Trwa ładowanie...
m8g1lj

Jak rozplanować grzejniki w domu?

Grzejniki to nadal główne źródło, gwarantujące komfort termiczny we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Czym kierować się przy ich wyborze, by efektywnie spełniały swoje zadania?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak rozplanować grzejniki w domu?
(Shutterstock.com)
m8g1lj

Nowoczesne grzejniki są dostępne w wielu rodzajach. Z łatwością dobierzemy je do wielkości i funkcji pomieszczeń. Spełniają także potrzeby estetyczne nawet najbardziej wybrednych inwestorów. Produkowane dzisiaj modele mogą mieć funkcję dekoracyjną, dodatkowego wieszaka, lustra, a nawet balustrady zabezpieczającej schody. Jednak niezależnie od formy, jeśli zostaną odpowiednio dobrane i rozplanowane, skutecznie ogrzeją wnętrza.

Zamontowane w odpowiednim miejscu

O tym, jak grzejnik będzie spełniał swoją funkcję, decyduje w dużym stopniu jego usytuowanie. Za najbardziej korzystne uznaje się ich umiejscowienie jak najbliżej okna, drzwi balkonowych i tarasowych, czyli tam, gdzie są największe straty ciepła. Lokalizacja grzejników w najchłodniejszym miejscu pomieszczenia sprawia, że powietrze wokół nich nagrzewa się bardzo szybko i ma zapewnioną odpowiednią cyrkulację. Unosi się ku sufitowi i przesuwa w kierunku przeciwległej ściany, tam opada i powraca w kierunku grzejnika.

Sytuując grzejnik na ścianie pod oknem, zwróćmy uwagę na odległość jego dolnej krawędzi od posadzki oraz górnej od parapetu – powinna ona wynosić 10–12 cm. Drzwi balkonowe czy portfenetry ograniczają możliwość montażu grzejników pod oknem, optymalnym rozwiązaniem są wówczas modele kanałowe montowane w podłodze. Ich wymiary także dopasowujemy do wielkości pomieszczenia.

m8g1lj
Rebecca Hayes Interiors
Podziel się

Niezależnie od rodzaju grzejnika, zwróćmy też uwagę na jego moc grzewczą oraz wielkość i dopasujmy je m.in. do powierzchni pomieszczenia czy izolacyjności cieplnej ścian (tu pomoże fachowiec). Znaczenie mają też parametry izolacji grzewczej.

Typy grzejników

Do najchętniej wybieranych należą grzejniki płytowe. Najpopularniejsze są dwupłytowe – ich moc jest optymalna. Najmniej miejsca pod parapetem zajmują jednopłytowe, które są najcieńsze. Trzypłytowe stosuje się najrzadziej. Grzejniki płytowe wykonuje się z blachy stalowej. Można je montować w instalacjach zasilanych przez kotły na paliwa stałe, gazowe, elektryczne czy olejowe.

Wyróżnia je płaska konstrukcja, która sprawia, że powierzchnia grzejnika jest gładka, a tym samym łatwa w utrzymaniu w czystości. Warto je więc zastosować we wnętrzach użytkowanych przez alergików. Taka budowa gwarantuje również przekazywanie znacznej ilości ciepła. Jednak mimo że szybko się nagrzewają, to równie szybko stygną. W zależności od tego jak rozprowadzono instalację grzewczą zasila się je z boku lub z dołu. Zazwyczaj oferowane są w komplecie z uchwytami mocującymi, odpowietrznikiem i zaślepką.

m8g1lj

W nowoczesnych instalacjach grzewczych chętnie stosuje się grzejniki aluminiowe. Składają się z jednakowych członów (ogniw), dlatego łatwo zbudować z nich zestaw zaspokajający zapotrzebowanie pomieszczenia na optymalną moc grzewczą, która w przypadku pojedynczego elementu wynosi zazwyczaj od 100 do 300 W.

Są dość lekkie, najczęściej dostosowane do połączeń bocznych. Modele specjalnie wyprofilowane w miejscu wylotu ciepłego powietrza szybciej reagują na ustawienia termostatu. Ich zaletą jest też niemal gładka powierzchnia, dlatego nie sprawiają problemów z czyszczeniem. W komplecie z grzejnikiem najczęściej otrzymujemy zawór termostatyczny, odpowietrznik automatyczny, zawór spustowy czy osłony boczne.

Dużą popularnością cieszą się także grzejniki łazienkowe. Mają formę drabinki, dzięki której łączą funkcję grzejną z funkcją wieszaka na ręczniki. Warto je wyposażyć w grzałkę elektryczną, dzięki czemu poza sezonem grzewczym będzie można dogrzać łazienkę w chłodne dni.

InStil Design Limited
Podziel się
m8g1lj

Coraz więcej zwolenników mają także grzejniki ozdobne. Przybierają one różne formy i kolory. Alternatywą dla tradycyjnych grzejników pionowych są modele kanałowe. To grzejniki konwektorowe montowane w kanale w podłodze wzdłuż przeszklenia. Wierzch kanału przykrywa się zdejmowaną kratką, która jest zlicowana z warstwą materiału posadzkowego, dzięki czemu grzejnik pozostaje niewidoczny i nie utrudnia dostępu do okna czy drzwi balkonowych lub tarasowych. Grzejniki kanałowe mają zazwyczaj długość od 100 do 350 cm, wysokość od 9 do 14 cm i szerokość od 18 do 42 cm.

Ile kosztują grzejniki?

Wpływ na cenę grzejników ma ich rodzaj, wielkość, moc, budowa oraz sposób podłączenia, a także rozwiązania estetyczne. Kolorowe grzejniki są droższe od białych. Do najdroższych należą grzejniki dekoracyjne. Najtańsze są stalowe modele płytowe. Kupując ten typ grzejnika, sprawdźmy czy w komplecie jest zawór termostatyczny.

Za najtańszy grzejnik płytowy zapłacimy ok. 150 zł. Wpływ na cenę grzejników aluminiowych ma liczba członów, za jeden zapłacimy 26–28 zł. Zapytajmy sprzedawcę czy w komplecie otrzymamy także elementy montażowe oraz odpowietrznik. Na najtańszy grzejnik łazienkowy musimy przeznaczyć co najmniej 120 zł, a na kanałowy ok. 1000 zł. Grzejniki dekoracyjne kosztują nawet kilka tys. zł.

m8g1lj

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


m8g1lj

m8g1lj
m8g1lj