Jak stworzyć ekologiczny dom?
Ekologia ma w naszym życiu coraz większe znaczenie, zwłaszcza że człowiek przyczynił się już bardzo mocno do zniszczenia miejsca, w którym żyje. Dlatego też ekologiczny styl życia stał się koniecznością dla powstrzymania degradacji naszej wspólnej planety i ochrony środowiska naturalnego. Zanieczyszczenia atmosfery poprzez chociażby stosowanie materiałów opałowych nieodnawialnych prowadzą do poszerzania się dziury ozonowej i wzrostu efektu cieplarnianego. W dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązuje się do budowania domów ekologicznych. Nie jest to zupełnie nowy trend w budownictwie, ale w Polsce dopiero zaczyna się upowszechniać. Dom ekologiczny, czyli jaki?
31.10.2013 15:32
Technologia budowy domów ekologicznych nie polega na tym, aby były one zbudowane z biodegradowalnych elementów i porośnięte roślinnością. Ekologiczny dom to budynek, który oszczędza energię elektryczną, stosując przy tym odnawialne źródła energii – energię słoneczną, wodną, wiatrową, czy nawet odzyskiwaną z ziemi.
Dom ekologiczny to budynek, w którym domownicy wiedzą, że muszą zmienić swoje codzienne nawyki, aby przyczyniać się każdego dnia do ochrony środowiska naturalnego. Wystarczy zmienić żarówki na energooszczędne, zakręcać wodę przy myciu zębów albo brać prysznic zamiast długich kąpieli w pełnej wannie wody i takimi działaniami wypełniać ekologiczne idee.
Szacuje się, że dzięki zamianie tradycyjnych żarówek na świetlówki energooszczędne możemy zaoszczędzić aż do 80 proc. energii. Jeśli na dodatek w domu korzysta się z odnawialnych źródeł energii, a nie z pieców opalanych węglem, w ten sposób powstają już realne korzyści dla środowiska.
Ekologiczny system ogrzewania
Zasadniczo dom ekologiczny, a tym samym energooszczędny, powinien pozyskiwać minimum 35 proc. energii ze źródeł odnawialnych. W takim domu można zamontować kolektory słoneczne na dachu albo zastosować pompę ciepła do pozyskiwania energii cieplnej z gruntu. Już samo zastąpienie starodawnych pieców, w których pali się węglem, miałem lub drewnem, nowoczesną instalacją grzewczą na biopaliwo podniesie ocenę ekologiczną domu.
Przy tradycyjnych piecach nie dość, że stosuje się w nich materiały pochodzące ze złóż nieodnawialnych, to jeszcze do atmosfery w procesie ich spalania wydzielane są szkodliwe gazy, w tym tlenki węgla. W systemie ogrzewania można też zastosować estetyczne kominki wolno stojące lub wbudowane w ścianę, które będą zapewniały komfort cieplny w domu i oszczędzały energię.
Wiele firm, w tym Polska Grupa Energetyczna, przyczynia się wydatnie do popularyzacji ekologicznych domów, inwestując w projekty pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. My sami dodatkowo, stosując w naszych domach proste zasady energooszczędne, będziemy lepiej chronić środowisko naturalne oraz minimalizować zużycie energii i tym samym koszty ponoszone w tym celu.
Jak żyć bardziej ekologicznie?
Rosnąca dziura ozonowa, efekt cieplarniany doprowadzający do topnienie lodowców, liczne zmiany klimatyczne na całym świecie, powodują, że wiele osób jest coraz bardziej świadomych tego, jak ważne jest ekologiczne podejście do życia. Akcje społeczne, działalność organizacji ekologicznych oraz wielu już przedsiębiorstw w Polsce dała realne rezultaty w postaci wzbudzenia chęci wprowadzania do codziennego życia idei ochrony środowiska. Problem w tym, że wiele osób nadal nie wie, jak żyć bardziej ekologicznie.
Proste sposoby na ekologię
Jeśli chcemy żyć bardziej ekologicznie, możemy zacząć od wdrożenia kilku prostych zasad w naszych domach, na przykład:
- segregować odpady na plastik, szkło, papier, bio i odpady mieszane,
- oszczędzać energię elektryczną poprzez montaż energooszczędnych żarówek,
- oszczędzać wodę poprzez montaż na kranach bezdotykowych wyłączników
- oszczędzać energię i wodę poprzez zakup zmywarki do naczyń i nowoczesnej pralki,
- wymienić stare sprzęty AGD na nowe, w klasie energetycznej A+ lub A++.
To zaledwie kilka sposobów na ochronę środowiska naturalnego, a jednocześnie na to, aby oszczędzać własne pieniądze. Mniejsza ilość zużycia wody i energii elektrycznej automatycznie obniży koszty eksploatacji domu w każdym miesiącu. Można więc śmiało powiedzieć, że dając z siebie minimalny wysiłek, możemy przyczynić się do efektu ogółu – ochrony środowiska, ale też zaoszczędzić pieniądze.
Takie działania jak wskazane powyżej nie wymagają wysokich nakładów środków finansowych, a przynoszą spodziewane rezultaty. Im mniejszy pobór energii przez sprzęty i oświetlenie w domu, tym mniejsza emisja CO2 do atmosfery.
Inwestycje w odnawialną energię
Jeśli jeszcze bardziej chcemy przyczynić się do ochrony środowiska, możemy w swoim domu zainwestować w ekologiczną energię, chociażby montując na dachu czy w ogrodzie systemy solarne z kolektorami słonecznymi. Nawet w naszym polskim klimacie jest to opłacalny sposób na pozyskiwanie chociażby ciepłej wody użytkowej przez cały rok.
W odnawialną energię inwestuje obecnie grupa PGE (Polska Grupa Energetyczna) znana z wielu już proekologicznych działań. Przeprowadza ona między innymi projekty mające na celu wykorzystywanie w praktyce wody, wiatru czy słońca do produkowania czystej energii na szeroką skalę.
Materiał powstał przy współpracy z Polską Grupą Energetyczną