Jak szukać kredytów mieszkaniowych? Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt mieszkaniowy?
08.10.2018 10:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dla wielu ludzi kredyt mieszkaniowy jest jedynym sposobem na zakup własnej nieruchomości. Jest to też jedna z najważniejszych decyzji w życiu, ponieważ wiąże się z zaciągnięciem wieloletniego zobowiązania. Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań, warto dowiedzieć się jak najwięcej o kredytach hipotecznych.
Kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny?
Na samym początku warto jest wiedzieć, że kredyt mieszkaniowy i hipoteczny nie oznaczają dokładnie tych samych produktów bankowych, chociaż są do siebie bardzo podobne. Zarówno jedno, jak i drugie zobowiązanie jest kredytem celowym, który należy zrealizować w ściśle określony sposób.
Przy pomocy kredytu mieszkaniowego można sfinansować zakup domu, mieszkania, garażu lub wykup mieszkania komunalnego. Natomiast kredyt hipoteczny rozszerza te możliwości. Z jego pomocą można nie tylko zakupić wcześniej wspomniane nieruchomości, ale także sfinansować zakup działki budowlanej, budowę domu, remont domu lub mieszkania, a także modernizację lokalu przeznaczonego pod wynajem.
Jak szukać kredytów mieszkaniowych?
Szukanie i porównywanie ofert kredytów mieszkaniowych nie jest prostym zadaniem i wymaga poświęcenia na to wiele czasu. Można to sobie jednak ułatwić. W jaki sposób?
Zamiast przeglądać strony internetowe poszczególnych banków, warunki ofert można prześledzić w jednym miejscu. Do tego służą porównywarki, kalkulatory oraz rankingi.
Kredyty mieszkaniowe sprawdzisz oraz wyślesz wniosek do banków z takich serwisów jak HotMoney.pl . One „zbierają” oferty z różnych banków oraz wyświetlają je w ujednolicony sposób, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka można zorientować się, gdzie jest najniższe oprocentowanie, ile będzie wynosić przewidywana rata miesięczna oraz jakie będą całkowite koszty kredytu.
Kolejnym plusem porównywarek jest to, że pozwalają na dostosowanie listy wyników do potrzeb użytkowników. W jaki sposób? Wystarczy wypełnić intuicyjny formularz, w którym określa się m.in. wartość nieruchomości, kwotę kredytu, okres spłaty oraz dodatkowe informacje związane z nieruchomością i rodzajem rat. Po wpisaniu tych wszystkich parametrów porównywarka wyszukuje takie oferty ze swojej bazy, które do nich pasują. A gdy jakaś oferta Cię zainteresuje, możesz wysłać wniosek.
Pomocne mogą również okazać się kalkulatory kredytów mieszkaniowych, przy pomocy których można porównać m.in. raty równe i malejące oraz koszt zobowiązania i wysokość rat.
Trzecim ze wspomnianych sposobów są rankingi kredytów mieszkaniowych. To zestawienia przygotowywane przez ekspertów, w których dokładnie omawiane są najkorzystniejsze w danym czasie oferty. Takie rankingi najczęściej tworzone są co miesiąc i doskonale obrazują zmiany, jakie zachodzą w sektorze bankowym, pozwalają też na zorientowanie się w najnowszej ofercie.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Musisz wiedzieć, że wszystkie wspomniane wcześniej narzędzia to tzw. symulatory. Pokazują Ci m.in., jak długi może być okres spłaty oraz ile będzie wynosić rata po uwzględnieniu określonych parametrów. Jednak ostateczna decyzja i warunki kredytu zależą wyłącznie od konkretnego banku, który weryfikuje wniosek na podstawie Twojej zdolności kredytowej. A jak ocenić, czy jest ona dobra?
Banki biorą pod uwagę takie czynniki jak kwota miesięcznych dochodów, forma i czas zatrudnienia, miesięczne wydatki na utrzymanie, liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz inne zobowiązania finansowe (karty kredytowe, inne zadłużenia). To wszystko zestawia się z preferowaną wysokością i okresem spłaty kredytu mieszkaniowego.
Trzeba być także przygotowanym na to, że każdy potencjalny kredytobiorca sprawdzany jest w bazach dłużników, m.in. w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli już wcześniej zaciągałeś różne zobowiązania, lecz spłacałeś je w terminie – nie masz się czego obawiać, to może nawet korzystnie wpłynąć na ocenę Twojej zdolności finansowej. Gorzej, jeśli odnotowane są wszelkie opóźnienia w płatnościach – to zmniejsza Twoją wiarygodność w oczach banku. Pamiętaj, że możesz samodzielnie sprawdzić swoją historię w BIK, co jest odpłatne.
Ponadto do określania zdolności kredytowej istnieje skomplikowany wzór matematyczny. Prościej jest jednak skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej hipotecznej, które ułatwią Ci to zadanie.
Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?
Gdy już wiesz, na jaki kredyt możesz liczyć oraz wybrałeś konkretną ofertę, czas skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Jest to o tyle ważne, że przyśpieszy proces oczekiwania na przyznanie środków. Potrzebne będą 3 typy dokumentów: osobiste, finansowe i dotyczące nieruchomości.
Musisz mieć przygotowany dowód osobisty oraz drugi dokument tożsamości ze zdjęciem. W zależności od Twojej sytuacji życiowej, może być potrzebny skrócony odpis aktu małżeństwa, akt urodzenia dziecka, umowa rozdzielności majątkowej lub wyrok rozwodowy.
Podstawowymi dokumentami finansowymi są zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu, pełny wyciąg z rachunku bankowego oraz PIT 37 za poprzedni rok lub za dwa lata.
To, jakie dokumenty dotyczące nieruchomości będą potrzebne, zależy od jego rodzaju oraz rynku, z którego pochodzą (pierwotnego lub wtórnego). Dlatego z ich dokładną listą warto się wcześniej zapoznać na stronie banku.
To najważniejsze informacje, z których musisz zdawać sobie sprawę. To ułatwi Ci wybór kredytu mieszkaniowego oraz przyśpieszy pozyskanie niezbędnych środków do realizacji swoich planów.