Nowoczesny telewizor stał się standardowym wyposażeniem każdego salonu. Coraz częściej decydujemy się na powieszenie go na ścianie. Taka ekspozycja wygląda efektownie i ma wiele praktycznych zalet. Niestety jej największą wadą pozostaje odsłonięcie kabli zasilających i antenowych. Podpowiadamy, jak podwiesić telewizor na ścianie i skutecznie zamaskować okablowanie.
Nowoczesny telewizor stał się standardowym wyposażeniem każdego salonu. Coraz częściej decydujemy się na powieszenie go na ścianie. Taka ekspozycja wygląda efektownie i ma wiele praktycznych zalet. Niestety jej największą wadą pozostaje odsłonięcie kabli zasilających i antenowych. Podpowiadamy, jak podwiesić telewizor na ścianie i skutecznie zamaskować okablowanie.
W ofertach handlowych znajdziesz różne rodzaje wieszaków na telewizor. Największą popularnością cieszą się uchwyty naścienne, które możemy zamontować na dowolnie wybranej wysokości.
Uchwyt na telewizor bez regulacji - służy do mocowania telewizora w jednej płaszczyźnie. Przeważnie ma regulowany rozstaw otworów na śruby montażowe. Dzięki temu można go łatwo dobrać do rozmiaru telewizora. Największą zaletą uchwytów bez regulacji jest ich niewielki rozmiar. Uchwyt chowa się za telewizorem i jest całkowicie niewidoczny.
Uchwyt do TV z regulacją - umożliwia przesuwanie telewizora w poziomie oraz regulację jego kąta nachylenia. Dzięki temu możesz bez problemu zmienić położenie sprzętu. Jedyną wadą uchwytów z regulacją jest ich większy rozmiar. Rozbudowana regulacja jest bardziej widoczna i musi być dopasowana do specyfiki odbiornika. Głównym kryterium wyboru będzie tu waga telewizora oraz rozmiar ekranu. Przed zakupem uchwytu z regulacją warto zmierzyć rozstaw otworów na śruby montażowe i sprawdzić, czy pasują do mocowań w telewizorze.
Telewizor na ścianie
Montaż uchwytów pod telewizor jest bardzo prosty. Wystarczy wiertarka i poziomnica. Pozostałe elementy montażowe znajdują się już w opakowaniu od uchwytu. Podczas montażu stosuj się do instrukcji podanej przez producenta. Zwróć szczególną uwagę na wypoziomowanie lokalizacji otworów montażowych. To od nich zależy, czy telewizor będzie powieszony poprawnie.
Szukając uchwytów warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę i wygląd, ale również na jakość wykonania. Wadliwie wykonany uchwyt może spowodować uszkodzenie telewizora, jak również niebezpieczeństwo na przykład dla dzieci. Sprawdzone uchwyty znajdziesz *na przykład tu. *
Telewizor na ścianie
Jak schować kable od telewizora w ścianie nowego domu? Jednym z najefektywniejszych sposobów ich ukrycia jest wykonanie bruzdy w nieotynkowanej ścianie. Rozmiary bruzdy nie powinny przekraczać 10 cm szerokości i 9 cm głębokości. Długość kanału będzie uzależniona od specyfiki wnętrza. Wlot powinien znajdować się przy gniazdku elektrycznym lub antenowym. To w nim ukryte zostaną kable. Z kolei wylot najlepiej wykonać na wysokości 1/3 telewizora. Dzięki temu kable wychodzące ze ściany będzie można łatwo podpiąć. Przy okazji przemyśl też wykonanie kanałów na przewody głośnikowe.
Telewizor na ścianie
W wykutej bruździe układa się peszle lub tworzy specjalny kanał z rurek PCV. Warto je przytwierdzić do ściany za pomocą pianki montażowej. Rozmiary peszyli lub kanału dobieraj tak, by umożliwić sobie późniejsze wyjęcie kabli. Po ułożeniu i zamontowaniu wszystkich kanałów można rozpocząć tynkowanie ścian. Pamiętaj jedynie, że w miejscu bruzdy warto ułożyć siatkę z tworzywa sztucznego. Dzięki temu zabezpieczysz się przed powstawaniem ewentualnych pęknięć.
Powyższą metodę ukrywania kabli warto stosować jedynie na nieotynkowanych ścianach. Wykonywanie bruzdy w istniejącym tynku jest znacznie bardziej kłopotliwe. Problem pojawi się podczas ponownego tynkowania bruzdy. Nawet niewielkie ślady połączeń starego i nowego tynku mogą być bardzo widoczne. Dodatkową niedogodnością będzie konieczność odmalowania całej ściany.
Telewizor na ścianie
Jak zamaskować kable od telewizora w ścianie gotowej? Ich ukrycie na otynkowanej i pomalowanej ścianie nie jest szczególnie trudne. Nie trzeba wykonywać żadnych mokrych prac ani wykuwać nowych bruzd. Znacznie łatwiejszym sposobem będzie montaż maskownicy. Nowoczesne listwy maskujące w niczym nie przypominają tradycyjnych, białych korytek o wątpliwych walorach estetycznych. W ofertach handlowych znajdziesz wiele eleganckich maskownic, które można dopasować zarówno pod kątem kolorystycznym, jak i rozmiarowym.
Telewizor na ścianie
Innym prostym sposobem na zamaskowanie kabli jest zakup szafki z listwą maskującą. Tego typu produkty mają już wbudowane uchwyty na telewizor. W ofertach handlowych znajdziesz zarówno szafki wolnostojące, jak i produkty, które wymagają przytwierdzenia do ściany. Wszystkie mają dodatkowe, dekoracyjne półki oraz maskownicę, która dochodzi do samej podłogi. Na dodatkowych półkach można umieścić dekoder, nagrywarkę, głośniki i inne sprzęty. Możliwości zagospodarowania przestrzeni zależą wyłącznie od twoich upodobań oraz wyobraźni. Sprawdzone systemy maskowania kabli przy telewizorze znajdziesz na przykład tutaj.
Telewizor na ścianie
Są też inne pomysły na to, jak ukryć kable od telewizora. Można to zrobić poprzez zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych. To kolejna dość prosta i skuteczna metoda na zamaskowanie nieestetycznego okablowania. Wygląd zabudowy może być dowolny. Warto najpierw naszkicować wstępny projekt, ustalić przebieg kabli, lokalizację ewentualnych wnęk i półek. Dzięki temu będziesz w stanie obliczyć ilość potrzebnych płyt g-k oraz profili.
Telewizor na ścianie
Profile wycina się według długości dostosowanych do projektu zabudowy. Na początek montuje się je do ściany na klej. Dopiero w drugiej kolejności stosuje się wkręty (ich rodzaj zależy od specyfiki ściany). Po zamontowaniu wszystkich profili przykręca się do nich dodatkowe, prostopadłe elementy, na których zostanie zamontowany drugi ruszt. Kolejne profile przytwierdza się do poprzednich za pomocą blachowkrętów. Na przygotowanej konstrukcji montuje się docięte płyty gipsowo-kartonowe.
Telewizor na ścianie
Po zamontowaniu profili i płyt przychodzi czas na prace końcowe. Zabudowa powinna być zaciągnięta masą szpachlową z zatopioną siatką. Zwróć szczególną uwagę na dokładność podczas tego etapu prac - nierówności w masie szpachlowej będą wyglądały nieestetycznie. Po wyschnięciu zabudowy konieczne jest jej dotarcie drobnoziarnistym papierem ściernym. W ostatnim etapie prac wykańczamy nową zabudowę i montujemy ewentualne blaty półek. Zabudowa może być zwyczajnie pomalowana, pokryta tynkiem dekoracyjnym lub efektowną okładziną ścienną. Wybór sposobu wykończenia zależy wyłącznie od twojej inwencji.