Trwa ładowanie...

Jak schłodzić się w upały? Wybierz odpowiedni wentylator

Choć uwielbiamy gorące letnie dni, to czasami każdy ma ochotę choć przez chwilę odpocząć od skwaru. Tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju urządzenia - bardziej zaawansowane w postaci klimatyzatorów oraz te prostsze, którymi są oczywiście wentylatory. Zabierzemy was na krótką wycieczkę po tej drugiej grupie sprzętu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Mocny wiatrak działa bezgłośnie i cichoMocny wiatrak działa bezgłośnie i cichoŹródło: Adobe Stock, fot: @ GoodMoodPhoto
d4k7qr3
d4k7qr3

Zasada działania wentylatorów jest bardzo prosta - wirujące z dużą prędkością śmigło wprawia powietrze w ruch, a jego cząsteczki schładzają się pod wpływem pędu. Jeżeli się mocno uprzemy, to wentylatory można podzielić na bardzo wiele rodzajów, ponieważ takie do postawienia na biurku nazwiemy biurkowymi, małe stawiane na podłodze to podłogowe, a potem mamy jeszcze stojące, kolumnowe, ścienne i sufitowe. Różnią się od siebie rozmiarami, ale czasami także budową.

Trudny wybór

Znalezienie odpowiedniego urządzenia może wydawać się skomplikowane. Wentylatory biurkowe będą działać na niewielkiej przestrzeni, ale za to wyróżniają się tym, że można je łatwo przenosić pomiędzy pomieszczeniami. Wentylatory kolumnowe są ciche, stylowe i często mają dodatkową funkcję w postaci filtrowania powietrza. Pomimo swojego wyglądu są przeznaczone raczej do mniejszych powierzchni. Stojące wentylatory ze śmigłem może nie wyglądają designersko i nie należą do najcichszych, ale za to są bardzo skuteczne w schładzaniu powietrza. Wentylatory podłogowe działają podobnie, ale mają wysokość zaledwie kilkudziesięciu centymetrów.

Wreszcie mamy wentylatory sufitowe, które mocowane są na stałe. Znajdziecie tu modele pełniące dodatkowo funkcję lampy. Dzięki swojemu rozmiarowi również uchodzą one za bardzo wydajne, a przy odpowiednim wyborze kształtu i koloru śmigieł mogą stanowić ładną ozdobę. Są też wentylatory ścienne montowane w łazienkach, ale ich zadaniem jest nie tyle chłodzenie co np. odprowadzanie pary wodnej powstałej po gorącym prysznicu.

Warto wiedzieć

Budowa klasycznych wentylatorów jest dość prosta - mamy śmigło osadzone na wirniku i ten wprawia je w ruch. Różnica pojawia się przy wentylatorach kolumnowych, gdzie jest kilka małych śmigieł przymocowanych do obracającego się walca. Właśnie to sprawia, że mamy do czynienia ze sprzętem, który dobrze wygląda i zapewnia ochłodzenie. Kolejna kwestia to moc i jej regulacja. Z jednej strony chciałoby się doradzić, że im mocniejszy wentylator, tym lepiej będzie chłodził, ale ma to też swoją ciemną stronę w postaci nadmiernego hałasu. Oczywiście głośność zależy też od budowy i wielkości śmigieł. Producenci podają też parametr wydajności w postaci maksymalnego przepływu powietrza lub deklarowanej powierzchni, jaką wentylator może obsłużyć. Przy wentylatorach stojących warto zwrócić uwagę na kąt pracy, ponieważ często mogą dodatkowo poruszać się na boki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4k7qr3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4k7qr3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj