Jak sobie poradzić z nietypowym wnętrzem? Pokonać ograniczenia!
22.05.2017 | aktual.: 25.05.2017 16:05
Bywa, że to, co uchodzi za wadę wnętrza, można przy odrobinie sprytu zmienić w atut. Oto częste problemy architektoniczne, które można napotkać podczas wykańczania i urządzania domu, oraz podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.
Bywa, że to, co uchodzi za wadę wnętrza, można przy odrobinie sprytu zmienić w atut. Oto częste problemy architektoniczne, które można napotkać podczas wykańczania i urządzania domu, oraz podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić
W wąskim i długim wnętrzu najłatwiej byłoby chwycić za młot i wyburzyć ścianę dzielącą sąsiednie pomieszczenia. To jednak dość rzadka sytuacja, częściej szuka się po prostu praktycznych sposobów na sprytne urządzenie wąskiego pokoju. Optyczny efekt poszerzenia wnętrza można osiągnąć poprzez pomalowanie krótszych ścian znacznie ciemniejszym kolorem lub udekorowanie ich poziomymi pasami. Wiele jednak można zyskać za pomocą wyposażenia. Na początek warto wyznaczyć w pomieszczeniu strefy funkcjonalne. Można to osiągnąć, ustawiając w poprzek duży mebel (stół czy sofę), obniżając część sufitu czy stosując zróżnicowana kolorystykę zabudowy meblowej. Wysokie, masywne meble (np. szafy) najlepiej ulokować przy drzwiach. Umieszczanie wszystkich mebli wzdłuż długiej ściany pogłębia efekt tunelu. Taka opcja sprawdza się niekiedy jedynie w łazience, gdzie każde urządzanie sanitarne ma inne wymiary oraz kształty i potrzebuje sporej powierzchni manewrowej.
Do aranżacji wnętrz przypominających wagon idealne są wykończone na wysoki połysk fronty, a także lustra usytuowane na jednej z dłuższych ścian.
Zobacz koniecznie! Najtrwalsze, najcichsze i w dobrej cenie. Idealne rozwiązanie do domu
Uwaga, skos!
Na poddaszu skosy potrafią bardzo ograniczyć przestrzeń. Może to oznaczać zaciętą walkę o każdy użytkowy centymetr. Jej finał będzie dla ciebie zwycięski, o ile podejdziesz do problemu z głową. Przede wszystkim postaw na wizualne powiększenie przestrzeni. Dobrym pomysłem, aby to osiągnąć, a przy tym praktycznie zagospodarować najniższą część wnętrza, jest wpasowanie tam na wymiar niskiej zabudowy w ciemnym kolorze. Hebanowe czy mahoniowe szafki pogłębią przestrzeń. Udekorowane dodatkowo pionowymi pasami w jasnym odcieniu lub białymi uchwytami na wysokość frontów dodatkowo "uniosą" skos. Podobny efekt zapewni tapeta w pionowe desenie na niskiej ściance kolankowej.
Za niska ścianka kolankowa
Zanim przejdziesz do urządzania domu, część pod skosami można faktycznie podwyższyć, montując tam okna połaciowe. Nie tylko stworzą one wnęki pozwalające nawet na swobodne siedzenie czy stanie w tym miejscu, lecz także rozjaśnią ciemny zakątek. Taka opcja oczywiście oznacza konieczność przebudowy i zewnętrznej zmiany w bryle budynku, jednak by zyskać dodatkowe i funkcjonalne pomieszczenie, warto podjąć takie wyzwanie.
Co zrobić, jeśli ściana działowa przebiega prostopadle do skosu? Nie musisz montować drzwi na jej środku, bo to znacznie utrudnia aranżację po obu stronach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby drzwi miały od góry ścięty róg, na tyle jednak, by umożliwić wygodne przejście. Dzięki temu w najwyższym punkcie pomieszczenia będzie można ustawić np. szafę.
Łup w słup!
Poza skosami, nieodłącznym elementem konstrukcji dachu bywają filary. Te jednak potrafią pojawiać się też na innych kondygnacjach, skutecznie utrudniając urządzanie domu. Niestety zdarza się, że projekty są wykonywane bez wyobraźni i to użytkownik musi się nagłowić, jak mądrze zaplanować aranżację wnętrz. Z powodu słupa pomieszczenie może być nieustawne, tym bardziej jeśli filarowi towarzyszą miecze, czyli skośne elementy podtrzymujące belki sufitowe. W takich sytuacjach najlepiej zastanowić się, w jakich pomieszczeniach słup będzie najmniej przeszkadzał i zmienić ich funkcje. Jeśli ten element konstrukcyjny wypada np. na linii między sofą a telewizorem, być może lepiej przenieść ścianki działowe i usytuować w danym pomieszczeniu kuchnię zamiast salonu, a wokół słupa stworzyć np. wyspę kuchenną. A może wyznaczy on centralną oś schodów lub początek balustrady?
Polubić słup
Słup może także stać się podporą półek czy stanąć w jednym ciągu z ażurowym regałem, dzieląc przestrzeń na strefy. Wykonany z ładnego drewna czy ciekawie pomalowany filar można też... polubić, eksponując go w aranżacji wnętrz.
Kąty nieproste lub zbyt liczne
Okrągłe, a może pełne wnęk i zakamarków? Jeśli twój salon czy kuchnia są właśnie takie, pierwszą radą jest, by zamiast wzdłuż ścian spróbować ustawić meble na środku pomieszczenia. Jeśli aranżacja opiera się na planie okręgu lub trapezu, postaw na symetrię.
Wnęka goni wnękę
Jeżeli wnętrze jest pełne wnęk, spróbuj je zabudować półkami czy schowkami, by pomieszczenie nabrało bardziej regularnej formy i zyskało lepszą akustykę. Ratunkiem może być też zakup nietypowych mebli lub ich wykonanie na zamówienie - np. regału czy sofy na planie łuku. Większą wnękę może też niekiedy wypełnić kominek lub... jego atrapa. Na taki element w aranżacji wnętrz najlepiej jednak zdecydować się, zanim zacznie się urządzanie domu.