Trwa ładowanie...

Jak prać firanki? Niezawodne metody

Czyste okna bez upranych firanek są jak brudne, dlatego najlepiej połączyć obie czynności. Jak prać firanki, aby były jak najdłużej eleganckie i pachnące, a przy tym ich nie zniszczyć?

Share
Jak prać firanki? Niezawodne metodyŹródło: Shutterstock
d2u3y53

Czyste okna bez upranych firanek są jak brudne, dlatego najlepiej połączyć obie czynności. Jak prać firanki, aby były jak najdłużej eleganckie i pachnące, a przy tym ich nie zniszczyć?

Przed praniem firanek dobrze jest sprawdzić, z jakiej tkaniny są wykonane, a co za tym idzie: w jaki sposób można je czyścić. Niektórych nie należy moczyć, dla innych odpowiednie będzie tylko pranie ręczne. Jeśli masz w oknach kunsztownie wykonane przesłony, a metkę dawno usunąłeś, najlepiej będzie oddać firanki do pralni, gdzie zostaną profesjonalnie wyczyszczone.

Pranie firanek w pralce

Większość firan wymaga prania delikatnego, w niewysokiej temperaturze. Niektóre pralki mają specjalnie przeznaczony dla nich program. Jeśli twoja go nie posiada, wybierz ustawienia dla delikatnych tkanin i temperaturę 30 lub 40 stopni. W sklepach ze środkami czystości znajdziesz detergenty do prania firanek, ale równie dobrze możesz zastosować płyn do prania tkanin, ostatecznie sprawdzi się też delikatny proszek do białych ubrań, nie należy jednak aplikować zbyt dużo detergentu, gdyż struktura firanek powoduje silne pienienie w trakcie obracania bębna pralki.

Silnie zabrudzone przesłony można namoczyć w misce z płynem do prania. Firanki kuchenne, na których osiadł tłuszcz, dobrze jest najpierw włożyć do roztworu z płynem do mycia naczyń lub sodą oczyszczoną, a dopiero później uprać.

d2u3y53

Ręczne pranie firanek

Szczególnego podejścia wymagają firanki haftowane, wykonane z delikatnych włókien oraz te z długimi frędzlami. Zwłaszcza te ostatnie potrafią po praniu w pralce ulec całkowitemu zniekształceniu – wyciągają i rozkręcają się tworzące je nici. Dlatego lepiej jest namoczyć firanki w misce lub wannie (co znacznie ułatwia pracę), a następnie uprać je w płynie przeznaczonym do delikatnych tkanin. Staraj się ich nie pocierać, jedynie lekko ugniatać i wykonywać ruchy powodujące przepływanie wody z detergentem przez tkaninę. Firanki bogato zdobione lepiej jest prać oddzielnie, aby nie zaczepiały się o siebie i nie plątały.

Firanki bez zagnieceń

Aby wyjęte z pralki firanki nie były pogniecione, należy prać je w programie bez wirowania. Dzięki temu wyjmujesz je z kąpieli wodnej i od razu rozwieszasz do wyschnięcia. Lekko osuszone możesz rozwiesić już w miejscu docelowym, na karniszu, podkładając ręczniki zabezpieczające posadzkę przed zamoczeniem.

Im mniej sztuk włożysz do pralki, tym mniej pranie się wygniecie. Jeśli zamierzasz włączyć lekkie wirowanie, firanki dobrze jest wkładać do pralki złożone w kostkę lub dodatkowo w worku do prania. Jeśli go nie masz, użyj poszwy na poduszkę lub jasiek.

Jeśli mimo wszystkich zabiegów firanki są pogniecione, przyda się żelazko parowe. Możesz je stosować w pozycji pionowej, dlatego wystarczy naciągnąć lekko firankę i zbliżyć urządzenie do miejsc z zagnieceniami.

d2u3y53

Długotrwała świeżość firanek

Dla wzmocnienia i przedłużenia efektu świeżości warto do prania firanek dodać sodę oczyszczoną. Po zakończeniu prania dobrze jest je wypłukać w ulubionym płynie zmiękczającym. Jeśli prasujesz firanki - tradycyjnie lub parowo, możesz użyć zapachowej wody do żelazek. Perfumy wnikną głęboko we włókna i przesłony będą oddawał zapach we wnętrzu.

d2u3y53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u3y53
d2u3y53