Jak suszyć pranie na suszarce? 4 praktyczne porady
Choć bębnowe suszarki do prania są przystępne cenowo i zyskały na popularności, to w wielu domach nadal pranie suszy się na klasycznych suszarkach stojących. Co prawda cały proces trwa wtedy dłużej, a dodatkowo pranie zajmuje często sporo miejsca, ale za to odzież nie jest narażona m.in. na skurczenie się. Jak wybrać odpowiednią suszarkę stojącą? Jak prawidłowo z niej korzystać?
20.01.2023 16:14
Suszarki stojące są nadal najpopularniejszą formą suszenia prania, chyba że ktoś dysponuje balkonem lub dużym ogrodem, gdzie można zawiesić wygodne linki i zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniach. Jeżeli jednak nie ma innej możliwości, to z pomocą przychodzi klasyka gatunku. Wybierając suszarkę, należy brać pod uwagę lokalizację, wielkość pomieszczeń i ilość prania. W dużych mieszkaniach i domach łatwo wygospodarować miejsce na sporych rozmiarów suszarkę stojącą, która jest podzielona na trzy sekcje. Osoby mieszkające w kawalerkach mają tylko z pozoru utrudnione zadanie, ponieważ na rynku są suszarki pionowe. Można je wygodnie ustawić w kącie. Są też suszarki wiszące, ale te zazwyczaj charakteryzują się niskim limitem obciążenia i niewielką powierzchnią.
Suszenie bez zagnieceń
Jedną z największych bolączek suszenia odzieży jest powstawanie zagnieceń. W przypadku suszarek bębnowych wynika to oczywiście ze specyfiki pracy urządzenia. Jeżeli jednak wiesza się pranie na suszarce pionowej lub poziomej, to zazwyczaj kończy się na jednym, ale za to bardzo widocznym zagnieceniu. Żeby tego uniknąć, przydadzą się klamerki. Po wyciągnięciu z miski np. koszulki należy ją mocno strzepnąć, a następnie powiesić na wysokości dolnego szwu i zabezpieczyć klamerką. Podobnie robi się z bluzami i swetrami.
Suszenie prania zimą
Zima to trudny okres dla tych, którzy nie mają suszarek bębnowych. Suszenie na zewnątrz może zakończyć się zniszczeniem delikatnych tkanin, które przegrają nierówną walkę z mrozem. Suszenie wewnątrz może z kolei doprowadzić do pojawienia się wilgoci, choć tutaj z pomocą może przyjść osuszacz powietrza postawiony w sąsiedztwie suszarki. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest kilkukrotne użycie programu wirowania przed powieszeniem rzeczy. Podczas wieszania warto rozpiąć guziki i suwaki, dzięki czemu wewnętrzna strona ubrań szybciej wyschnie. Pamiętajcie też o odpowiednich odstępach między ubraniami.
Odpowiednie warunki suszenia
Zazwyczaj naturalnym miejscem do suszenia odzieży jest łazienka, ale np. w kawalerce z oczywistych względów najwygodniej jest suszyć pranie w pokoju. Niezależnie od sytuacji, temperatura w pomieszczeniu powinna mieć ok. 18 do 22 stopni Celsjusza. Zaraz po wywieszeniu prania warto uchylić okno lub włączyć wentylator. To drugie rozwiązanie lepiej sprawdzi się zimą, ponieważ wiatrak nie schłodzi pokoju tak, jak zrobi to mroźne powietrze. To spowoduje rozproszenie wilgoci, której poziom jest szczególnie wysoki zaraz po wyjęciu prania z pralki. Jeżeli suszarka stoi w miejscu nasłonecznionym, to odzież należy odwrócić na lewą stronę.
Sposoby na szybkie suszenie
Żeby przyspieszyć proces suszenia prania można skorzystać z kilku przydatnych tricków. Wspominaliśmy już o dobrodziejstwach programu wirowania, a także rozpinaniu suwaków i guzików. Kolejna dobra praktyka pozwalająca na szybsze wyschnięcie odzieży to wieszanie jej do góry nogami. Jeżeli koniecznie potrzebujecie danej rzeczy, a jest jeszcze wilgotna, to można sięgnąć po suszarkę do włosów. W przypadku wirowania należy rozdzielić pranie pod kątem materiałów, ponieważ np. swetry nie lubią suszenia z prędkością powyżej 400 obrotów na minutę.