Jak pielęgnować skórzane meble wypoczynkowe?

Meble wypoczynkowe ze skóry naturalnej są wyjątkowo trwałe i mocne, choć bez odpowiedniej pielęgnacji mogą z czasem utracić swój urok. Sprawdź więc, jak je czyścić, żeby cieszyły oko domowników przez wiele lat.

Jak pielęgnować skórzane meble wypoczynkowe?
Źródło zdjęć: © Mebest

21.04.2016 12:55

Meble wypoczynkowe ze skóry naturalnej są wyjątkowo trwałe i mocne, choć bez odpowiedniej pielęgnacji mogą z czasem utracić swój urok. Sprawdź więc, jak je czyścić, żeby cieszyły oko domowników przez wiele lat.

Rozłożysta sofa, obszerny narożnik, mały chesterfield czy wygodny, rozkładany fotel – każdy z powyższych mebli wypoczynkowych zyska na ekskluzywności, jeżeli będzie wykonany ze skóry naturalnej. - Dziś najpopularniejszymi materiałami obiciowymi są skóry cielęce i bydlęce, choć nierzadko spotkać można także nubuk. To specjalnie szlifowana skóra cielęca o wyjątkowej, miękkiej fakturze. Wszystkie mają wspólny mianownik: luksus – mówi Marzena Zimniak z salonu meblowego Mebest.

Zapytaliśmy ekspertkę, jak pielęgnować meble wypoczynkowe obite skórą naturalną, by nie uszkodzić jej powierzchni. Oto porady:

1. Daleko od ciepła

Skóra naturalna źle znosi zbyt wysokie temperatury. Z tego powodu nie powinno się stawiać mebli wykonanych z tego materiału zbyt blisko kaloryferów. Ciepło z grzejników może bowiem wysuszyć skórę i tym samym doprowadzić do powstania nieestetycznych pęknięć.

Eksponując skórzane meble wypoczynkowe, warto unikać zbyt bliskiej odległości od okna. Promienie słoneczne nie tylko oddają zbyt dużo ciepła, ale dodatkowo mogą spowodować odbarwienia na materiale.

2. Zamiast detergentów – woda

Przy zakupie środka do czyszczenia warto zwrócić uwagę na jego skład, gdyż może zawierać niebezpieczne dla skóry rozpuszczalniki. Korzystaj tylko z preparatów przeznaczonych do tego rodzaju obicia. Zawierają one krem ochronny, który skutecznie zabezpiecza skórzaną powierzchnię przed zabrudzeniami oraz sprawia, że jest miękka i przyjemna w dotyku.

Jeżeli zabrudzenia są niewielkie lub na meblu znajduje się wyłącznie cienka warstwa kurzu, do pielęgnacji wykorzystaj miękką szmatkę zwilżoną niczym innym, jak tylko wodą.

Pamiętaj, aby odkurzając skórę, nie używać zbyt dużo siły. Mocne wcieranie i tarcie jedynie szkodzi temu materiałowi.

3. Kup renowator

Warto zawczasu zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty do czyszczenia i konserwacji skóry oraz jej impregnacji, które stosuje się średnio raz na kwartał (np. renomowanej marki Comodo). W recepturze takich środków znajdziesz m.in. wodę, naturalne i sztuczne woski oraz substancje konserwujące. Takie produkty nawilżą skórę, utrzymując jej elastyczność oraz miękkość. Co więcej, ochronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. zmianą temperatury, wilgocią oraz solą (zawartą np. w pocie ludzkim), które powodują wysychanie, a w efekcie – twardnienie i pękanie skóry.

Co jeszcze? Raz w miesiącu natrzyj meble specjalnym renowatorem, który zabezpieczy materiał przed skutkami upływu czasu. Takie środki dostępne są w specjalistycznych sklepach, kupić je można najczęściej w dwóch wariantach – do skóry jasnej i ciemnej.

Dodatkowo, nie częściej niż 2-3 razy w roku, zastosuj wosk pszczeli. Nanieś jego cienką warstwę na materiał, odczekaj kilka godzin, a następnie wypoleruj wełnianą szmatką. Zamiast wosku możesz wykorzystać również oliwkę dziecięcą - oba te środki skutecznie nawilżą skórę i zapobiegną jej wyschnięciu.

Właściciele zwierząt domowych powinni zastanowić się nad zakupem specjalnych pokrowców na meble wypoczynkowe. Nawet jeżeli pies czy kot wskoczą na kanapę, dodatkowy materiał ochroni skórę przed ewentualnym podrapaniem.

- Dbając o meble skórzane i poddając je regularnym zabiegom pielęgnacyjnym, zyskamy gwarancję pięknego wyglądu na wiele lat. Warto, szczególnie że design tego typu mebli jest ponadczasowy, a sama pielęgnacja nie jest ani czasochłonna, ani kosztowna, ani wymagająca – podsumowuje Marzena Zimniak z salonu meblowego Mebest.

- Skórzane meble wypoczynkowe należy poddawać regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Pozwoli to zachować im piękny wygląd przez wiele nadchodzących lat – podsumowuje Marzena Zimniak z salonu meblowego Mebest.

Artykuł powstał przy współpracy z Mebest.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)