WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Jak pozbyć się kreta bez rozlewu krwi. Polecamy niedrogie gadżety i specyfiki

Kopie tunele sięgające nawet 1 km długości, niszczy trawnik charakterystycznymi kopczykami ziemi i uszkadza korzenie roślin. Starannie pielęgnowane, nawożone i nawodnione podwórka to dla niego idealne lokum. Na szczęście można go przegnać w pokojowy sposób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jego obecność w ogrodzie może spowodować wiele szkód
Jego obecność w ogrodzie może spowodować wiele szkód (Fotolia, Fot: fotolia)
WP

Krety stanowią prawdziwą plagę domowych ogródków. Walka bez odpowiednich środków i planu wydaje się skazana na niepowodzenie. Z pomocą sprytnych specyfików i narzędzi zmusisz go do przeniesienia się na inne tereny. Pamiętaj, że kret jest pod częściową ochroną. Co to oznacza? Że na własnym podwórku możesz go przenosić i płoszyć. Poza nim nie można ingerować w jego życie.

Szkodnik czy sprzymierzeniec?

WP

Oczywiście kreta nie można nazwać szkodnikiem. Wbrew obiegowej opinii nie żywi się korzeniami roślin, ale wpływa na nie pośrednio. Rozciągające się pod powierzchnią ziemi tunele mogą uszkodzić nawet rozbudowane systemy korzeniowe i przez to sprawić, że krzew zacznie obumierać. Ponadto zwierzę żywi się dżdżownicami, przez co wpływa na stopień spulchnienia ziemi. Poza tym pozbywa się również ślimaków, pędraków i innych insektów, które mogą zaszkodzić zarówno ogródkowi, jak i uprawom. Kret może więc okazać się pożyteczny.

Pixabay.com
Podziel się

Co odstraszy kreta?

WP

By zrozumieć działanie urządzeń odstraszających krety, trzeba zrozumieć podstawy anatomii zwierzęcia. Krety mają bardzo słaby wzrok, są niemal ślepe, ich oczy mają wielkość około 1 mm i skryte są pod gęstym futrem. To sprawia, że zwierzę nauczyło się polegać na innych zmysłach, węchu, dotyku i słuchu. Odpowiednie bodźce sprawią, że podwórko, które wcześniej było wymarzonym miejscem do życia, stanie się na tyle nieatrakcyjne, że kret prędko je opuści.

Zapach

Krety mają bardzo wrażliwy węch, a w dodatku są bardzo higieniczne. Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem będzie więc spryskanie okolic kretowiska odpowiednim środkiem odstraszającym krety i nornice. W ten sposób okoliczne tereny staną się dla niego nieatrakcyjne i zwierzę opuści działkę. Należy pamiętać, aby proces powtarzać raz na jakiś czas, w przeciwnym razie problem będzie nawracał. Opryskany trawnik jest całkowicie bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

WP

Dźwięk i wibracje

Krety mają również wyjątkowo wrażliwy słuch. Sygnał dźwiękowy o określonej częstotliwości działa na nie odstraszająco. Dlatego w bezkrwawej walce z kretem warto wypróbować odstraszacze. Podczas zdobywania pożywienia krety opierają się również na zmyśle dotyku, który łatwo oszukać przy pomocy delikatnych wibracji. W obliczu problemów z poszukiwaniem pożywienia kret porzuci swoje dotychczasowe legowisko.

WP

Niewidoczna bariera

Jeśli zajmujesz się tworzeniem ogrodu od nowa i boisz się, że wkrótce znajdziesz ślady bytności kreta, możesz zakupić specjalną siatkę, którą rozłożysz na trawniku, a następnie wysiejesz na nią trawę. Zwierzę nie będzie w stanie przebić się przez zaporę, a co za tym idzie nie będzie tworzyć kopców.

Shutterstock.com
Podziel się
WP

Jeśli kreta nie da się wypłoszyć w żaden inny sposób, pozostaje jedynie złapanie go i przeniesienie na inny teren. Trzeba jednak uważać, zwierzę jest objęte częściową ochroną, dlatego nie wolno go przy tym zranić, a tym bardziej zabijać.

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP