Trwa ładowanie...

Jak suszyć buty? Poznaj trzy proste sposoby

Jesień jest czasem, kiedy często pada deszcz, który w połączeniu z piaskiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami sprawia, że buty mokną i stają się brudne. Wtedy pojawia się problem, ponieważ trzeba je wyczyścić i porządnie wysuszyć. Jak to zrobić? Kiedy można prać buty? Czy obuwie można suszyć w suszarce?

Jesienią buty są szczególnie narażone na przemoknięcieJesienią buty są szczególnie narażone na przemoknięcieŹródło: Unsplash, fot: Dominik Martin
d3w4iiq
d3w4iiq

Na rynku jest wiele rodzajów materiałów naturalnych i syntetycznych, więc temat suszenia obuwia nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Przed przystąpieniem do czyszczenia, prania i suszenia butów warto zapoznać się ze wskazówkami producenta dotyczącymi ich pielęgnacji. Wszelkie eksperymenty zazwyczaj kończą się porażką i koniecznością zakupu nowej pary obuwia. Jeżeli już jednak przyjdzie wam suszyć buty, to są na to trzy proste sposoby.

Tradycyjne metody suszenia butów

Mówi się, że najprostsze sposoby są najlepsze, dlatego nie sposób nie wspomnieć o tradycyjnych metodach suszenia butów. Najpierw obuwie należy odpowiednio przygotować, a więc jeśli ma sznurówki, to trzeba je rozsznurować. Następnie można wypełnić wnętrze gazetami lub ręcznikami papierowymi, które nie tylko wchłoną wilgoć, ale przede wszystkim pomogą utrzymać kształt cholewki.

Choć jest to najłatwiejszy i najtańszy sposób, to jednak nie ma róży bez kolców, ponieważ wymaga on dużo czasu. Zazwyczaj wystarczy zostawić buty na noc do wyschnięcia. Pod żadnym pozorem nie powinniście suszyć ich w pobliżu kaloryfera i wspomagać się suszarką. Najlepiej wybrać ciepłe i suche pomieszczenie, w którym jest dobra cyrkulacja powietrza.

d3w4iiq

Elektryczna suszarka do butów

Coraz częstszym sposobem na szybkie osuszenie butów są elektryczne suszarki. Zaprojektowano je tak, by dobrze wykonały swoje zadanie i jednocześnie były bezpieczne dla obuwia. Można kupić suszarkę stojącą lub składającą się z dwóch elementów, które przypominają tradycyjne wkładki. Ta druga opcja jest wygodna dla osób, które dużo podróżują, ponieważ taką suszarkę z łatwością spakujecie do walizki i zajmie ona mało miejsca. Temperatura suszenia nie przekracza 80 stopni Celsjusza, więc sprzęt jest bezpieczny dla obuwia i osusza je równomiernie, co też jest ważne.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, żeby suszarka miała funkcję zabezpieczenia przed przegrzaniem. W wielu modelach spotkacie też automatyczną regulację temperatury suszenia. Warto zwrócić uwagę na obecność różnych trybów pracy, które są dostosowane do określonych typów materiałów. Suszarki często mają też funkcję ozonowania, która niszczy drobnoustroje, więc na dłużej utrzymacie świeżość swoich butów. Przydatny może być także timer, który sprawi, że urządzenie wyłączy się automatycznie po upływie określonego czasu.

Suszenie butów w suszarce do prania

Myśl o suszeniu obuwia w suszarce do prania zawsze jest kusząca, ale nie zawsze bywa bezpieczna dla butów, dlatego najpierw należy się upewnić, że obuwie się do tego nadaje. Jeżeli macie buty ze skóry, nubuku czy zamszu, to zapomnijcie o tym rozwiązaniu. Najlepiej poszukać na metce lub pudełku od butów oznaczenia w postaci kwadratu z kółkiem. Jeżeli takie występuje, to śmiało można użyć domowej suszarki do prania.

Jak bezpiecznie wysuszyć buty w suszarce? Wrzucenie butów i uruchomienie odpowiedniego programu, który będzie miał niską temperaturę pracy i będzie bezpieczny dla obuwia, nie jest najlepszym pomysłem. Buty będą "latać" po całym bębnie i mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia suszarki. Z pomocą przychodzą specjalne kosze, które ustawia się w centralnym punkcie. Niektóre kosze są specjalnie wyprofilowane do ustawienia na nich butów. Dzięki temu macie pewność, że będą suche i nic się nie zniszczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w4iiq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3w4iiq