Jak uchronić dach domu przed nawałnicą?
W ostatnim czasie burze i nawałnice dały się we znaki mieszkańcom całej Polski. Klimatolodzy ostrzegają, że tego typu gwałtowne zjawiska pogodowe będą się zdarzały coraz częściej. Największe zniszczenia to zerwane dachy. Jak uchronić dom przed zniszczeniem dachu i jak postępować, jeśli nieszczęście już cię spotkało?
13.08.2015 11:29
W ostatnim czasie burze i nawałnice dały się we znaki mieszkańcom całej Polski. Klimatolodzy ostrzegają, że tego typu gwałtowne zjawiska pogodowe będą się zdarzały coraz częściej. Największe zniszczenia to zerwane dachy. Jak uchronić dom przed zniszczeniem dachu i jak postępować, jeśli nieszczęście już cię spotkało?
Z powodu coraz częściej występujących nawałnic w ciągu kilku lat norma obciążenia wiatrem dla dachów została podniesiona o kilkadziesiąt procent. Polska podzielona jest na tzw. strefy obciążenia wiatrem. Najbardziej narażone na silne podmuchy są południowe krańce Dolnego Śląska, Pogórza Karpackiego oraz północno-zachodnie krańce kraju. Ważne, żeby domy budowane w tych strefach były dodatkowo zabezpieczone, a konstrukcje dachowe zaprojektowane z uwzględnieniem bardzo złych warunków pogodowych.
Dach odporny na wiatr
Aby dach nie odleciał z domu jak kartka papieru, musisz przypilnować wszystkiego już na etapie projektowania, a montaż powierzyć doświadczonym dekarzom. - O tym, czy dach jest odporny na wiatr, decyduje wiele czynników: powierzchnia, kąt nachylenia połaci czy wysokość budynku. Na brzegach dachu siła wiatru jest prawie trzy razy większa w porównaniu z częścią środkową. W kalenicy, koszach, grzbietach czy przy kominach pokrycie musi być mocno przytwierdzone. Newralgiczne miejsca powinny zostać określone na podstawie rzutu połaci dachowej – tłumaczy Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy.
Nie można wprost określić, jaki rodzaj dachu jest najbardziej odporny. W przypadku dachówek ceramicznych i cementowych najlepszym zabezpieczeniem jest przymocowanie ich specjalnymi klamrami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy producent dostosowuje klamry do swoich dachówek. Podobnie montuje się płyty włókno-cementowe i łupek naturalny. Oprócz tego, że są one przymocowywane gwoździami, warto zastosować specjalne haki lub spinki.
Najlżejszym pokryciem dachowym jest blachodachówka. - Ze względu na swoją wagę może się ona wydawać najmniej odporna na wiatr. Jeśli masz na domu dach właśnie z tego materiału, szczególnie istotne jest korzystanie z dodatkowych zabezpieczeń i zwrócenie uwagi na sposób montowania murłaty ze ścianą zewnętrzną. Pamiętaj również, że na trwałość dachu ogromny wpływ ma jego konserwacja. Na czynniki zewnętrzne nie mamy wpływu, ale poprzez konserwację jesteśmy w stanie zapobiec ich skutkom – mówi Antoni Luberda.
Odszkodowanie po wichurze
Kiedy dach w domu zostanie uszkodzony, powinieneś natychmiast pomyśleć o odszkodowaniu. Szkodę należy zgłosić jak najszybciej, ponieważ masz na to maksymalnie tydzień. Nie obawiaj się zabezpieczenia domu przed dalszymi zniszczeniami - nie ma to żadnego wpływu na wypłatę odszkodowania z polisy. Po ocenie rzeczoznawcy i zebraniu kompletu dokumentów ubezpieczyciel ma 30 dni na decyzję o wypłacie pieniędzy.
Osoby, które nie mają polisy ubezpieczeniowej, mogą liczyć na pomoc od państwa. Rekompensata strat w gospodarstwach domowych może zostać wypłacona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Istnieje również bezzwrotna zapomoga w wysokości 6 tys. zł. Uruchamiana jest ona jednak tylko w przypadku ogłoszenia klęski żywiołowej. Aby otrzymać taką zapomogę, należy zgłosić się do urzędu gminy.
Nowe przepisy – większe ułatwienia
28 czerwca 2015 weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego. Zmiany mają pomóc w usprawnieniu i przyspieszeniu procesu budowy. Najistotniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to tylko mieszkalnych budynków wolno stojących, których obszar oddziaływania mieści się w granicach działki inwestora (według nowych przepisów musi go określić projektant domu).
Nowe przepisy dotyczą również dachów. Wcześniej prace remontowe wymagające zmiany pokrycia, nieingerujące w elementy konstrukcyjne wymagały zgłoszenia w starostwie. W przypadku zmiany konstrukcji wymagana była już zgoda na budowę. Po zmianach zezwolenie na remont nie jest potrzebne. Wymiana krokwi lub zbudowanie zupełnie nowego dachu nie wymaga żadnych pozwoleń czy zgłoszeń. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to tylko budynków, na budowę których nie potrzebujesz pozwolenia. Jeśli więc chcesz zmienić lub wyremontować dach bliźniaka czy szeregówki – musisz zgłosić się do urzędu.