Trwa ładowanie...
feng shui
28-08-2017 12:03

Jak urządzić dom w zgodzie z feng shui? Zasady

Sztuką jest stworzyć w domu taką przestrzeń, w której krąży wyłącznie dobra energia. Chińczycy wierzą, że jest to do osiągnięcia. Wystarczy, urządzając wnętrza, trzymać się zasad starożytnej filozofii feng shui. Dzięki niej można zapewnić sobie powodzenie w każdej dziedzinie życia. Jak to zrobić?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak urządzić dom w zgodzie z feng shui? ZasadyŹródło: Proste triki poprawią Twoją jakość życia w domu. Fot. IKEA
d3hp47r
d3hp47r

Skąd pochodzi feng shui?

Nazwa pochodzi od słów "wiatr" i "woda". Oznacza liczącą tysiące lat sztukę aranżacji wnętrz. Można z jej pomocą, wprowadzając niewiele zmian, stworzyć takie wnętrze, w którym krążyć będzie dobra energia zwana chi. Ma ona zapewnić domownikom pomyślność, zdrowie, powodzenie w pracy, a także dobre samopoczucie.

Feng shui zakłada, że miejsce, w którym mieszkamy, odzwierciedla nasze wnętrze, dlatego trzeba dbać o to, aby było ono jak najbardziej zharmonizowane. Chińska nauka mówi o tym, że cokolwiek dzieje się w życiu, znajduje odzwierciedlenie w mieszkaniu i odwrotnie. Dlatego należy dbać o to, aby zniknęło z naszego życia (a zarazem mieszkania) wszystko to, co negatywnie wpływa na jego jakość.

Siatka bagua – jak z niej skorzystać?

Feng shui opiera się na tzw. siatce bagua. Jest to schemat poszczególnych sfer życia, które odpowiadają poszczególnym częściom mieszkania. Aby sprawdzić, co jest w domu nie tak, należy narysować plan mieszkania i podzielić je na 9 równych części, pamiętając o tym, aby drzwi wejściowe były na samym dole siatki.

Każde z pól oznacza inną sferę życia, na którą można wpłynąć, zmieniając coś we wskazanym obszarze. Pierwsze to kariera, drugie pole oznacza związki, trzecie - rodzinę i autorytety, czwarte - bogactwo, piąte - zdrowie, szóste pole ma związek z przyjaciółmi, siódme to twórczość (dzieci), ósme - wiedza, a dziewiąte odpowiada za uznanie i sławę.

d3hp47r

Gdy nałożysz siatkę na swoje mieszkanie, możesz sprawdzić, w którym z pomieszczeń warto coś zmienić. np. jeśli w związku dzieje się coś nie tak, należy dokonać zmian w strefie związków. Pamiętaj, że feng shui w domu nakazuje, aby zmian dokonywać powoli i stopniowo.

Materiały

Wszystko, co rozmieszczasz w danej sferze siatki bagua, musi być przemyślane. Znaczenie ma każdy materiał wykorzystany do aranżacji wnętrza. Według zasad drewno powinno znaleźć się w pokoju dziecka, gdyż ma wpływ na kreatywność oraz rozwój. Warto je łączyć z kolorem zielonym. Woda w mieszkaniu odpowiada za sferę duchową oraz emocjonalną. Kolory, które wzmocnią jej działanie, to czarny oraz inne ciemne barwy. Działanie wody potęgują również dodatki – przede wszystkim lustra.

Ogień to żywioł, który pozwala odkryć w sobie umiejętności przywódcze. Aby wykorzystać ten żywioł w domu, należy wprowadzić dodatki takie jak świece czy elementy z motywami zwierzęcymi. Kolor tego żywiołu to oczywiście czerwień.

Barwy ziemi, brązy, zielenie i beże, a także meble o kwadratowym i prostokątnym kształcie wzmocnią w mieszkaniu żywioł ziemi. Ziemia ma wpływ na siłę fizyczną oraz zdrowie. Według zasad metal zaś odpowiada za logikę oraz zdolność myślenia analitycznego, dobrze więc zastosować go w przestrzeni, w której pracujesz i musisz intensywnie myśleć. Odpowiadające mu kolory to biel oraz szarość. Działanie metalu wzmagają kształty owalne.

d3hp47r

Od czego zacząć zmiany w domu?

Aranżacja wnętrz według feng shui polega na tym, żeby zwrócić uwagę po pierwsze – na sposób rozmieszczenia mebli, a po drugie na to, czy nic nie zakłóca dobrej energii. Feng shui mylnie kojarzy się jedynie z powieszeniem wietrznych dzwonków czy innych „magicznych” elementów. To o wiele bardziej skomplikowana filozofia, która pozwala na uporządkowanie nie tylko wnętrz, ale też samego siebie.

Te zasady feng shui pomogą ci urządzić mieszkanie z dobrą energią:

1. Wszystko na swoim miejscu. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce - warto utrzymywać porządek, odkładając ją tam, gdzie powinna być. Największe znaczenie ma to w kuchni i łazience, gdzie odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów pozwala na komfort użytkowania poszczególnych stref.

2. Pozbądź się zbędnych przedmiotów. W każdym domu znajdują się np. niepotrzebne meble, które tylko zaburzają przestrzeń. To samo dotyczy dekoracji, które w nadmiernej ilości rozpraszają uwagę i zbierają niepotrzebnie kurz. Warto pozbyć się tych rzeczy, gdyż pomoże to zapanować nad przestrzenią.

d3hp47r

3. Zainwestuj w oświetlenie. Aby energia chi miała swobodny przepływ, należy zapewnić we wętrzach duży dostęp światła. Najlepiej, aby było to światło słoneczne, dlatego warto maksymalnie odsłonić okna. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zainwestować w lampy o dużym natężeniu światła i jak największym zasięgu.

4. Wietrz mieszkanie. Przepływ chi zależy również od tego, czy powietrze jest czyste i świeże. Warto wietrzyć jak najczęściej, a także postawić w domu rośliny, które oczyszczą powietrze.

5. Odpowiednio ustaw meble. Ustawienie mebli jest bardzo ważne, w dużej mierze wpływa bowiem na nasze samopoczucie. Źle ustawione mogą zaburzać przestrzeń i utrudniać funkcjonowanie w domu. Kanapa nie powinna stać tyłem do drzwi, łóżko w sypialni nie może być dłuższym bokiem dostawione do ściany. Krzesła i stół ustaw przodem do drzwi wejściowych.

6. Zatrzymaj dobrą energię. Aby energia chi mogła krążyć swobodnie, należy pamiętać o zamykaniu drzwi. Ważne jest również unikanie ostrych kantów oraz krawędzi, które zaburzają odbiór przestrzeni.

d3hp47r

7. Wybieraj naturalne materiały. To szczególnie ważne w sypialni. Łóżko powinno być wykonane z drewna, pościel tylko z naturalnych tkanin. Wtedy dobrze się wyśpisz.

Dlaczego feng shui sprawia, że czujemy się dobrze?

Według starożytnej filozofii problemy w życiu mają związek z tym, jak mieszkasz. Zmiana ustawienia mebli czy wyrzucenie zbędnych rzeczy może zapewnić domownikom powodzenie i szczęście w tej dziedzinie życia, która nie do końca wydaje się udana.

Nawet jeśli nie do końca jesteś przekonany o sile feng shui, harmonia i porządek przydadzą się w każdym domu. Zasady są uniwersalne i mogą znaleźć zastosowanie w każdej przestrzeni, stanowią też nieocenioną pomoc w aranżacji wnętrza.

Urządzając dom zgodnie ze starożytną filozofią, możesz stworzyć funkcjonalne i komfortowe wnętrze, w którym każdy z domowników będzie czuł się dobrze, a także zapewnić sobie powodzenie w różnych sferach życia.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3hp47r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3hp47r