Jak stworzyć kwietnik w ogrodzie?

Czasem wystarczy kilka roślin posadzonych nawet na niewielkiej przestrzeni, aby ozdobić i wyróżnić posesję. Warto włożyć trochę pracy, by skomponować efektowny kwietnik, który będzie cieszył przez cały sezon.

Jak stworzyć kwietnik w ogrodzie?
Źródło zdjęć: © shutterstock

14.07.2016 12:40

Czasem wystarczy kilka roślin posadzonych nawet na niewielkiej przestrzeni, aby ozdobić i wyróżnić posesję. Warto włożyć trochę pracy, by skomponować efektowny kwietnik, który będzie cieszył przez cały sezon.

Piękne rośliny są ozdobą każdej posesji, utrzymanie misternie obsadzonego kwiatami ogrodu jest jednak czasochłonne. Jeśli nie możesz regularnie poświęcać tyle czasu, ile wymaga jego pielęgnacja, wystarczy zainwestować kilka godzin w założenie kwietnika. Atrakcyjna kompozycja będzie najlepszą wizytówką ogrodu.

Lokalizacja i kształt kwietnika

Projekt kwietnika zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca. W zależności od tego, co chciałbyś posadzić, musi to być lokalizacja odpowiadająca wymaganiom glebowym poszczególnych roślin. Powinno być to jednocześnie miejsce dosyć wyeksponowane – widoczne z ulicy, przy wejściu do domu lub przy oknie, z którego najczęściej będziesz chciał obserwować klomb.

Jeśli najwięcej światła dziennego pada na teren za domem, wybierz miejsce na osi widokowej – dobrze widoczne z kilku pomieszczeń. Kształt klombu może być dowolny i zależy wyłącznie od twojej wizji ogrodu. Sprawdź, czy bardziej pasuje okrągły, prostokątny, czy może nieregularny. Ważne też, czy kwietnik będzie można obejść dookoła, czy ma przylegać do ściany budynku lub ogrodzenia. Jeśli klomb ma być okrągły i umieszczony na środku podjazdu, koniecznie musisz wokół niego przewidzieć przestrzeń na wygodne manewrowanie samochodem. Kształt kwietnika może być też narzucony przez ukształtowanie terenu, lokalizację domu, małej architektury oraz traktów. Tak wpisany w teren będzie wyglądał najbardziej naturalnie.

Obrzeża kwietnika

Zarys klombu o wybranym kształcie należy umocnić. Do wyznaczenia linii przydadzą się palisady. Mogą być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Elegancko będą też wyglądać metalowe niskie płotki lub kamienne bloki ułożone na obrzeżu. Granice kwietnika efektownie zaznaczy kostka granitowa lub betonowa. Ułożony z niej pas na poziomie gruntu ułatwi koszenie trawy. Dobrze też, żeby klomb przylegał do chodnika lub nawierzchni podjazdu. Wśród kostek brukowych można ułożyć elementy świecące lub wkomponować w obrzeża lampy ogrodowe. Pięknie będzie też wyglądał kwietnik z podświetlonymi roślinami ozdobnymi, czyli z oprawami ustawionymi w centralnym miejscu. Taką instalację najlepiej zaplanować przed rozpoczęciem nasadzeń. Do wyboru mamy również lampy solarne, które nie wymagają doprowadzenia prądu.

Kompozycja roślinna

Klomb może się składać wyłącznie z odmian kwitnących, warto jednak sadzić w nim rośliny, które również po przekwitnięciu będą atrakcyjne. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie kompozycji z roślin kwitnących o różnych porach roku, aby przez cały sezon klomb zdobiły różnorodne kwiaty. Część nasadzeń powinna być zimozielona. Dzięki temu pod koniec roku i przed nadejściem wiosny kwietnik nie będzie wyglądał smutno. Całoroczną ozdobą klombu może też być np. estetyczna, oryginalna rzeźba ogrodowa (nie mylić z krasnalami i malowanymi oponami!).

Nasadzenia dobrze wyglądają, gdy na tle jednobarwnych i wysokich egzemplarzy ustawisz niższe o intensywniejszych kolorach. Kompozycja kolorystyczna jest bardzo istotna. Wybierz ulubioną barwę lub zestaw 2-3 kolory i konsekwentnie dobieraj sadzonki. Przypadkowe kwiaty będą drażnić wzrok. Pamiętaj, że oprócz kwiatów na barwę kompozycji składają się kolory liści i gałązek. Aby klomb nie zarastał szybko chwastami, warto wyłożyć go wcześniej geowłókniną lub obsypać rośliny korą, grysem czy żwirem.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)