Jak układać gonty bitumiczne?
Gont bitumiczny należy do bardzo chętnie stosowanych pokryć dachowych. Jego zaletą - poza niską ceną - jest możliwość szybkiego ułożenia. Jak należy układać gonty bitumiczne?
18.10.2016 09:21
Gont bitumiczny należy do bardzo chętnie stosowanych pokryć dachowych. Jego zaletą - poza niską ceną - jest możliwość szybkiego ułożenia. Jak należy układać gonty bitumiczne?
Gonty bitumiczne znane także jako dachówki bitumiczne można wykorzystać jako pokrycie dachów, na których zastosowano sztywne poszycie. Pokrywa się nimi dachy o kącie nachyleniu od 12 do 75 stopni. Warto ich użyć na dachu wielopołaciowym, a także wtedy, gdy jego kształt jest skomplikowany i np. wzbogacony o lukarny, zwłaszcza w kształcie wolego oczka. Zastosowanie dachówek bitumicznych gwarantuje również zminimalizowanie odpadów podczas układania – pozostałe podczas układania fragmenty pasów gontu można wykorzystać w innym miejscu. Zanim jednak przystąpi się do montażu pokrycia, należy odpowiednio przygotować dach.
Przygotowanie do układania
By ułożyć na dachu gonty bitumiczne, trzeba wcześniej wykonać pełne poszycie z desek o grubości zapewniającej sztywność podłoża lub płyt OSB o zwiększonej klasie wodoodporności. Zanim przystąpi się do układania gontów, podłoże powinno się zabezpieczyć asfaltową papą podkładową (najlepiej na osnowie z welonu szklanego). Papę układa się pasami równoległymi do okapu i skleja lepikiem asfaltowym lub klejem bitumicznym na zakłady. Dodatkowy pas papy szerokości ok. 50 cm należy zastosować wzdłuż bocznej krawędzi dachu. Przed ułożeniem papy konieczne jest również wykonanie pasa nadrynnowego. Inne obróbki blacharskie należy zrobić przed montażem gontów. Zamiast obróbek blacharskich można też wykorzystać profilowane elementy bitumiczne. Należy je zamontować na szczytach, kalenicy oraz wokół kominów.
Jeżeli zamierzasz zamontować okna połaciowe, pamiętaj o zakupie dostosowanego do pokrycia bitumicznego kołnierza uszczelniającego. Przed układaniem gontów konieczne jest też zamontowanie wywietrzników oraz innych akcesoriów dachowych. Wybierając gont bitumiczny, pamiętaj również o zakupie kompletu akcesoriów tego samego producenta, które montuje się na dachu. Daje to gwarancję, że będą one dobrze współpracować z pokryciem i nie dojdzie do jego uszkodzenia, np. podczas obfitych opadów śniegu.
Układanie gontu bitumiczneg
Gonty bitumiczne można układać, gdy temperatura na dworze jest wyższa niż 6-10 st. C - najlepiej, gdy wynosi ona 20-25 st. C. Gontów nie powinno się układać podczas deszczu oraz silnych wiatrów. Należy je przybijać do poszycia za pomocą ocynkowanych gwoździ papowych na wysokości ok. 2,5 cm ponad górną krawędzią wycięć wzoru na pasie gontu. Układanie trzeba zacząć od dolnej krawędzi połaci dachu, najlepiej wzdłuż linii zagięcia okapowego pasa nadrynnowego oraz w odległości ok. 1,5 -2 cm od linii zagięcia pasa szczytowego. Do montażu pasa startowego poza gwoździami należy użyć kleju bitumicznego. Układanie powinno się kontynuować w kierunku kalenicy.
Montując gonty bitumiczne na dachach o kącie nachylenia 50-75°, wbija się gwoździe także w górnej części pasa gontów. Jeśli zastosowano poszycie z płyt OSB, do mocowania gontu należy użyć takerów dekarskich i odpowiednio długich zszywek. W miejscach wymagających stuprocentowej szczelności (takich jak kosze, kalenice, wokół okien połaciowych, kominów) gonty należy dodatkowo podkleić, stosując lepik asfaltowy lub klej bitumiczny. Niektórzy producenci gontów zalecają w tych miejscach montaż bez użycia gwoździ, polegający tylko na przyklejeniu gontów.
Jeśli będziesz podklejać gonty do elementów obróbki blacharskiej, elementy blaszane należy zagruntować środkiem asfaltowym zaproponowanym przez wytwórcę dachówki bitumicznej. Podczas układania gontów w pochmurne dni na dachach o połaciach nachylonych pod kątem powyżej 60 stopni, a także nad morzem lub w górach oraz na innych terenach o dużym natężeniu działania silnych wiatrów, materiał przed ułożeniem trzeba podgrzać opalarką elektryczną lub palnikiem gazowym.
Pamiętajmy, że najlepszy efekt estetyczny uzyskuje się, mieszając gonty z kilku paczek (optymalnie pięciu), gdyż mogą one nieznacznie różnić się odcieniem koloru posypki. Na tej samej połaci dachu warto także używać gontów z paczek o tej samej dacie produkcji i z jednakowym kodem oznaczeniowym.