Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
Materiał partnera
22-05-2020 15:23

Jak radzić sobie z suszą w ogrodzie?

Prognozy klimatyczne dla Polski nie napawają optymizmem – susza będzie zjawiskiem regularnym występującym przynajmniej raz do roku. Przyczyną są postępujące zmiany klimatyczne oraz ingerencja człowieka w funkcjonowanie środowiska, która prowadzi do przeróżnych anomalii pogodowych – wzrostu temperatury powietrza i zaniku opadów atmosferycznych, również zimą. Konsekwencją jest pogłębiająca się susza, która nie będzie już nadzwyczajnym zjawiskiem, ale normą. Dotychczasowe metody pielęgnacji zieleni w ogrodzie mogą być wobec tego niewystarczające. Jak radzić sobie z suszą w ogrodzie? Co zrobić, aby nasze rośliny przetrwały ten trudny okres? Oto najlepsze porady.

Homebook.pl
Jak radzić sobie z suszą w ogrodzie?Źródło: Materiały prasowe
d2y0ozk
d2y0ozk

Zadbaj o prawidłowe podlewanie

"W okresie suszy szczególnie ważne jest odpowiednie nawadnianie roślin" – tłumaczy Sandra Kotarska z ramienia Homebook.pl – "Zrezygnujmy na ten czas z systemów zraszających (np. taśm kroplujących, natrysków czy kurtyn wodnych). W trakcie upałów wypuszczona mgiełka wody osiądzie na liściach, błyskawicznie odparuje i nie zdąży przeniknąć do gleby oraz systemu korzeniowego. Sprawdzi się za to tradycyjny wąż ogrodowy z natryskiem o umiarkowanym ciśnieniu".

Podlewając rośliny, dobrze jest odgarnąć liście oraz kwiaty, aby upewnić się, że dostarczamy wodę tam, gdzie trzeba, czyli bezpośrednio do ziemi.

A jak często nawadniać rośliny w czasie suszy? Specjaliści ogrodnictwa radzą, aby nie zmieniać częstotliwości, ale każdorazowo podlewać obficiej – dzięki temu woda nie zdąży szybko odparować, a dostanie się głęboko do ziemi i zasili korzenie.

Wykorzystaj deszczówkę

Oszczędzaj wodę – brzmi jak truizm? Wydaje się to oczywiste, zwłaszcza w trakcie suszy, jednak wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, jak w prosty sposób można zatrzymać deszczówkę w ogrodzie. Najprostsza metoda to ustawienie dużego zbiornika na deszczówkę – sprawdzi się zwykła beczka lub pionowy pojemnik z praktycznym kranikiem, który kupimy w marketach budowlanych. Wodę deszczową możemy również zatrzymać za pomocą specjalnych odzyskiwaczy lub łapaczy, które montuje się do systemu rynien. Świetnym sposobem na zatrzymanie deszczówki jest montaż poidełka dla ptaków, które będzie praktyczną dekoracją w ogrodzie.

d2y0ozk

Dostosuj pielęgnację do suchej pory

Na czas trwania suszy powinniśmy również zmienić dotychczasowe metody uprawy ogrodu. Przede wszystkim zrezygnujmy z wszelkich nawozów: sztucznych czy organicznych. Odżywki zachęcają rośliny do wzrostu, które w trakcie rozwoju potrzebują jeszcze większej ilości wody, aby wzmocnić nowe korzenie i liście. Susza nie jest dla nich sprzyjającym okresem. Warto również wspomnieć, że niektóre nawozy (w szczególności te z wysoką zawartością azotu) w wysokiej temperaturze mogą uszkodzić trawnik i zniszczyć system korzeniowy roślin.

Z radzeniem sobie z suszą pomogą nam specjalne środki do uprawy roślin, dzięki którym gleba utrzymuje stały poziom nawilżenia. Przed latem warto przygotować podłoże w ogrodzie, mieszając ziemię z agrożelem, czyli bezbarwnymi kuleczkami, które wchłaniają wodę, pęcznieją i uwalniają ją w momencie, kiedy gleba jest wysuszona. Hydrożel nie tylko pomaga nawadniać rośliny w trakcie suszy, ale również przyczynia się do poprawy kondycji gleby oraz stymuluje korzenie do wzrostu przez cały rok.

Zabezpiecz trawnik ściółką

Jaki ogród dobrze poradzi sobie z suszą? Taki, który jest regularnie ściółkowany. Metoda ta polega na przykrywaniu trawnika, rabat, klombów czy ogródków warzywnych ściółką – słomą, korą, łupinami, kompostem lub kruszywem. Przykrycie ziemi ściółką sprawia, że woda znacznie wolniej odparowuje z gleby, dzięki czemu ogród znacznie lepiej znosi nawet długotrwałą i ostrą suszę. Ponadto regularne ściółkowanie przyczynia się do poprawy kondycji podłoża, działa jako naturalny nawóz, a także ogranicza rozwój chwastów. Reguluje również temperaturę gleby, chłodząc ją w trakcie upałów i ogrzewając w czasie zimy.

Alternatywą dla ręcznego ściółkowania jest zabieg mulczowania, który polega na koszeniu trawy za pomocą kosiarki z funkcją mulczowania. Część ścinanej trawy ląduje w zbiorniku kosiarki, a druga jest wypuszczana z powrotem na trawnik jako ściółka. Zmagazynowaną trawę w koszyku możemy rozsypać po pozostałej części ogrodu, który w ten sposób będzie w pełni zabezpieczony przed suszą.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Homebook.pl
d2y0ozk

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y0ozk