Jak uniknąć kamienia w kuchni i łazience? Prosty sposób na zmiękczenie wody

Twarda woda to problem wielu gospodarstw domowych w Polsce, zwłaszcza tych położonych na terenach o dużym występowaniu wapieni i dolomitów. Korzystanie z niej wpływa negatywnie nie tylko na stan sprzętu gospodarstwa domowego oraz rur, ale również na zdrowie skóry i włosów. Jak sprawdzić twardość wody? Jak sprawić, żeby stała się miękka?

Źródło zdjęć: © materiały partnera

22.03.2023 08:16

Twarda woda może sprawić, że włosy staną się matowe, szorstkie i trudne do rozczesania. Skóra z kolei będzie przesuszona i bardziej podatna na podrażnienia. W dłuższej perspektywie jej stosowanie doprowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry i wystąpienia zmarszczek. To również zagrożenie dla portfela, ponieważ twarda woda powoduje szybsze zużycie sprzętów gospodarstwa domowego przez osadzanie się kamienia na ich elementach. Dodatkowo utrudnia np. zmywanie naczyń w zmywarce, ponieważ pozostawia na nich osad. Może również zmniejszyć wydajność pralki i uszkodzić elementy grzewcze czajnika i ekspresu do kawy.

Sprawdź swoją wodę

Na szczęście jest rozwiązanie pozwalające na zmiękczenie wody, ale po kolei – najpierw należy sprawdzić jej twardość. W sklepach budowlanych lub z chemią gospodarczą są dostępne testery twardości wody i paski testowe. Te pierwsze dają dokładne wyniki występowania jonów wapnia i magnezu w wodzie. Te drugie zabarwiają się na kolor zależny od stopnia twardości wody. Chcąc być dokładnym, można zlecić analizę laboratoryjną. Wreszcie wszelkie wspomniane wcześniej objawy, takie jak osady z kamienia, sucha skóra po prysznicu i tym podobne już powinny wzbudzić waszą podejrzliwość. Dokładne badanie twardości wody przyda się do wybrania odpowiedniego urządzenia zmiękczającego.

Dwie twarze zmiękczania

Z twardą wodą można walczyć na dwa sposoby – pierwszy to używanie specjalnie opracowanych płynów pod prysznic, proszków do prania i chemii do zmywarek. Takie rozwiązanie to jednak półśrodek i o wiele lepiej jest zainwestować w zmiękczacze do wody. Jak to działa? Na przykład w produktach marki Aquaphor, która specjalizuje się w produkcji zmiękczaczy, proces zmiękczania zachodzi poprzez wymianę jonową. Powodujące kamień jony wapnia i magnezu są zastępowane jonami sodu. To sprawia, że woda staje się idealnie miękka. Tego typu sprzęt można z powodzeniem zamontować zarówno w domu, jak i w małym mieszkaniu.

© materiały partnera

Dlaczego warto kupić zmiękczacz do wody?

Zmiękczacze takie jak te oferowane przez Aquaphor niosą ze sobą wiele korzyści. Chronią sprzęt AGD przed uszkodzeniem, zabezpieczają instalację wodną przed kamieniem kotłowym, pozwalają zmniejszyć rachunki za energię elektryczną do ogrzewania i ułatwiają utrzymanie mieszkania w czystości. Miękka woda powoduje, że na czyszczonych powierzchniach nie pozostają żadne osady. Zmiękczacze powodują również zwiększenie wydajności filtrów do wody.

Jak wybrać zmiękczacz do wody?

Wybór odpowiedniego rozwiązania najlepiej pozostawić specjalistom. Badanie wody możecie wykonać odpłatnie we własnym zakresie lub zlecić je firmie Aquaphor i otrzymać wyniki bezpłatnie przy zakupie systemu zmiękczającego. Dlaczego nie powinno się działać na własną rękę? Wybór zmiękczacza zależy m.in. od liczby domowników, kranów i łazienek oraz zużycia wody i stopnia skomplikowania instalacji.

System uzdatniania wody może być zaplanowany na bazie już istniejącej instalacji lub wpleciony w plany budowy nowego domu. Niezależnie od sytuacji firma Aquaphor zajmie się montażem, uruchomieniem oraz zapewni odpowiedni serwis i przeglądy. Dodatkowo producent daje 10 lat gwarancji. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zmiekczaczdowody.pl.

Wybrane dla Ciebie