Trwa ładowanie...
03-09-2020 09:27

Jak przygotować się do sezonu grzewczego w 2020?

Wymienniki cieplne działają intensywnie przez kilka miesięcy w roku. Przed sezonem grzewczym należy więc dokładnie upewnić się, czy urządzenia te będą mogły efektywnie spełniać swoje zadanie.

Artykuł sponsorowany
Jak przygotować się do sezonu grzewczego w 2020?Źródło: Materiały prasowe
d1vq5ha
d1vq5ha

Czyszczenie grzejników

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wymienniki cieplne należy regularnie czyścić, nawet jeśli nie są one używane. W trakcie domowych porządków, warto więc dokładnie wytrzeć kaloryfer, by usunąć zalegający kurz. Pominięcie tej czynności może spowodować wydzielanie nieprzyjemnego zapachu po uruchomieniu grzejnika. Unoszący się spalony kurz i inne zanieczyszczenia powodują często także uciążliwe dolegliwości układu oddechowego. Do usunięcia brudu z trudnych miejsc warto użyć szczotki na elastycznym kiju. Powierzchnię zewnętrzną można natomiast wyczyścić za pomocą delikatnych ściereczek lub nawilżonych chusteczek. Alternatywne rozwiązanie to zastosowanie wody z mydłem.

Warto pamiętać, by nie korzystać z mocnych detergentów. Mogą one bowiem spowodować uszkodzenia grzejnika. Po skończeniu prac ściereczki należy wyrzucić do kosza. Pozostawione na kaloryferze mogą wywołać niekorzystne działania korodujące. Z uszkodzonej powierzchni grzejnika będzie wówczas wypływała zgromadzona ciecz. Przed sezonem grzewczym warto również dokładnie obejrzeć wymiennik cieplny. W przypadku zauważenia rys lub innych uszkodzeń, należy zastosować odpowiedni lakier lub spray.

Odpowietrzenie kaloryfera

Głośna praca grzejnika, gwizdy, szumy, nierównomierne rozprowadzanie ciepła to czynniki, świadczące o tym, iż nagromadziły się w nim różnorodne gazy. Chcąc odpowietrzyć kaloryfer, należy upewnić się, że ciśnienie w instalacji oscyluje w granicach 0,9 – 1,2 atmosfery. Kolejny krok to wyłączenie kotła oraz pompy obiegowej CO. Zatrzymany zostanie wówczas obieg instalacyjny. Przed odpowietrzeniem należy sprawdzić mocowanie wymiennika cieplnego. Odpowietrznik powinien znajdować się nieco wyżej niż zawór grzejnikowy. Na koniec warto również zamknąć urządzenie termostatyczne.

Grzejniki centralnego ogrzewania wyposażone są w odpowietrznik, umożliwiający samodzielne przeprowadzenie operacji za pomocą śrubokręta. Należy jednak pamiętać, by pod kaloryferem umieścić miskę, do której będzie mogła spływać woda. Kiedy zgromadzone gazy zostaną usunięte, zawór można zakręcić, a termostat ustawić w odpowiedniej pozycji. Wiele kaloryferów posiada automatyczny odpowietrznik. Modele te przeprowadzają proces usuwania gazów bez ingerencji osób trzecich.

d1vq5ha

Właściwe ciśnienie

Sprawdzając domowe grzejniki, należy zwrócić uwagę na wskazania manometru. Jeśli odbiegają one od przyjętych norm, warto uregulować poziom wody w instalacji grzewczej. Należy również upewnić się, że w grzejnikach nie powstały żadne przecieki. Jeśli w instalacji wytworzyły się ewentualne nieszczelności, warto skontaktować się z profesjonalnym instalatorem.

Odpowiedni opał

Przed sezonem grzewczym należy pomyśleć o zakupie wysokiej jakości paliwa. Warto jednak uważać, by nie trafić na sprzedawców, oferujących węgiel o niskich parametrach grzewczych. Najbardziej wydajnym paliwem jest ekogroszek. Kolejną jego zaletą jest to, że wydziela on do atmosfery stosunkowo niewielkie ilości siarki, dlatego uznaje się go za najbardziej ekologiczny rodzaj węgla. Na zakup ekogroszku warto zdecydować się w sezonie letnim. Węgiel zgromadzony w miejscach, mających dostęp do naturalnego światła słonecznego zawiera bowiem mało wody. W okresie wakacyjnym sprzedawcy paliw oferują ponadto atrakcyjne rabaty oraz przeceny.

Przed sezonem grzewczym należy dokładnie sprawdzić instalację cieplną w swoim domu. Warto również pomyśleć o zakupie wydajnego paliwa od sprawdzonych dostawców, cieszących się zaufaniem innych klientów.

Artykuł sponsorowany
d1vq5ha

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vq5ha