Jak przetrwać upały? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów
Tegoroczne lato może dawać się we znaki nawet najbardziej zagorzałym miłośnikom gorących dni. Jak się ochłodzić, kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni? Z naszym poradnikiem żadne upały ci nie straszne. Poznaj skutecznie metody na przetrwanie upałów w mieście.
06.07.2021 14:04
Wydawałoby się, że gorące, słoneczne dni to spełnienie marzeń o idealnej, letniej pogodzie. Wysokie temperatury utrzymujące się przez długi czas mogą jednak skutecznie zmęczyć i osłabić organizm. W czasie upałów szybciej się męczymy, nasze serce pracuje na zdwojonych obrotach, a żar lejący się z nieba skutecznie zniechęca do produktywnej pracy i jakichkolwiek aktywności na zewnątrz.
Narzekając na uciążliwe upały, często słyszymy w odpowiedzi: "jest lato, to musi być gorąco". Cóż, nie do końca. Jeszcze do niedawna tak wysokie temperatury były w Polsce prawdziwą rzadkością. Nie da się zaprzeczyć, że afrykańskie upały nawiedzające kraje leżące w strefie umiarkowanej to skutek postępujących zmian klimatycznych. Niestety, wszystko wskazuje na to, że z roku na rok ten pogodowy trend będzie się zwiększał, dlatego musimy zacząć przyzwyczajać się do funkcjonowania w wysokich temperaturach. Nie jest to łatwe, szczególnie dla osób, które cierpią na dolegliwości sercowo – naczyniowe i problemy z układem oddechowym. Gorące dni dają się we znaki także seniorom, kobietom w ciąży i dzieciom. Jak przetrwać letnie miesiące i zadbać o zdrowie w trakcie upalnych dni? Zastosuj nasze wskazówki!
Pij dużo wody
W gorące dni nasz organizm potrzebuje jeszcze więcej nawodnienia. W tym okresie lekarze zalecają zwiększenie ilości wypijanych płynów nawet o 1 litr. Normą dla dorosłego człowieka powinny być 3 litry napojów w ciągu doby. Oczywiście, równie istotne jest także to, co pijemy. Słodkie, gazowane napoje oraz wszelkie energetyki nie tylko nie ugaszą pragnienia, ale mogą jeszcze bardziej odwodnić organizm, a do tego dostarczą nam wielu zbędnych kalorii. Najbardziej polecana w upały jest woda – nie powinna być jednak lodowata. Najlepiej, żeby miała temperaturę nieco niższą, niż pokojowa.
Wodę należy pić małymi porcjami w równych odstępach, dzięki czemu zadbamy o odpowiednią równowagę przez cały dzień. Warto sięgać po płyny nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że nie jesteśmy spragnieni. Uczucie suchości w ustach, ból i zawroty głowy to sygnał, że organizm jest bardzo odwodniony. Pij wodę regularnie, żeby nie dopuścić do tego niebezpiecznego stanu.
Unikaj słońca w samo południe
O godz. 12:00 słońce znajduje się najwyżej i świeci z największą intensywnością. Przebywanie na otwartej, niezacienionej przestrzeni jest o tej porze szczególnie niebezpieczne. Odwodnienie, przegrzanie, udar słoneczny, utrata przytomności – to tylko niektóre z wielu groźnych konsekwencji przebywania na słońcu w samo południe. Jeżeli możesz, spędzaj ten czas w cieniu, a najlepiej nie wychodź z mieszkania. Aktywność fizyczna, spacery, zakupy – każdą z tych czynności najlepiej wykonywać wczesnym rankiem albo wieczorem, kiedy słońce nie świeci już tak mocno, a temperatura jest znacznie niższa.
Zwróć uwagę na to, co jesz
Upały nie zachęcają do ciężkich, obfitych posiłków. Często w gorące dni nasz apetyt znacząco spada i w ogóle nie mamy ochoty na jedzenie. Mimo wszystko nawet podczas wysokich temperatur należy dbać o regularną, urozmaiconą dietę i jeść 5 – 6 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Warto wiedzieć, że niektóre produkty mogą sprzyjać ochłodzeniu organizmu, a inne z kolei niepotrzebnie spotęgują uczucie gorąca. Jakie dania najlepiej spożywać w upalne miesiące? Najlepiej lekkostrawne i nietłuste. Polecane są lekkie posiłki na bazie ryb i drobiu, sałatki owocowe i warzywne, zupy oraz chłodniki. Latem warto jeść mniej i częściej, warto ograniczyć objętość porcji, gdyż przejedzony organizm dodatkowo się męczy i przegrzewa.
Latem unikajmy też rozgrzewających dań z dodatkiem imbiru, chili i innych pikantnych przypraw, które zamiast przynieść ukojenie, jeszcze dodatkowo spotęgują uczucie gorąca.
Noś lekkie ubrania i zakrywaj głowę
Latem ubrania powinny być lekkie i przewiewne. W upały skóra najlepiej czuje się w naturalnych, cienkich tkaninach, jak np.: len, bawełna lub jedwab. Godne polecenia są także ubrania uszyte z coraz popularniejszych włókien sztucznych, pozyskiwanych w wyniku chemicznej obróbki celulozy drzewnej. Do takich lekkich i przyjaznych skórze tkanin zaliczamy przede wszystkim wiskozę, lyocell i modal. Sukienki, szorty i koszule wyprodukowane z tych materiałów to świetny strój na gorące dni. Warto także zwracać uwagę na kolor ubrań, które nosimy latem. Czerń i inne ciemne barwy przyciągają promienie słoneczne i sprawiają, że ciało zaczyna się szybciej pocić i przegrzewać. Znacznie lepszym wyborem jest biel, beż, jasna szarość oraz wszelkie pastelowe odcienie. Pamiętaj też, żeby zakrywać głowę podczas przebywania na słońcu. Słomkowy kapelusz, czapka z daszkiem lub chustka skutecznie ochronią cię przed niebezpiecznymi skutkami przegrzania i udarem.
Zamień swoje mieszkanie w strefę przyjemnego chłodu
Czy da się przetrwać upały w mieszkaniu bez klimatyzacji? Oczywiście! Istnieje wiele prostych, sprawdzonych trików, które sprawią, że twój dom stanie się przyjemną, chłodną przestrzenią do życia. W gorące dni jesteśmy spragnieni powiewu chłodnego powietrza, ale otwieranie okien – szczególnie tych mocno nasłonecznionych – może dać zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego. Zdecydowanie lepszym sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczeniu jest elektryczny wiatrak, który emituje przyjemny chłód. Jeszcze lepsze rezultaty daje przenośny klimatyzator. Urządzenie nie wymaga montażu – wystarczy je postawić w wybranym miejscu i cieszyć się chłodnym powietrzem.
W czasie upałów warto zasłonić okna żaluzjami, roletami albo zasłonami z naturalnych tkanin. Ważne, żeby miały jasne kolory, jak np. beż, biel, czy odcienie pastelowe, które odbijają promienie słoneczne. Mało kto wie, że rośliny mają ogromny wpływ na temperaturę w pomieszczeniach. Zieleń w doniczkach reguluje temperaturę pochłaniając energię słonecznej i produkując tlen. Wytwarzają także wilgoć, która także daje przyjemne uczucie chłodu w mieszkaniu. Ten efekt można jeszcze wzmocnić, stawiając na podłodze miskę z zimną wodą. Podczas parowania, woda będzie skutecznie obniżać temperaturę powietrza w domu. Uczucie gorąca zminimalizuje także koc termiczny, który przyjemnie chłodzi i zapobiega przegrzaniu. Z takim ekwipunkiem bez trudu przetrwasz falę wakacyjnych upałów!