Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
storczyki pielęgnacja
Materiał partnera
22-05-2020 12:30

Jak pielęgnować storczyki? Oto najważniejsze zasady

Storczyki to jedne z piękniejszych kwitnących roślin domowych, które zachwycają kolorowymi pąkami kwiatów − od białych, beżowych i żółtych po niebieskie czy różnokolorowe z ciekawymi plamkami na płatkach. Aby popularne phalaenopsisy odwdzięczyły się bogatym i długim kwitnieniem, musimy odpowiednio o nie dbać. O najważniejszych zasadach pielęgnacyjnych storczyków, a także o najczęściej popełnianych błędach przeczytasz w poniższym poradniku.

Homebook.pl
Jak pielęgnować storczyki? Oto najważniejsze zasadyŹródło: Materiały prasowe
d1rog52
d1rog52

Storczyki, czyli kwitnąca roślina na parapet i nie tylko

Długie zielone liście, uginająca się od kwitnących pąków łodyga oraz rozłożyste kwiaty zdobiące nasze parapety i wnętrza − w takiej postaci najczęściej kupujemy storczyki, mając nadzieję, że roślina będzie się w ten sposób prezentować przez cały rok. Niestety, phalaenopsis w pewnym momencie traci kwiaty, a łodyga usycha, co oznacza, że storczyk zakończył kwitnienie. W tym czasie należy odpowiednio pielęgnować roślinę, która powinna ponownie wypuścić pęd z kwiatami. Nie powinniśmy jednak dbać o storczyki w ten sam sposób jak o inne domowe rośliny − zwykłe podlewanie doniczki może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jak wobec tego pielęgnować storczyki, aby doprowadzić do ponownego kwitnienia? Oto najważniejsze zasady dbania o storczyki.

Prawidłowe podlewanie kluczem do sukcesu

"Nagminnie popełnianym błędem w dbaniu o storczyki jest złe podlewanie, które prowadzi najczęściej do przelania i gnicia korzeni, co może mieć katastrofalne i nieodwracalne skutki dla rośliny" − tłumaczy Sandra Kotarska, specjalistka Homebook.pl − "Orchidee mają zupełnie inny system podlewania niż tradycyjne kwiaty doniczkowe. Roślina tak naprawdę sama da nam znać, że potrzebuje nawodnienia".

Jak wobec tego wygląda podlewanie storczyków? Jak ocenić, czy roślina ma dostateczną ilość wody w korzeniach? Co ile nawadniać orchidee? Odsyłamy do instrukcji, jak prawidłowo podlewać storczyki krok po kroku.

Dobre stanowisko dla storczyka

Orchidee do prawidłowego wzrostu potrzebują słońca, jednak w umiarkowanej ilości. Najlepsze dla storczyków będą wschodnie parapety, które słońce oświetla od rana do południa. Promienie słoneczne w optymalny sposób zasilą roślinę bez ryzyka poparzenia liści.

d1rog52

Co w przypadku zachodniej wystawy? Jeśli pomieszczenie jest długo i mocno nasłonecznione, warto na jakiś czas zasunąć rolety czy zasłony, aby ochronić storczyki przed poparzeniem. Jeśli liście rośliny stają się wiotkie i żółte z brązowymi plamami, to znak, że narażone są na zbyt dużą ekspozycję słońca. Z kolei ciemnozielona barwa liści to sygnał, że storczyk potrzebuje więcej światła.

Odżywianie storczyków

Nawozy to skuteczna i sprawdzona metoda, która zasila rośliny i pobudza je do wzrostu oraz kwitnienia. Storczyki również lubią odżywki, oczywiście, w prawidłowych ilościach. Najbardziej uniwersalnym nawozem jest biohumus, czyli mieszanka pochodząca z hodowli dżdżownic, która nadaje się do większości roślin domowych. Biohumus dodaje się w trakcie podlewania storczyków (tzw. kąpieli).

Drugą opcją jest zakup odżywki do storczyków w formie aplikatorów. Wystarczy odciąć końcówkę i umieścić nawóz w doniczce. Ekstrakt będzie stopniowo spływał do korzeni, stale odżywiając roślinę. Taki nawóz jest stosunkowo tani, wygodny w aplikacji oraz skuteczny, dzięki odpowiednio odmierzonej ilości nawozu na pojedynczą doniczkę.

Najczęstsze choroby phalaenopsisa

Storczyki − tak jak inne rośliny domowe − są narażone na działanie szkodników czy chorób. Orchidee są jednak odporne, silne oraz wykazują zdolność do samoregeneracji, jeśli odpowiednio szybko zareagujemy i zwalczymy infekcję u źródła.

d1rog52

Najczęściej spotykaną chorobą wśród orchidei jest gnicie korzeni, które prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. W tym przypadku przyczyną jest nieprawidłowe podlewanie rośliny skutkujące w nadmiernym przemoczeniu korzeni − to doskonałe warunki dla pleśniaków i grzybów.

Phalaenopsisy mogą atakować również szkodniki. Najczęściej spotyka się wełnowce oraz wciornastki. Te grupy pasożytów są dość łatwe do namierzenia − przy liściach i korzeniach zauważymy charakterystyczny biały nalot oraz nitki. Znacznie trudniejsze do wychwycenia są tarczniki, czyli niewielkie robaki o żółtym pancerzyku, które żerują na liściach i pędach rośliny, wysysając z niej soki. Zaatakowany przez nie storczyk szybko straci kwiaty oraz liście.

Jeśli zauważymy, że storczyk jest w gorszej kondycji, dokładnie sprawdźmy stan korzeni i liści. Zainfekowane korzenie należy szybko odciąć, a storczyka przemyć pod bieżącą wodą. Niewykluczone, że będziemy musieli odratować roślinę za pomocą specjalistycznych preparatów. Jeśli zareagujemy dość szybko, phalaenopsis powinien szybko się zregenerować i przygotować do okresu kwitnienia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Homebook.pl
d1rog52

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rog52