Jak powiększyć przestrzeń w mieszkaniu?
Pakiet praktycznych wskazówek, tricków i podpowiedzi
Jak zwykle decydują detale. W znacznej mierze to od szczegółów zależy, czy mieszkanie/dom "ma czym oddychać". Aby optymalnie wykorzystać każdy m2 przestrzeni lub optycznie ją powiększyć można skorzystać z kilku prostych sztuczek w dziedzinie wystroju i aranżacji. Warto podkreślić, że większość z nich można zrealizować na własną rękę wcielając się w dekoratora wnętrz. Warto jednak rozważyć możliwość skorzystania z usług eksperta, który profesjonalnie "oczyści" przestrzeń ze zbędnych elementów oraz tchnie we wnętrza więcej powietrza - wybór należy do Ciebie.
25.06.2013 12:28
Optyczne powiększanie wnętrz
Jasne kolory
Prosta prawidłowość - ciemne kolory optycznie zmniejszają przestrzeń, a jasne ją powiększają. Barwy kremowe, pastelowe i błękitne dobrze odbijają światło, tworząc złudzenie, że pomieszczenie jest bardziej przestronne. Dodatkową korzyścią jest fakt, że przestrzeń "w opakowaniu" jasnych odcieni działa pozytywnie na domowników oraz tworzy gościnną atmosferę.
Listwy podłogowe
Pamiętaj, aby nigdy nie wybierać listew w odcieniu podłogi. Warto natomiast zdecydować się na listwy przypodłogowe w kolorze ścian (lub jaśniejszym), dzięki czemu powstanie efekt głębi optycznie powiększającej przestrzeń.
Światło dzienne/sztuczne oświetlenie
Odpowiednio oświetlone wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Należy zadbać o to, aby do pomieszczenia wpuścić jak najwięcej światła dziennego. Jeśli to niemożliwe, trzeba zaaranżować odpowiednie oświetlenie ogólne oraz punktowe - skoncentrowane na konkretnej strefie wnętrza.
Lustra i odblaskowe fronty
Dodają przestrzeni i głębi oraz optycznie wydłużają pomieszczenie. Lustra trzeba wieszać w sposób rozsądny, to znaczy wybierając konkretny punkt, w którym znajdzie się lustrzane odbicie. Odbijają one światło, więc pomieszczenie wyda się większe zarówno w dzień, jak i po zmroku (sztuczne światło). Lustra warto zastosować, np. w kuchni - pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami, a w innych pomieszczeniach, jeśli to możliwe, duże tafle - od sufitu - do podłogi. Warto zainwestować także w meble o nowoczesnych - połyskujących lub lustrzanych frontach, które nadają wnętrzom lekkości.
Brak nadproży nad drzwiami
Aby optycznie powiększyć przestrzeń można pomyśleć o małym remoncie i pozbyciu się nadproży nad drzwiami wewnętrznymi. Oprócz oryginalnej stylistyki wnętrza wydadzą się dłuższe i wyższe. Aby nie popsuć efektu należy zainwestować w drzwi, które swym designem nie będą przytłaczać pomieszczenia.
Wybór i ustawienie mebli
Warto zainwestować w meble, które mogą spełniać kilka różnych funkcji (np. rozkładany stół lub komodę, którą można wykorzystać jako stolik do kawy) - dzięki temu unikniemy zbędnych wydatków oraz zaoszczędzimy cenną przestrzeń.
Największe i najbardziej masywne meble należy ustawiać prostopadle do najdłuższych ścian, w ten sposób, aby nigdy nie blokowały przejścia. Kolorystyka także ma znaczenie. Wybierając meble (np. szafy) w kolorze ścian zyskujemy efekt "rozmycia" się jej gabarytów.
Nie zagracaj
Aby dać wnętrzom "odetchnąć" należy pozbyć się zbędnych mebli (zamienić na bardziej funkcjonalne/mniejsze/o lżejszej konstrukcji) oraz nadmiaru plakatów, bibelotów i obrazów, ponieważ "przeciążone" ściany optycznie zmniejszają pomieszczenia. Należy ponadto odsłonić podłogę i zrezygnować z dywanów przykrywających całą jej powierzchnię.
Uzyskanie efektu większej przestrzeni zależy od wykorzystania jak największej ilości tricków. Wskazówki na pewno przełożą się na wyższy komfort domowników oraz bardziej przestronne wnętrza.
A zatem - do dzieła!