Trwa ładowanie...

Jak rozplanować grzejniki w domu?

Grzejniki to nadal główne źródło, gwarantujące komfort termiczny we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Czym kierować się przy ich wyborze, by efektywnie spełniały swoje zadania?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak rozplanować grzejniki w domu?Źródło: Shutterstock.com
dcmgucl
dcmgucl

Nowoczesne grzejniki są dostępne w wielu rodzajach. Z łatwością dobierzemy je do wielkości i funkcji pomieszczeń. Spełniają także potrzeby estetyczne nawet najbardziej wybrednych inwestorów. Produkowane dzisiaj modele mogą mieć funkcję dekoracyjną, dodatkowego wieszaka, lustra, a nawet balustrady zabezpieczającej schody. Jednak niezależnie od formy, jeśli zostaną odpowiednio dobrane i rozplanowane, skutecznie ogrzeją wnętrza.

Zamontowane w odpowiednim miejscu

O tym, jak grzejnik będzie spełniał swoją funkcję, decyduje w dużym stopniu jego usytuowanie. Za najbardziej korzystne uznaje się ich umiejscowienie jak najbliżej okna, drzwi balkonowych i tarasowych, czyli tam, gdzie są największe straty ciepła. Lokalizacja grzejników w najchłodniejszym miejscu pomieszczenia sprawia, że powietrze wokół nich nagrzewa się bardzo szybko i ma zapewnioną odpowiednią cyrkulację. Unosi się ku sufitowi i przesuwa w kierunku przeciwległej ściany, tam opada i powraca w kierunku grzejnika.

Sytuując grzejnik na ścianie pod oknem, zwróćmy uwagę na odległość jego dolnej krawędzi od posadzki oraz górnej od parapetu – powinna ona wynosić 10–12 cm. Drzwi balkonowe czy portfenetry ograniczają możliwość montażu grzejników pod oknem, optymalnym rozwiązaniem są wówczas modele kanałowe montowane w podłodze. Ich wymiary także dopasowujemy do wielkości pomieszczenia.

Rebecca Hayes Interiors
Źródło: Rebecca Hayes Interiors

Niezależnie od rodzaju grzejnika, zwróćmy też uwagę na jego moc grzewczą oraz wielkość i dopasujmy je m.in. do powierzchni pomieszczenia czy izolacyjności cieplnej ścian (tu pomoże fachowiec). Znaczenie mają też parametry izolacji grzewczej.

dcmgucl

Typy grzejników

Do najchętniej wybieranych należą grzejniki płytowe. Najpopularniejsze są dwupłytowe – ich moc jest optymalna. Najmniej miejsca pod parapetem zajmują jednopłytowe, które są najcieńsze. Trzypłytowe stosuje się najrzadziej. Grzejniki płytowe wykonuje się z blachy stalowej. Można je montować w instalacjach zasilanych przez kotły na paliwa stałe, gazowe, elektryczne czy olejowe.

Wyróżnia je płaska konstrukcja, która sprawia, że powierzchnia grzejnika jest gładka, a tym samym łatwa w utrzymaniu w czystości. Warto je więc zastosować we wnętrzach użytkowanych przez alergików. Taka budowa gwarantuje również przekazywanie znacznej ilości ciepła. Jednak mimo że szybko się nagrzewają, to równie szybko stygną. W zależności od tego jak rozprowadzono instalację grzewczą zasila się je z boku lub z dołu. Zazwyczaj oferowane są w komplecie z uchwytami mocującymi, odpowietrznikiem i zaślepką.

W nowoczesnych instalacjach grzewczych chętnie stosuje się grzejniki aluminiowe. Składają się z jednakowych członów (ogniw), dlatego łatwo zbudować z nich zestaw zaspokajający zapotrzebowanie pomieszczenia na optymalną moc grzewczą, która w przypadku pojedynczego elementu wynosi zazwyczaj od 100 do 300 W.

Są dość lekkie, najczęściej dostosowane do połączeń bocznych. Modele specjalnie wyprofilowane w miejscu wylotu ciepłego powietrza szybciej reagują na ustawienia termostatu. Ich zaletą jest też niemal gładka powierzchnia, dlatego nie sprawiają problemów z czyszczeniem. W komplecie z grzejnikiem najczęściej otrzymujemy zawór termostatyczny, odpowietrznik automatyczny, zawór spustowy czy osłony boczne.

dcmgucl

Dużą popularnością cieszą się także grzejniki łazienkowe. Mają formę drabinki, dzięki której łączą funkcję grzejną z funkcją wieszaka na ręczniki. Warto je wyposażyć w grzałkę elektryczną, dzięki czemu poza sezonem grzewczym będzie można dogrzać łazienkę w chłodne dni.

InStil Design Limited
Źródło: InStil Design Limited

Coraz więcej zwolenników mają także grzejniki ozdobne. Przybierają one różne formy i kolory. Alternatywą dla tradycyjnych grzejników pionowych są modele kanałowe. To grzejniki konwektorowe montowane w kanale w podłodze wzdłuż przeszklenia. Wierzch kanału przykrywa się zdejmowaną kratką, która jest zlicowana z warstwą materiału posadzkowego, dzięki czemu grzejnik pozostaje niewidoczny i nie utrudnia dostępu do okna czy drzwi balkonowych lub tarasowych. Grzejniki kanałowe mają zazwyczaj długość od 100 do 350 cm, wysokość od 9 do 14 cm i szerokość od 18 do 42 cm.

Ile kosztują grzejniki?

Wpływ na cenę grzejników ma ich rodzaj, wielkość, moc, budowa oraz sposób podłączenia, a także rozwiązania estetyczne. Kolorowe grzejniki są droższe od białych. Do najdroższych należą grzejniki dekoracyjne. Najtańsze są stalowe modele płytowe. Kupując ten typ grzejnika, sprawdźmy czy w komplecie jest zawór termostatyczny.

dcmgucl

Za najtańszy grzejnik płytowy zapłacimy ok. 150 zł. Wpływ na cenę grzejników aluminiowych ma liczba członów, za jeden zapłacimy 26–28 zł. Zapytajmy sprzedawcę czy w komplecie otrzymamy także elementy montażowe oraz odpowietrznik. Na najtańszy grzejnik łazienkowy musimy przeznaczyć co najmniej 120 zł, a na kanałowy ok. 1000 zł. Grzejniki dekoracyjne kosztują nawet kilka tys. zł.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dcmgucl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcmgucl