Jak oszczędzać pieniądze? Ratujemy domowy budżet
Najnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość, jak oszczędzać pieniądze, niż kilka lat temu, rzadko jednak odkładają z wyprzedzeniem. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3% z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Eksperci podpowiadają, jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem.
29.11.2013 11:58
Najnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość, jak oszczędzać pieniądze, niż kilka lat temu, rzadko jednak odkładają z wyprzedzeniem. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3% z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Eksperci podpowiadają, jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem.
Po pierwsze: płynność finansowa
Jednym z głównych powodów, dla których warto oszczędzać, jest stabilność budżetu domowego. Nasze finanse nieustająco są narażone na niespodziewane wydatki, które mogą być spowodowane utratą pracy, chorobą bądź stratą majątku. W takich sytuacjach posiadanie „poduszki finansowej” w postaci oszczędności daje poczucie bezpieczeństwa. Nadwyżki są niezbędne szczególnie w okresie kryzysu gospodarczego, gdy wiele osób obawia się o stabilność zatrudnienia. Potwierdzają to dane z raportu „Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków” przygotowanego przez Expander Advisors, Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Dom Kredytowy Notus. Wynika z niego, że Polacy coraz częściej odkładają pieniądze bez określania ich przeznaczenia. Celem samym w sobie jest oszczędzanie na czarną godzinę, a tym samym ochrona przed niestabilną sytuacją gospodarczą oraz kłopotami na rynku pracy.
Po drugie: własne mieszkanie
Głównym celem oszczędności Polaków są zazwyczaj wydatki mieszkaniowe związane z zakupem mieszkania bądź remontem. Według raportu aż 34,7% respondentów odkłada pieniądze z takim przeznaczeniem. Zgromadzony kapitał może posłużyć w całości na zakup mieszkania lub na sfinansowanie wkładu własnego. Warto oszczędzać na ten cel, ponieważ zakup nieruchomości za gotówkę może być atrakcyjnym sposobem na ulokowanie kapitału w obliczu nisko oprocentowanych lokat. Odkładanie środków na wkład własny pozwoli zaś uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach. Warto zaznaczyć, że w perspektywie zbliżających się zmian związanych z Rekomendacją S, mających wejść w życie od przyszłego roku, posiadanie wkładu własnego będzie jednym z wymogów otrzymania kredytu hipotecznego. Ubiegać się o niego będą mogły jedynie osoby, które mają minimum 5 proc. wartości nieruchomości.
Po trzecie: emerytura
Kolejnym istotnym przeznaczeniem dla oszczędności jest zabezpieczenie przyszłości. Badania pokazują jednak, że Polacy nie mają tendencji do myślenia perspektywicznego i odkładania pieniędzy na starość. Tylko 4,3% respondentów przyznało, że oszczędza na emeryturę. Jest to tym bardziej niepokojące, że
w świetle ostatnich zmian w systemie emerytalnym przyszłe świadczenia będą zdecydowanie za małe, żeby zapewnić bezpieczną starość. Tymczasem regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot może znacząco powiększyć emeryturę. Im wcześniej zaczniemy odkładać środki na ten cel, tym większą kwotę zbierzemy, przy jednocześnie mniejszych wyrzeczeniach. Oszczędzanie możemy rozpocząć np. od 100 PLN miesięcznie.
Wśród rozwiązań dostępnych na rynku są produkty dedykowane oszczędzaniu na emeryturę, takie jak Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czy Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), które pozwalają systematycznie odkładać pieniądze, a składki odpisać od podatku.
Po czwarte: wydatki na święta
Dobrym pomysłem jest także wcześniejsze odłożenie pieniędzy na okoliczności wymagające zwiększenia wydatków, takich jak Święta Bożego Narodzenia, rozpoczęcie roku szkolnego czy komunia. Z raportu Expander Advisors wynika, że bieżąca konsumpcja to, po wydatkach mieszkaniowych, najczęstszy cel oszczędzania Polaków. Wiele rodzin ma w okresie świąt kłopot z niedoborem gotówki na zakup świątecznych prezentów i zorganizowanie uroczystości. W takich sytuacjach często zadłużają się, biorąc wysoko oprocentowane pożyczki, tzw. chwilówki lub kredyty, których spłacanie dodatkowo obciąża domowy budżet. Warto więc wcześniej pomyśleć o odłożeniu środków, które w odpowiednim momencie będą mogły zostać wykorzystane.
Po piąte: wakacje
Sfinansowanie urlopu to kolejny punkt na liście powodów, dla których warto oszczędzać. Wyjazd
w wymarzone miejsce wiąże się zazwyczaj z dużymi nakładami finansowymi. Wcześniejsze odkładanie pieniędzy na ten cel pozwoli więc na zrealizowanie upragnionej podróży. Oczywiście można również skorzystać w tym celu z kredytu, ale należy pamiętać, że im większa kwota pożyczki, tym większe obciążenie miesięczne dla domowego budżetu. Warto mieć więc odłożone wcześniej środki, które pozwolą obejść się bez kredytu lub zaciągnąć go na mniejszą kwotę i na dogodniejszych warunkach.