Trwa ładowanie...
d2ut3qs

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?
(Salony Agata)
d2ut3qs

Aranżacja małych wnętrz – po pierwsze gra barw
Aranżacja wnętrz o niewielkich rozmiarach jest wyzwaniem, które warto podjąć, bowiem dobrze przeprowadzona może dać zaskakująco pozytywne efekty. Ogromnie istotną kwestią jest kolor – zarówno ścian, mebli jak i dodatków. Im jaśniej, tym bardziej przejrzyście. Jest to wyjątkowo ważne szczególnie w przypadku tych pomieszczeń, które mają ograniczony dostęp do światła dziennego. Oczywiście nie chodzi o to, aby cały pokój urządzić na biało. Specjaliści od aranżacji wnętrz zalecają jednak urządzenie wnętrza z przewagą jasnej kolorystyki – pastelowe czy perłowe popiele i beże świetnie sprawdzą się na ścianach i optycznie powiększą wnętrze.

(fot. Salony Agata)

Koniecznie należy unikać ciemnych barw, które optycznie pomniejszają. W małych pomieszczeniach niewskazane jest też mieszanie wielu kolorów i używanie bardzo wzorzystych tapet, bowiem wprowadzają one poczucie chaosu i bałaganu. Meble nie muszą „wtapiać się” w ścianę, warto zastosować kontrast, ale również nie należy sięgać po bardzo ciemne kolory, które sprawiają, że meble stają się wizualnie ciężkie i toporne. Naturalnie nie trzeba dodawać, że zbyt duża ilość mebli w małym pomieszczeniu nie jest dobrym pomysłem.
Aranżacje małych mieszkań – TAK dla dodatków, ale…
Nawet najbardziej minimalistyczna aranżacja wnętrz nie wyklucza całkowicie dodatków. W końcu to one nadają pomieszczeniom duszy i charakteru, wyrażają nasz styl i zainteresowania. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że w przypadku małych pomieszczeń wskazany jest umiar. Dziesiątki obrazów i ramek ze zdjęciami na ścianie, sztuczne kwiaty w każdym rogu, niezliczona ilość figurek i innych drobiazgów to nie najlepszy wybór do wnętrza, które jest małe. Zamiast je optycznie powiększyć, zmniejszymy je i „zagracimy”.

Doskonałym rozwiązaniem, które nie bez powodu cieszy się coraz to większą popularnością, są lustra. Choć kojarzą się one głównie z takimi pomieszczeniami jak łazienka lub ewentualnie przedpokój, dzięki nim można uzyskać niesamowity efekt zarówno w małym salonie, sypialni czy jadalni. Jeżeli zostaną właściwie umieszczone, stworzą niesamowite wrażenie głębi i oczywiście będą jednocześnie niebanalną dekoracją.
Zabawa ze światłem…
Niebagatelną rolę w aranżacji wnętrz odgrywa światło – zarówno to naturalne i sztuczne. Jak urządzić małe mieszkanie, gdy nie mamy do dyspozycji przestronnego okna, a co za tym idzie, nieograniczonego dostępu do światła dziennego? Istotnym elementem w małych pomieszczeniach jest okno, którego nie należy zasłaniać na siłę mnóstwem kwiatów, żaluzjami czy roletami, a do tego jeszcze ciężkimi zasłonami i nieprzezroczystymi firanami. Dekoracja okna jest ważna, ale w niedużej przestrzeni warto postawić na dekorację minimalistyczną, np. na delikatne, zwiewne firany bądź transparentne zasłony. Wprowadzą one do wnętrza powiew świeżości i lekkość, a co najważniejsze, nie będą blokować dostępu promieniom słonecznym.

Kolejna kwestia to wspomniane już oświetlenie sztuczne. Główne oświetlenie sufitowe powinno być ukryte w delikatnej oprawie – ciężkie, masywne żyrandole nie są najlepszym rozwiązaniem. Warto też postawić na oświetlenie dodatkowe, jak smukła lampa podłogowa. Dobrze oświetlone wnętrze wydaje się być o wiele większe niż jest w rzeczywistości. Wystarczy skorzystać z zaledwie kilku prostych trików, a małe mieszkanie stanie się zdecydowanie bardziej przestronne i funkcjonalne.

d2ut3qs

Podziel się opinią

Share

d2ut3qs

d2ut3qs