musimy wszystkiego upychać w obawie, że się nie pomieści. Wszelkiego rodzaju odzież (poza oczywiście bielizną i dodatkami) najlepiej przechowuje się na wieszakach i drążkach. Przy zachowaniu niezbędnej wymaganej wysokości drążków nierzadko okazuje się, że możemy zastosować ich nawet trzy w jednym module. Jeżeli drążek górny wychodzi nam jednak zbyt wysoko, warto rozważyć zastosowanie wersji opuszczanej na siłownikach, tzw. pantografu. Wiedzieć należy jedynie, że ma on ograniczony zakres regulacji długości i nie można go zbytnio obciążać. Wysokość drążków projektować można pod konkretne rodzaje odzieży, minimalizujemy wtedy ilość niewykorzystanej przestrzeni.
W przypadku półek istotna jest odległość miedzy nimi, standardem jest ok. 30 cm. Nie powinny być również zbyt długie, ponieważ pod większym obciążeniem mogą się wyginać. Górne, trudniej dostępne, idealnie nadają się na przechowywanie pojemników i pudeł z rzadko używanymi rzeczami. Można również zastosować półki o regulowanej wysokości.
Wiele rodzajów akcesoriów ma możliwość wysuwania, poczynając od standardowej szuflady, poprzez kosze i różnego rodzaju gotowe półki aż po wieszaki na spodnie czy krawaty. Ich wybór jest naprawdę szeroki, można je obejrzeć w Internecie lub sklepach oferujących akcesoria meblowe. Podstawową zaletą tych elementów wyposażenia jest ułatwiony dostęp w porównaniu z tradycyjną półką czy pojemnikiem bądź nieruchomym drążkiem. Niestety, nie są one tanie, dlatego często decydujemy się na rozwiązania bardziej standardowe. Alternatywą dla gotowych półek metalowych lub z tworzyw sztucznych mogą być zwykłe półki wyposażone w prowadnice, tzw. półki suwane z listwą zabezpieczająca rzeczy przed spadaniem. Znakomicie sprawdzają się one między innymi jako półki na buty, oferując to samo za kilkukrotnie niższą cenę. Stosując odpowiedni rozstaw, możemy magazynować na nich buty o różnej wysokości, nie tracąc przestrzeni.
Szuflady i wszelkiego rodzaju kosze oraz wysuwane pojemniki montuje się raczej od podłogi do wysokości, na której po otwarciu możemy swobodnie z nich korzystać widząc zawartość. W przypadku szuflad warto zwrócić uwagę na proponowane do nich prowadnice. Ich dobra jakość gwarantuje przyjemność użytkowania, choć za naprawdę komfortowe trzeba zapłacić nawet kilkanaście razy więcej, niż za najprostsze rolkowe. Optymalną i zupełnie przyzwoitą opcją są prowadnice kulkowe pełnego wysuwu (pozwalające na pełne wysunięcie szuflady). Można je stosować nawet do pokaźnych rozmiarów szuflad narażonych na duże obciążenia, trzeba jedynie zwrócić uwagę na jego maksymalną dopuszczaną wielkość, podaną przez producenta.
Newralgicznym punktem każdej zabudowy jest narożnik, a jego w miarę praktyczne zaaranżowanie zależy od pomysłowości i profesjonalizmu projektanta. Stosowane są różne rozwiązania, próbujące pogodzić funkcjonalność z maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni. Na jedno z nich trzeba będzie się zdecydować, by wreszcie, po trudach tworzenia swojej własnej garderoby móc cieszyć się z wygody jej posiadania. Gdyby jeszcze udało się nam wygospodarować miejsce na deskę do prasowania, zaś po jej rozłożeniu mieścilibyśmy się w środku, możemy śmiało uznać, że jesteśmy szczęściarzami.