Jak przebiega proces wyceny nieruchomości?
Dom czy mieszkanie to miejsce, które jest dla nas najważniejsze. Stanowi symbol spokoju i bezpieczeństwa, o które trudno gdziekolwiek indziej. Nie bez przyczyny wszędzie jest dobrze, ale właśnie w domu najlepiej. Żeby mieć pewność, że nasz azyl jest odpowiednio chroniony, powinniśmy odpowiednio go ubezpieczyć. Na co należy się przygotować? Jak przebiega proces wyceny? Sprawdzamy!
05.02.2019 16:08
Dogłębna analiza
Ubezpieczenie domu to jeden z ważniejszych etapów dbania o naszą własność. Oprócz sprawdzania jego stanu technicznego i regularnych remontów i napraw, to właśnie wykup polisy stanowi jeden z najistotniejszych punktów. Bez niej nie ma poczucia bezpieczeństwa. A to przecież o nie w nieruchomości chodzi. Żeby wybrać idealne ubezpieczenie mieszkania, trzeba odpowiednio się do niego przygotować – sprawdzić różne oferty, przeanalizować umowy, warunki i propozycje. To szalenie istotny krok, który ma nam dać pewność, że – cokolwiek by się nie wydarzyło – my i nasza rodzina będziemy w stu procentach bezpieczni.
Trzy etapy
Bardzo ważnym etapem ubezpieczania nieruchomości jest wycena domu czy mieszkania, którą przeprowadza się przed ustalenie wysokości sumy polisy. Kwotę tę określa się na postawie faktycznej wartości budynku lub lokalu i jego wyposażenia. Dzięki solidnemu przeanalizowaniu poszczególnych elementów upewnimy się, że – w razie potrzeby – dostaniemy odszkodowanie w odpowiedniej, dopasowanej do naszych potrzeb wysokości, które umożliwi bezproblemowy powrót do stanu sprzed wypadku czy kradzieży.
Suma ubezpieczenia nieruchomości określana jest w trzech sferach. Należą do nich mury, stałe elementy wyposażenia oraz ruchomości. Musimy tutaj oszacować, ile warte są te kolejne obszary. Po pierwsze – sprawdzamy aktualną cenę np. mieszkania. Najlepiej kierować się tutaj wartością rynkową, czyli kwotą, za jaką sprzedawane są podobne nieruchomości, w podobnej lokalizacji, o zbliżonym metrażu i wieku. Przy okazji budynku jednorodzinnego bierzemy pod uwagę tzw. wartość nową, czyli koszty odbudowy z uwzględnieniem dotychczasowych technologii, standardów i materiałów.
Na następnym etapie należy ocenić, ile są warte stałe elementy wyposażenia domu (wszystko to, co jest zamontowane lub wbudowane na stałe, w sposób uniemożliwiający odłączenie bez użycia narzędzi) oraz, na koniec, przeanalizować ile kosztują wszystkie ruchomości, czyli sprzęty RTV i AGD, odzież, biżuteria, obrazy i inne ceny przedmioty, które potencjalny złodziej może wynieść z lokalu.
Wszystkie to obliczenia przeprowadzamy w jednym celu – żeby ustalić odpowiednią sumę polisy. Taką, która – w razie potrzeby – zapewni nam odszkodowanie wystarczające na naprawy, zakupy i przywrócenie lokalu do stanu sprzed wypadku lub kradzieży.