Trwa ładowanie...
srebro
25-03-2020 10:26

Jak odświeżyć srebro domowym sposobem? Wypróbuj nietypowe metody

Każdy z nas zapewne zna przynajmniej jedną metodę na czyszczenie srebrnej biżuterii samodzielnie w domu. Popularne babcine sposoby okazują się wysoce skuteczne i niezawodne. Domowe sposoby na czyszczenie srebra biją więc na głowę gotowe środki chemiczne. No dobrze, ale czym wyczyścić srebro? I jak to zrobić?

Jak odświeżyć srebro domowym sposobem? Wypróbuj nietypowe metodyŹródło: iStock.com
d2wa5j6
d2wa5j6
Materiał Partnera KB.pl

Dlaczego srebro czernieje?

Na początek należy wyjaśnić, czym właściwie jest uporczywy ciemny nalot, który często pokrywa srebrne powierzchnie. Otóż jeden ze składników powietrza – tlenek siarki, wchodzi w reakcję z utleniającym się srebrem, czego skutkiem jest pojawienie się nieestetycznego ciemnego nalotu.

Przyczyną jest zwykle nieodpowiednie przechowywanie srebra. Jeśli nie używamy srebrnych przedmiotów, należy przechowywać je w ciemnych, dobrze zamkniętych miejscach. Dlaczego właśnie w ten sposób? Ponieważ to kontakt z powietrzem powoduje powstawanie reakcji utleniania się i w rezultacie ciemnienia srebra.

Sczerniałe srebro nie jest wyłącznie skutkiem nieodpowiedniego przechowywania. Ogromny wpływ na jego stan ma także środowisko, w którym je nosimy. Oznacza to, że gdy zakładamy ulubione kolczyki i przebywamy w mieście o dużym zanieczyszczeniu powietrza, nasza biżuteria również ciemnieje. Mocno nasycone tlenkami siarki powietrze powoduje czernienie.

d2wa5j6

Nasze srebro możemy odświeżyć metodami profesjonalnymi (tu znajdziesz opisy kilku środków, które się do tego doskonale nadają) lub równie skutecznymi metodami domowymi.

Domowe metody czyszczenia

Domowe sposoby opierają się na wielu produktach codziennego użytku, które przeważnie posiadamy w domu. Do najpopularniejszych metod zalicza się czyszczenie srebra solą kuchenną, sodą, octem, pastą do zębów, świeżym ziemniakiem (poprzez pocieranie, ale tylko większe powierzchnie) lub proszkiem do pieczenia. Czyszczenie srebrnej biżuterii można wykonać także chemią.

Czyszczenie srebra folią aluminiową
Ciekawą metodą jest także ta, w której używamy folii aluminiowej. Aby w ten sposób wyczyścić srebrne elementy, dno naczynia (nie metalowego!), w którym będziesz czyścił przedmioty, wyłóż 2-3 warstwami folii aluminiowej. Następnie przygotuj roztwór z soli kuchennej i wody - wymieszaj około 5 łyżeczek w litrze gorącej wody i wlej go do naczynia. Srebrne elementy najpierw umyj mydłem i wypłucz, by usunąć tłuszcz, i wrzuć je do naczynia z gorącym roztworem. Pozostaw je na kilka minut, a w niektórych przypadkach nawet na kilka godzin - wszystko zależy od stopnia zabrudzenia Z minuty na minutę srebro zacznie pozbywać się osadu, który z kolei będzie "przyciągany" przez folię na dnie. Ten prosty proces redukcji i utleniania sprawi, że poczujemy się jak chemicy, a nasze srebro odzyska dawny blask.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Czyszczenie srebra pastą do zębów
Odświeżenie srebra dobrze jest wykonać pastą do zębów. Trzeba jednak pamiętać, aby pasta nie miała drobinek, które mogłyby porysować powierzchnię. Wystarczy tylko przeczyścić srebro szczoteczką, a na koniec delikatnie wypolerować miękką szmatką. Skuteczne jest także czyszczenie srebrnej biżuterii chemią. Metoda ta wymaga zanurzenia (podobnie jak w przypadku soli) przedmiotu w roztworze. Można wykonać go samodzielnie. Wystarczy stworzyć mieszankę wody z sodą, mydłem i sokiem z cytryny. Srebro należy wrzucić do roztworu na ok. pół godz., a po wyjęciu opłukać. Powinno błyszczeć jak nowe.

iStock.com
Źródło: iStock.com, fot: Marc Bruxelle

Czy domowe sposoby są skuteczne?

Jak najbardziej - metody czyszczenia z wykorzystaniem właściwości produktów spożywczych i chemicznych, doskonale radzą sobie ze sczerniałym srebrem. Co więcej, kąpiele przedmiotów w różnego rodzaju roztworach (np. z sodą czy octem), nie narażają srebra na jakiekolwiek zarysowania.
Dzięki nim wszelkie zakamarki biżuterii zostają dobrze wyczyszczone. Zanurzenie przedmiotu w roztworze powoduje, że zanieczyszczenie usuwane jest równomiernie. Jednak nie każdy przedmiot można wrzucić do roztworu. Nie zaleca się tego sposobu w przypadku srebra z kamieniami lub perłami, ponieważ mogą zostać w ten sposób uszkodzone.

d2wa5j6

Jeśli prześledziliście powyższe wskazówki, nie powinniście się już zastanawiać czym wyczyścić srebro. Sposobów jest naprawdę wiele. Każdy z nich jest inny, lecz co ważne skuteczny. Metoda uzależniona jest jedynie od przedmiotu, jaki chcemy wyczyścić. Nieważne czy wykonamy czyszczenie sodą z octem, proszkiem do pieczenia, pastą do zębów czy ziemniakiem – brzydki nalot powinien zniknąć. Piękne i błyszczące srebro znów odzyska blask i będzie się dobrze prezentować.

Materiał Partnera KB.pl

d2wa5j6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wa5j6