Jak uniknąć mandatu za nieodśnieżony chodnik? Wybierz odśnieżarkę
Opady śniegu to dla jednych radość, a dla innych dodatkowa praca. Właściciele posesji muszą odśnieżać podjazdy, parkingi i przylegające chodniki, by nie narazić się na wysokie kary i konieczność opłacenia leczenia tym, którzy się poślizgną. Jak uniknąć przykrych sytuacji przy minimalnym wysiłku? Z pomocą przychodzą odśnieżarki!
Właściciele budynków muszą odśnieżać chodniki przed swoją posesją, co reguluje art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zobowiązuje on właścicieli do uprzątnięcia m.in. śniegu i lodu z chodników graniczących z nieruchomością. Oczywiście warto też odśnieżyć chodniki, podjazdy i parkingi wewnątrz posesji, żeby domownicy, pracownicy lub klienci nie zrobili sobie krzywdy. Za niedopełnienie obowiązku wynikającego z ustawy grozi kara grzywny do 1,5 tys. zł. Jeżeli dojdzie do wypadku, to właściciel posesji może również zostać obciążony kosztami leczenia. Jak odśnieżać i nie zwariować? Najlepiej kupić mechanicznego pomocnika.
Jak działają odśnieżarki?
Zarówno odśnieżarki, jak i zamiatarki z funkcją odśnieżania mają silniki spalinowe. Są to motory czterosuwowe, a więc tego typu sprzęt jest przyjazny dla środowiska. Odśnieżarka to sprzęt zadaniowy, co ma swoje plusy, ponieważ jej budowa pozwala na dokładne zgarnięcie śniegu i wyrzucenie go na bok. W przypadku zamiatarek odśnieżanie może odbywać się poprzez zmianę szczotki na pług. Takie rozwiązanie oferuje bardzo wielu producentów. Dzięki temu zyskujecie całoroczny sprzęt, który wiosną, latem i jesienią odkurzy chodniki, a zimą zgarnie z nich śnieg.
Jak wybrać odśnieżarkę lub zamiatarkę?
W poszukiwaniach odpowiedniego sprzętu ważnymi parametrami są pojemność silnika i jego moc. To od nich zależy skuteczność odśnieżania. Niektóre odśnieżarki mogą przepracować nawet 37 ton śniegu w ciągu godziny. W przypadku samego silnika warto zwrócić uwagę, żeby miał żeliwne tuleje cylindra, które zapewniają długą żywotność. O wygodę użytkowania zadba m.in. elektryczny rozrusznik, dzięki któremu z łatwością uruchomicie sprzęt.
Kolejny parametr to szerokość robocza, którą najlepiej dobrać pod wymiary chodnika i podjazdu. Druga kwestia to wysokość robocza, która określa, jaką wysokość pokrywy śnieżnej można zgarnąć. Tu przyda się spostrzegawczość, bo ten parametr najlepiej dobrać zgodnie z intensywnością opadów występujących w miejscu, gdzie będziecie używać urządzenia. W odśnieżarkach spotkacie też parametr odległości wyrzutu śniegu i tu wbrew pozorom duży rozmach nie zawsze jest dobrym pomysłem. Może się bowiem zdarzyć, że niechcący śnieg trafi na posesję sąsiada lub drogę publiczną i można się narazić na nieprzyjemności.
Należy pamiętać, że przy zakupie zamiatarki z funkcją odśnieżania producenci często oferują akcesorium do usuwania śniegu jako opcjonalny dodatek. Coraz częściej jednak trafiają się zestawy, w których producent dołącza pług w standardzie.