Jak skutecznie wyprać białe firanki? Dobierz metodę do materiału
12.12.2019 | aktual.: 13.12.2019 11:54
Białe firanki to jedna z najbardziej klasycznych i popularnych ozdób okiennych. Lekkie, subtelne i zwiewne, wprowadzają do wnętrz powiew przyjemnej świeżości. Aby jednak mogły w pełni cieszyć oko, muszą pochwalić się prawdziwie śnieżną bielą. Niestety, czasem wystarczy, że okno w pomieszczeniu wychodzi na ruchliwą ulicę, a zabrudzenia pojawiają się błyskawicznie - zwłaszcza latem. Jak zatem dbać o firanki, aby nie żółkły i nie traciły urody? Prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.
Warto pamiętać, że na każdą firankę istnieją inne sposoby. Zanim zabierzesz się do prania, ustal, z jakiego materiału wykonane są firanki. Produkty z takich włókien jak len, bawełna i tiul najlepiej prać w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, a na koniec wypłukać je w letniej wodzie z dodatkiem krochmalu.
Firany żakardowe, satynowe oraz te wykonane z markizety mogą spokojnie trafić do pralki (najbezpieczniejszy program to pranie ręczne), jednak produkty utkane z woalu powinny być prane wyłącznie ręcznie. Najlepiej najpierw przez około godzinę namaczać je w letniej wodzie z dodatkiem proszku i soli do firan, a kolejno wyprać w zimnej wodzie z dodatkiem płynu do płukania i dodatkiem soli kuchennej, która skutecznie wybiela tkaniny.
Białe firanki - w jaki sposób prać je w pralce?
Pierwszym warunkiem jest pranie firanek we właściwej temperaturze. Zbyt duża ilość stopni może bowiem niszczyć delikatne materiały. Aby tkaniny zachowały swój pierwotny wygląd, specjaliści zalecają pranie ich w temperaturze w przedziale od 30 do 40 stopni Celsjusza. Pranie ręczne jest naturalnie najbardziej bezpieczne dla delikatnych włókien, ponieważ chroni je przed zaciągnięciami. Jeżeli jednak twoja pralka dysponuje funkcją prania ręcznego, możesz śmiało wrzucić do jej bębna białe firanki (oprócz wyżej wspomnianych produktów ze zwiewnego woalu).
Pamiętaj jednak, aby do pralki dodać specjalny proszek przeznaczony do delikatnych, białych tkanin. Odpowiednie ustawienie temperatury, wybranie właściwego programu prania i dodanie wysokojakościowego detergentu sprawią, że białe elegantki tuż po wypraniu i wysuszeniu będą wyglądały jak nowe.
Firanki ze sztucznych materiałów
Firanki wykonane ze sztucznych włókien, takich jak nylon, tergal czy stylon, najlepiej płukać w roztworze z wody i soli bądź wody i octu (pół szklanki na 5 litrów). Taki zabieg sprawi, że staną się sztywniejsze, a co za tym idzie, po zawieszeniu w oknie będą się pięknie układać. Oprócz tego mieszanina ta ma właściwości antyelektrostatyczne i doskonale utrwala biel firanek.
Co ciekawe, wody wymieszanej z solą możesz również użyć podczas prasowania firanek. Jeśli zabrakło ci płynu zapobiegającego elektryzowaniu się tkanin, wsyp łyżeczkę soli do szklanki z ciepłą wodą, a następnie sporządzony roztwór nalej do zbiornika w żelazku.
Domowe sposoby
Piorąc firanki, nie zapominaj o domowych sposobach. Aby materiał nie żółkł bądź nie szarzał, ale stale zachwycał bielą, postaw na patent naszych babć - niezawodny proszek do pieczenia. Najpierw należy namoczyć materiał w mieszaninie sporządzonej z jednego opakowania proszku do pieczenia, dwóch garści proszku do prania oraz 5 litrów wody. Po upływie kwadransa wystarczy wyjąć firanki z naczynia i uprać w proszku lub specjalnym płynie do jasnych tkanin. Możesz to zrobić ręcznie bądź w pralce po ustawieniu programu ręcznego.
Oprócz tego pamiętaj, że aby firanki dłużej pozostawały białe, warto przed praniem wymoczyć je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu, jeśli to możliwe, wywieś firanki na słońcu, natomiast przechowując je w szafie, zawiń je w papier w kolorze niebieskim, co zapobiegnie żółknięciu materiału.
Jak wywabić tłuste plamy z białych firanek?
Zwiewne, białe firanki bardzo często goszczą w kuchniach lub w jadalniach. Dzięki temu nawet niewielkie wnętrza wyglądają na bardziej przestronne i świeże. Niestety, w takich pomieszczeniach firanki są w bardzo dużej mierze narażone na zachlapania tłuszczem. A zatem jak radzić sobie z tłustymi plamami na delikatnych tkaninach?
Po pierwsze pamiętaj, aby działać od razu, ponieważ świeże zabrudzenia o wiele łatwiej wywabić. Aby ułatwić sobie czyszczenie firanek, ponownie sięgnij po babciny sposób i zasyp plamy mąką, która wchłonie tłuszcz. Po kilku minutach upierz ręcznie zabrudzony fragment materiału. Jeśli plamy są bardzo oporne, posmaruj tkaninę papką zrobioną z wody i proszku do prania, po czym odczekaj kwadrans i ponownie wypierz firanki.