Jak przygotować domowe mydełka? Oto najprostszy przepis na domową kostkę myjącą

Mydła – choć są powszechnie dostępne w sklepach i drogeriach – można zrobić samodzielnie, tworząc niepowtarzalny kosmetyk w ulubionym zapachu lub kolorze. Przygotowywanie domowego mydła to świetna propozycja dla fanów naturalnej pielęgnacji, a także tych, którzy lubią kreatywne projekty w duchu DIY. Do amatorskiej mydlarni można zaprosić również dzieci, które przepadają za tego typu zabawami – to doskonały sposób na ciekawie spędzone popołudnie, którego efektem będą aromatyczne kostki do mycia. Oto specjalny poradnik, jak łatwo i szybko przygotować domowe mydło. Zapraszamy do lektury!

Jak przygotować domowe mydełka? Oto najprostszy przepis na domową kostkę myjącą
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

01.06.2020 | aktual.: 05.06.2020 09:49

Materiał Partnera: Homebook.pl

Domowe mydełka – dlaczego warto wykonywać je samemu?

Kostka do mycia z dodatkiem suszonych kwiatów, ziół, przypraw oraz olejków eterycznych to świetny środek do pielęgnacji skóry bazujący na naturalnych składnikach. W zależności od naszych potrzeb możemy stworzyć mydła silnie oczyszczające, peelingujące czy nawilżające.

Mydełko może również posłużyć jako rustykalna dekoracja wnętrza, jeśli wykończymy je jutowym sznurkiem, rafią czy kolorową wstążką. Natomiast specjalnie zapakowane i wręczone w prezencie będzie oryginalnym i autorskim podarkiem, który na pewno ucieszy bliską nam osobę.

Przyrządzanie domowych kostek to także doskonały sposób na wykorzystanie wyschniętych już mydeł, bezzapachowych lub niezużytych do końca. Zamiast wyrzucać, wystarczy dodać je do nowej kostki domowej roboty.

Baza mydła i dodatki – jakie składniki są niezbędne?

Domowe mydło możemy wykonać na dwa sposoby: wykorzystując bazę glicerynową mydlarską (do kupienia m.in. w sklepach internetowych) lub gotową postać mydła w kostkach (np. szare, bezzapachowe czy dla dzieci) bądź w płatkach. Jeśli zależy nam na wegańskim mydle bez sztucznych dodatków (np. SLS, SLES), wybierzmy bazę glicerynową.

Pozostałe składniki domowego mydła to:

  • Barwniki do mydła – dzięki nim nadamy bezbarwnej bądź mlecznej masie pożądany kolor. Ciekawie prezentują się wielokolorowe mydła z dekoracyjnymi falami.
  • Aromaty i olejki eteryczne – za ich sprawą nadamy kostce zapach. W mydlarniach dostaniemy przeróżne aromaty do mydeł (np. o zapachu bananowym, cappuccino czy fiołków), a także odpowiedniki popularnych perfum. Do mydeł możemy dodać również olejki eteryczne mające właściwości antybakteryjne (np. z drzewa herbacianego czy goździkowy).
  • Suszone zioła i kwiaty – nie tylko dekorują całe mydełko, ale również działają leczniczo na skórę. Najczęściej wybiera się suszone płatki róży, lawendy oraz kwiatostany wrzosu.
  • Inne naturalne dodatki – do mydła możemy dodać przeróżne składniki, których używamy w kuchni. Mogą to być suszone plastry pomarańczy, cytryny, laski wanilii lub cynamonu, sól gruboziarnistą, mieloną kawę, mak, a także siemię lniane czy płatki owsiane. Z ich dodatkiem mydło będzie działać złuszczająco i peelingująco na naskórek. Niektóre z nich – np. cynamon lub kawa – ujędrnią skórę oraz wspomogą walkę z cellulitem.
Obraz
© Materiały prasowe

Szybki i łatwy przepis na domowe mydło

1. Rozpoczynamy od przygotowania bazy mydlanej. Gotowe kostki mydła (np. szarego) ścieramy na tarce lub siekamy nożem na mniejsze kawałki. W ten sam sposób porcjujemy masę glicerynową. Do stworzenia średniej wielkości kostki mydła będziemy potrzebować 15 dag.
2. Rozdrobnione mydło umieszczamy w żaroodpornej misce i podgrzewamy (w mikrofalówce lub kąpieli wodnej). Sprawdzamy drewnianą szpatułką (np. patyczkiem do lodów), czy masa całkowicie się rozpuściła. Dodajemy kroplę barwnika oraz olejku eterycznego i mieszamy. Aby uzyskać wielokolorowe mydełka, należy podzielić masę na kilka pojemniczków i barwić płyn osobno.
3. Do mydła dodajemy pozostałe składniki – suszone zioła, kwiaty, przyprawy. Delikatnie mieszamy całość.
4. Mydło przelewamy do prostokątnego pojemniczka bądź silikonowych foremek, jeśli chcemy podzielić masę na mniejsze części. Górę możemy dekoracyjnie wykończyć (np. suszonymi ziołami czy kwiatami) lub płatkami owsianymi bądź solą himalajską, dzięki którym mydło zyska właściwości peelingujące. Wierzch mydła warto również spryskać niewielką ilością alkoholu izopropylowego, dzięki któremu na powierzchni nie będą tworzyć się bąble powietrza.
5. Foremki z mydłem odstawiamy w chłodne miejsce i pozostawiamy do zastygnięcia. Aby przyspieszyć proces, można schłodzić je w lodówce. Po wyciągnięciu z foremki kostkę warto postawić w widocznym miejscu w łazience – przy wannie, zlewie czy prysznicu, koniecznie na odpowiedniej podstawce, aby nie uległa zamoczeniu.

Obraz
© Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)