Jak pozbyć się kamienia z czajnika. Kilka prostych sposobów
Kamień to zmora zarówno elektrycznych, jak i tradycyjnych czajników. Brzydki nalot osadzający się na ściankach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może również dostać się do pitych napojów. Jak się przed nim uchronić? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, choć wymaga pewnej wiedzy.
17.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 10:24
Twarda woda i kamień to zmora szczególnie czajników ze szklanymi elementami, na których każde zanieczyszczenie widać jak na dłoni. Na szczęście wystarczą proste sposoby na to, by pozbyć się brzydkiego osadu bez mozolnego szorowania.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia
Pomogą w tym profesjonalne dzbanki wyposażone w filtry. Nie tylko pozbędą się problemu twardej wody, ale również zatrzymają wszelkie składniki wpływające na negatywny smak kranówki. Takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie i proste w użyciu, wystarczy wlać wodę do dzbanka, a gdy ta przesączy się przez filtr, przelać ją do czajnika.
Koszt dzbanków i filtrów jest stosunkowo niewielki, trzeba mieć jednak na uwadze dostępność poszczególnych filtrów. Może bowiem się okazać, że po wykorzystaniu jednego wkładu, którego wydajność może wynosić około 500 litrów, będziesz mieć trudności z zakupem modelu, który będzie pasować do dzbanka.
Sposób na pozbycie się kamienia
Gdy jest już za późno na to, by zapobiec powstawaniu kamienia, trzeba sobie z nim poradzić w inny sposób. Najpopularniejszym i zarazem jednym z najtańszych będzie ocet. Wystarczy wlać do czajnika 1,5 szklanki octu i 1 szklankę wody, a następnie zagotować i odstawić czajnik aż woda całkowicie nie wystygnie. W ten sposób pozbędziesz się nawet uporczywego osadu. Pamiętaj jednak, że aby pozbyć się przykrego zapachu, musisz parokrotnie przegotować wodę, w przeciwnym wypadku w czajniku pozostanie przykry zapach octu.
Z pozbywaniem się kamienia dobrze radzi sobie również cytryna oraz kwasek cytrynowy. W przypadku soku należy wlać szklankę soku do czajnika i pozostawić na godzinę bez gotowania. Jeżeli planujesz użyć kwasku cytrynowego, przygotuj roztwór z jednej torebki kwasku i pół litra wody. Takie stężenie powinno sobie poradzić z uporczywymi śladami.
Soda na kamień
Okazuje się, że doskonałym materiałem do czyszczenia kamienia z czajnika jest również soda oczyszczona. Wystarczy wsypać dwie łyżki do czajnika i pozostawić na kilka chwil. Jeśli chcesz zwiększyć efekt czyszczący, możesz postawić na jeszcze jedno rozwiązanie – wymieszaj jedną lub dwie łyżeczki sody oczyszczonej z puszką coli i odrobiną wody i podgrzej. Taka mieszanka pozbędzie się kamienia w pół godziny.