Jak uratować sprzęty kuchenne? Szybkie sposoby na przypalone garnki, kamień i rdzę
Przypalone garnki, rdza i kamień na sprzętach kuchennych to jeszcze nie sygnał, że musisz się z nimi pożegnać. Dzięki prostym, sprawdzonym i tanim trikom błyskawicznie pozbędziesz się trwałych zabrudzeń i nalotów na kuchennych powierzchniach.
18.05.2020 | aktual.: 18.05.2020 12:04
Przypalone garnki, rdza na blachach do pieczenia, czy osadzający się kamień na naczyniach ze stali nierdzewnej to zmora każdej gospodyni. Wielogodzinne namaczanie i szorowanie detergentami nie przynosi żadnych rezultatów? Najskuteczniejsze sposoby na usunięcie uporczywych zabrudzeń są prostsze niż myślisz. Potrzebujesz kilku produktów, które znajdziesz na każdej sklepowej półce za mniej, niż 3 złote!
Przypalone garnki – jak je uratować?
Do walki z przypaloną powierzchnią garnków ze stali nierdzewnej najlepiej użyć soli kuchennej. Posyp nią obficie dno garnka i podgrzewaj na niewielkim gazie, aż stanie się brązowa. Następnie zetrzyj ją przy pomocy ręcznika kuchennego, a garnek umyj porządnie przy pomocy płynu do mycia naczyń.
Dobrym sposobem na wyczyszczenie przypalonych powierzchni jest napój typu cola. Wlej do garnka niewielką ilość płynu i gotuj n niewielkim ogniu przez 20-30 minut. Odstaw naczynie do wystygnięcia, a następnie umyj je w wodzie z dodatkiem detergentu.
Przypalone garnki aluminiowe wymagają znacznie delikatniejszych środków. Nie szoruj ich solą, bo możesz uszkodzić warstwę emalii. Lepszym sposobem będzie ryż o skutecznych właściwościach absorpcyjnych. Napełnij garnek wodą, włóż torebkę zwykłego ryżu i gotuj go do czasu, aż zauważysz, że spalenizna sama zniknie.
Jak czyścić noże, sztućce i inne akcesoria kuchenne?
Rdzy z noży kuchennych pozbędziesz się przy pomocy połówki cebuli zanurzonej w cukrze pudrze. Potrzyj nią noże, a następnie dokładnie opłucz zimną wodą i wytrzyj do sucha.
Z trudnym do zmycia nalotem na sztućcach poradzi sobie woda po gotowaniu ziemniaków. Włóż do niej zaśniedziałe sztućce i pozostaw na 10 – 15 minut. Następnie każdy element przemyj ściereczką zwilżoną w wodzie utlenionej, wytrzyj i dokładne wypoleruj.
Szukasz skutecznego sposobu na przypaloną stopę żelazka? Wymieszaj w miseczce pianę z jednego białka i ½ łyżeczki soli, a następnie nałóż miksturę na przypalona powierzchnię i odstaw na kwadrans. Po upływie tego czasu zetrzyj pianę z żelazka i wypoleruj powierzchnię zwilżoną szmatką.
Pokryte rdzą blaszki do pieczenia wyczyścisz przy pomocy gruboziarnistej soli kuchennej i kawałka skórki od słoniny. Posyp zardzewiałą powierzchnię solą i odstaw na 15 minut. Następnie zacznij pocierać ją skórką od słoniny, aż rdza zupełnie ustąpi. Umyj blaszki detergentem i dokładnie wysusz, żeby zapobiec ponownemu rdzewieniu powierzchni.
Jak walczyć z kamieniem na garnkach ze stali nierdzewnej?
Nieocenionym środkiem zwalczającym kamień ze stalowych powierzchni jest ocet spirytusowy. Wlej do garnka pół szklanki octu, uzupełnij gorącą wodą i odstaw na godzinę. Po upływie tego czasu umyj naczynie płynem do mycia naczyń. Ocet nie tylko zwalczy uporczywy kamień, ale też zapobiegnie powstawaniu osadu.
Ocet poradzi sobie także z kamieniem powstającym na ścianach czajnika elektrycznego. Do mieszanki octu i wody dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej. Zagotuj miksturę w czajniku i odstaw na godzinę. Po upływie tego czasu umyj naczynie przy pomocy wody i płynu do mycia naczyń.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.