Trwa ładowanie...

Jak optymalnie ustawić pralkę w małej łazience?

W niedużym mieszkaniu zmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów to nie lada wyzwanie. Projektanci prześcigają się jednak w pomysłowych aranżacjach, dzięki którym spore urządzenia, takie jak pralka, stają się harmonijnym elementem wystroju, nie tracąc przy tym funkcjonalności.

Jak optymalnie ustawić pralkę w małej łazience?Źródło: Shutterstock
dyi0gvw
dyi0gvw

W niedużym mieszkaniu zmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów to nie lada wyzwanie. Projektanci prześcigają się jednak w pomysłowych aranżacjach, dzięki którym spore urządzenia, takie jak pralka, stają się harmonijnym elementem wystroju, nie tracąc przy tym funkcjonalności.

Umieszczenie pralki w łazience to wygodne rozwiązanie - nie tylko ze względu na dostępność niezbędnych mediów. Tu też najłatwiej jest gromadzić bieliznę, środki do prania, włączać pranie i je suszyć. Zamknięcie łazienki do pewnego stopnia wycisza też odgłosy pracy urządzenia. Skromna powierzchnia mieszkania sprawia nierzadko, że decydujemy się umieścić pralkę w kuchni, co jednak nie jest szczególnie komfortową opcją. Poznaj sposoby na ergonomiczne zagospodarowanie pralki w małej łazience.

Mała pralka do małej łazienki

Dzięki niedużym modelom pralek można dziś wybrać sprzęt, który doskonale wpasuje się w przestrzeń „szczupłej” łazienki. Najwęższe pralki to te, które liczą zaledwie 49,5 cm, najpłytsze mają już 40 cm. Wystarczy kupić płytki model, aby powiększyć przestrzeń na środku pomieszczenia. Jeżeli wybierzesz wąską pralkę, zmieścisz ją np. we wnęce łazienkowej. Do bardzo wąskiej wnęki można wstawić pralkę ładowaną od góry. Takie modele są węższe od tradycyjnych, muszą jednak mieć pozostawiony swobodny dostęp do pokrywy. W ofercie producentów AGD znajdziemy pralki ładowane od góry o szerokości zaledwie 40 cm. Głębokość takich urządzeń to min. 55 cm.

Wnęka i obudowa

We wnęce łazienkowej bez trudu zmieścisz pralkę, a nawet sprytnie ukryjesz ją za zabudową. Dobrym pomysłem będzie wykonanie szafek na wymiar – ich fronty zasłonią sprzęt. Pamiętaj jednak, żeby otwierać je na czas pracy urządzenia, ze względu na potrzebę wentylacji. Pralkę można umieścić za tradycyjnymi drzwiczkami meblowymi w formie skrzydeł na zawiasach lub zsuwanych z góry rolet o drewnianych lamelach.

Jeśli łazienka jest pozbawiona wnęki, warto wykonać pełną zabudowę sprzętu. Estetycznie zamaskowana pralka będzie też pełnić funkcję półki lub blatu. Tego typu obudowa również wymaga odpowiedniej wentylacji, w korpusie szafki wymagane są więc otwory zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.

dyi0gvw

Zabudowa słupkowa

Wykonując obudowę lub zagospodarowując wnękę, dobrze jest maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Służy do tego zabudowa słupkowa, w której sprzęty sytuuje się jedne nad drugimi, czyli w pionie. Pralka może być wówczas ustawiona na posadzce, nad nią zaś przyda się osobna półka na detergenty i kolejne na ręczniki czy kosz na bieliznę. Ciekawym rozwiązaniem jest też umieszczenie pralki na podeście, pod którym wykonuje się szufladę na brudną odzież czy proszek i płyny do prania. Wyżej ustawiona pralka wyeliminuje konieczność schylania się, do tego szybciej ją wypoziomujesz. Pamiętajmy jednak, że podest musi być stabilny i wytrzymały.

Przedłużony blat

W niedużej łazience pralkę warto też umieścić pod przedłużonym blatem pełniącym funkcję półki. Urządzenie ustaw nieopodal umywalki. Wpuszczona w blat będzie wyglądała elegancko. Tak ustawioną pralkę można też ukryć za drzwiczkami. Jeśli całą przestrzeń pod blatem zabudujesz szufladami i szafkami, będzie ona sprawiała wrażenie praktycznej komody. Tu również konieczne będzie wykonanie otworów wentylacyjnych. Dobrym pomysłem są też drzwiczki ażurowe, choćby żaluzjowe lub z gustowną perforacją.

dyi0gvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyi0gvw