Jak urozmaicić łazienkę w bieli?
Wbrew pozorom dobór dodatków do białej łazienki nie jest zadaniem prostym. Nie wszystkie kolory i struktury dobrze się komponują z tą barwą. Biały to kolor bardzo często wybierany do łazienek i słusznie – daje wrażenie schludności i optycznie powiększa pomieszczenie. Co więcej, jest uniwersalny i istnieje szansa, że długo się nam nie znudzi.
15.03.2013 12:54
Wybierając białą łazienkę mamy też tę gwarancję, że częściej będziemy mogli ją urozmaicać i zmieniać wystrój – wystarczy tylko odpowiednia aranżacja dodatkami. Na białym tle te zmiany są bardzo widoczne. Pamiętajmy o tym, by z akcesoriami i wszelkimi bibelotami nie przesadzać. Możemy bardzo łatwo popsuć efekt, który osiągamy białą łazienką – wrażenie czystości i orzeźwienia.
Z jakimi kolorami łączyć biel
Tu trzeba być bardzo ostrożnym. Z białym doskonale komponują się kolory mocne, wyraziste i kontrastowe – oberżyna, bordo i oczywiście klasyczna czerń. Trzeba też pamiętać, by je odpowiednio rozplanować i ostrożnie łączyć z innymi. Pamiętajmy, że na białej bazie, inne kolory są bardzo widoczne, więc warto je dobierać z rozwagą. Raczej powinniśmy unikać odcieni takich jak écru, kość słoniowa, złamana biel czy jasny beż – w porównaniu z czystością bieli, mogą sprawiać wrażenie „brudnych”, a gdy z kolei jest ich zbyt dużo, mogą niepotrzebnie przygasić biel.
Dodatki w białej łazience
Kolorem, który idealnie komponuje się z białym jest także złoty. Stąd bardzo dostojnie w białej łazience będą się prezentować dodatki imitujące ten kruszec – może być to np. uchwyt na kubek, wykończenie baterii łazienkowej czy efektowny wieszak na biżuterię. Biały dobrze prezentuje się też z dodatkami naturalnymi – drewno, wiklina czy bambus oraz kolorami ziemi, z grupy brązów - ich chłodniejszych odcieni. Możemy też śmiało zdecydować się na kamień lub jego imitację np. wazon w stylistyce barwionego piaskowca z bukietem różnorodnych traw. Unikajmy natomiast w białej łazience wszelkich nowoczesnych i zimnych akcesoriów – metalicznych czy szklanych. Wnętrze może stać mdłe i bez wyrazu, a nie o to nam przecież chodzi.
Biel – dlaczego kolor ten jest wybierany do łazienek najczęściej
Biały to najbardziej neutralna barwa. Niektórzy nawet posuwają się do stwierdzenia, że biały to nie kolor. Dobór takiej barwy do wnętrza, sprawia wrażenie uniwersalności. Jest to jednak błędne rozumowanie, bo białe łazienki mogą być wyraziste i charakterystyczne. To wszystko osiągniemy za pomocą dodatków – starannie dobranych i oddających klimat wnętrza. W innym wypadku wprowadzimy chaos i zaburzymy moc bieli.