Trwa ładowanie...

Jak optycznie podwyższyć sufit? Sprawdzone sztuczki w aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrz z niskim sufitem nie jest łatwa. Adaptowane poddasza czy piwnice da się jednak atrakcyjnie zagospodarować, a odpowiedni wystrój pokoju sprawi, że nie będą one przytłaczające. Poznaj wypróbowane triki!

Jak optycznie podwyższyć sufit? Sprawdzone sztuczki w aranżacji wnętrzŹródło: ZAWICKA-ID Projektowanie wnętrz
du0by13
du0by13

Wysoki sufit dodaje nawet niewielkiemu pomieszczeniu przestronności i sprawia, że odbieramy je jako bardziej luksusowe. Nie każde wnętrze może się jednak poszczycić takim udogodnieniem. Niskie stropy to domena mieszkań w blokach – takie lokale, nawet jeżeli mają sporą powierzchnię, wydają się mniejsze i bardziej przepełnione. Jeśli jesteś właścicielem takiego właśnie lokum, śmiało zastosuj poniższe rady, dzięki którym optycznie zyskasz cenne centymetry nad podłogą.

Błękit nad głową

Aby skutecznie oddalić sufit od podłogi, zacznij od odpowiedniego wykończenia wnętrza. Nie musisz oczywiście wykładać sufitu lustrami (choć to też sposób), ale możesz zastosować w wystroju pokoju jaśniejszy kolor farby ponad głową w stosunku do ścian i podłogi. Idealne są odcienie chłodne, np. biel, szarość czy błękit, które potęgują wrażenie lekkości. Lśniące czy migotliwe powłoki dodatkowo odbijają światło i optycznie podwyższają sufit. Praktyczną sztuczką jest też przedłużenie koloru sufitu na ściany – w tym celu namaluj poziomy pasek biegnący wzdłuż nich przy granicy stropu. Wystarczy 10 cm, by efekt był widoczny i wart wysiłku, możesz jednak zastosować pas nawet o szerokości ¼ ścian.

Otwarcie na otoczenie

Idealną sytuacją jest ta, gdy pomieszczenie z niskim sufitem znajduje się na poziomie parteru lub wyżej i istnieje możliwość wyprowadzenia z niego wyjścia na balkon czy taras w ogrodzie. Ogromne okna czy wręcz przeszklona ściana nie tylko wydłużają perspektywę, lecz także dodają wnętrzu przestronności.

du0by13

Świetlna iluzja

Wystrój pokoju o niskim suficie należy zaplanować tak, aby uniknąć wiszących lamp i żyrandoli. Optycznie skrócą one bowiem odległość do podłogi, a ponadto będą ci przeszkadzać w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Lepsze są plafony i płaskie lampy oraz wbudowane w sufit (o ile jest podwieszany) oprawy ledowe czy halogenowe. Dzięki nim światło dodatkowo odbija się też w podłodze, zwłaszcza wykończonej z połyskiem. Zamiast oświetlenie górnego, zwłaszcza w aranżacji wnętrz o niewielkich wymiarach, można zastosować także oświetlenie ścienne. Kinkiety zainstalowane tuż pod sufitem będą rzucać na niego refleksy, optycznie go oddalając.

Meble ciążące w dół

Nawet niskie meble mogą być pojemne i praktyczne. W pokoju z niskim sufitem trzeba uznać tę zasadę. Wystrój powinien bowiem zmierzać do tego, by wszystkie elementy wyposażenia utrzymać jak najbliżej podłogi. Nie ma tu zatem miejsca na wysokie biblioteczki i regały. Jeśli zdecydujesz się na zabudowę, powinna ona sięgać od podłogi po sufit. W wystroju pokoju o niskim suficie sprawdzą się świetnie przysadziste komody, stoliki kawowe czy sofy. Niekiedy położony niezbyt wysoko strop to pretekst, by stworzyć pokój w stylu japońskim czy orientalnym, gdzie do siedzenia wykorzystuje się maty, poduchy i pufy. Oczywiście nie musisz się na to decydować, pamiętaj jednak, że niskie meble sprawią, że aranżacja wnętrz zyska optycznie w pionie.

Dekoracje wysokich lotów

Ciężkie obrazy i grafiki, zwłaszcza w prostokątnych ramach nie przysłużą się wystrojowi pokoju o niskim suficie. Zamiast nich lepiej zastosować na ścianach pionowe desenie, np. tapety w pasy czy jasne deski. Ta sama zasada panuje zresztą w świecie mody – poziome wzory na ubraniach optycznie wydłużają sylwetkę. Jeśli jednak trudno jest ci zrezygnować z ozdób, zamiast obrazów w dekoracyjnych ramach zastosuj na ścianach sztukaterię imitującą kolumny sięgające od podłogi po sufit albo powieś na ścianie kilka lżejszych ramek z grafiką czy fotografiami jedna pod drugą. W podobny sposób warto wykorzystać zasłony. W aranżacji wnętrz o niskim suficie karnisze wiesza się tuż pod nim i montuje na nich pionowymi pasami draperie sięgające podłogi. Dodatkowo wzory na zasłonach odruchowo prowadzą wzrok ku górze, dając wrażenie większej wysokości.

du0by13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
du0by13