Jak powiększyć mały balkon? Triki, które zawsze działają
03.07.2018 12:12, aktual.: 03.07.2018 14:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Posiadacze małych balkonów wcale nie muszą załamywać rąk. Jest kilka rozwiązań, by wyglądał pięknie i dawał wrażenie większej przestrzeni. Wystarczy tylko poświęcić chwilę na odpowiednie urządzenie, a w letnie dni będziemy mogli zrelaksować się na praktycznie zagospodarowanym balkonie.
Powiększyć mały balkon jest trudno, ale można sprawić, że niektóre meble będą pełniły kilka funkcji, a pewne triki sprawią, że będzie wydawał się większy. Z powodzeniem można tam stworzyć zielony i przytulny zakątek.
Jasna podłoga
Przede wszystkim zacznijmy od kolorów. Podłoga na małym balkonie powinna być raczej jasna, bo to optycznie powiększy miejsce. Złożona z płytek, które mogą być ozdobione naprawdę niewielkim wzorem lub ułożona w paski. Dodatkowo jasne barwy odbijają światło. Pamiętajmy jednak, że biała podłoga nie jest przeznaczona na balkon czy taras, bo widać na niej najmniejszy brud.
Najładniej wygląda podłoga drewniana. Jednak nie jest funkcjonalna w przypadku balkonów niezadaszonych lub nieobudowanych z każdej strony. Rozwiązaniem może być położenie np. deski kompozytowej albo sztucznej trawy, które najlepiej ściągnąć przed zimą.
Wiele funkcji jednego mebla
Najlepiej jakby meble na małym balkonie pełniły kilka funkcji. Mogą być składane, zaczepiane do balustrady lub sztaplowane (czyli wkładane jedne w drugie). W przypadku małego balkonu trzeba pamiętać o jego optycznym powiększeniu, a nie zmniejszaniu. Wybierajmy więc meble o lekkiej konstrukcji i o prostych formach.
Wielofunkcyjność niektórych mebli będzie na pewno dużym atutem takiego balkonu. Jeśli zamierzamy przechowywać na nim różne akcesoria i narzędzia, warto pomyśleć o skrzyni, która pełni funkcję siedziska. Zastąpi krzesła lub ławkę, a w środku będzie miejsce na konewkę, sekator i inne potrzebne akcesoria do pielęgnacji roślin.
Balustrada niejedno ma imię
Balkonowa balustrada to nie tylko zabezpieczenie czy miejsce na zawieszenie skrzynek z kwiatami, ale może być właśnie miejscem do zaczepienia np. stolika czy składanego parasola. Oprócz tego balustrada może też pełnić funkcję osłony. Mata z trzciny, bambusa czy wikliny lub mata tekstylna stanowią dobrą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przed wścibskim okiem sąsiadów. Na pewno będzie też ozdobą balkonu.
Ochrona przed słońcem
Jeżeli słońce nie daje spokoju i świeci uparcie podczas relaksu na balkonie lub podczas małych prac pielęgnacyjnych wśród roślin, to okulary przeciwsłoneczne nie są jedynym wyjściem. Możemy zainwestować w markizę, która jest kosztowniejszym rozwiązaniem niż np. parasol. Ten umieszczamy za pomocą uchwytu imadłowego, a jego łamany wysięgnik osłoni miejsce, na którym nam zależy. Jeszcze inną opcją jest tzw. żagiel cieniujący. Montujemy go prościej, a ocieni większą powierzchnię. Jest dobrym rozwiązaniem właśnie dla małych balkonów, bo nie zajmuje miejsca w ten sposób jak parasol.
Mały balkon można bez problemu urządzić, zyskując trochę miejsca i optycznie go powiększając. Wystarczy korzystać z wiedzy o kolorach czy fakturach oraz poszukać mebli wielofunkcyjnych.